تغییرات قیمت پلی پروپیلن و ظرفیت‌های جدید ایجاد شده در آسیا

درابتدای سال 2021 بازار پلی‌پروپیلن آسیا تحت تأثیر افزایش تقاضای ناشی از بسته‌بندی و استفاده دارویی و مشکلات عرضه جهانی، افزایش قیمت را تجربه کرد. به گزارش اینپیا به نقل از مرکز مطالعات زنجیره ارزش، در هفته اخیر محدودیت مصرف انرژی و زغالسنگ در چین، عرضه و تقاضای PP را کاهش داد و چون 27% […]

درابتدای سال 2021 بازار پلی‌پروپیلن آسیا تحت تأثیر افزایش تقاضای ناشی از بسته‌بندی و استفاده دارویی و مشکلات عرضه جهانی، افزایش قیمت را تجربه کرد.

به گزارش اینپیا به نقل از مرکز مطالعات زنجیره ارزش، در هفته اخیر محدودیت مصرف انرژی و زغالسنگ در چین، عرضه و تقاضای PP را کاهش داد و چون 27% ظرفیت PP چین از زغالسنگ است، قیمت PP در آسیا افزایش یافت.

انتظار می‌رود با ورود مجتمع‌های جدید تولید PP در سه ماهه آخر سال 2021، قیمت‌ها روند نزولی داشته باشد. البته این امکان وجود دارد که مجتمع‌های جدید در تاریخ مقرر وارد مدار نشوند و اثرات آنها در سال 2022 دیده شود.

در آمریکا نیز به دلیل طوفان فوریه قیمت‌ها 53%  افزایش یافت و در ماه مارس (اسفند 99) به بالاترین مقدار خود رسید. با توجه به رسیدن فصل طوفان در آمریکا (خرداد تا آذر هر سال) نگرانی‌هایی برای عرضه وجود دارد.

مشکلات حمل و نقل در اروپا عدم قطعیت عرضه را افزایش داده است. اروپا نیز در نیمه اول 2021 سقف قیمت PP را تجربه کرد و اکنون روند قیمت نزولی است.

کاهش محدودیت کرونا تقاضای جدید ایجاد کرده است در حالی که تقاضا PP برای بسته‌بندی را کاهش داده است.