تغییر فاز بازارهای جهانی

چه‌ در انتظار قیمت‌‌های پایه محصولات پلیمری است؟ اختصاصی اينپيا- با تعطیلی بازارهای آسیایی در هفته گذشته، نرخ بهای پایه اعلامی محصولات پلیمری وابسته به تغییرات منفی بهای دلار نیمایی با کاهش نرخ همراه شدند که همین امر زمینه‌ساز رقابت پایین در میان این گریدها وابسته به ذهنیت کاهشی اهالی بازار شد. اما این هفته […]

چه‌ در انتظار قیمت‌‌های پایه محصولات پلیمری است؟

اختصاصی اينپيا- با تعطیلی بازارهای آسیایی در هفته گذشته، نرخ بهای پایه اعلامی محصولات پلیمری وابسته به تغییرات منفی بهای دلار نیمایی با کاهش نرخ همراه شدند که همین امر زمینه‌ساز رقابت پایین در میان این گریدها وابسته به ذهنیت کاهشی اهالی بازار شد. اما این هفته با آغاز به کار مجدد بازارهای آسیایی رشد بهای بیشتر ترکیبات در نرخ‌های جهانی شرایط متفاوت سپری خواهد شد.

قیمت دلار نیمایی به تبعیت از مسیر کاهشی اسکناس آمریکایی در بازار آزاد، همچنان روی دور کاهشی است و تا امروز نیز به این روند ادامه داده است. میانگین هفتگی دلار نیمایی طی روزهای گذشته با ۱،۸۳۷ ریال کاهش به  ۲۳۸،۵۸۳ ریال در تاریخ یکشنبه ۲۴ بهمن ماه رسید.

این امر می‌تواند فضای کاهشی را بر اعلام قیمت‌های پایه حاکم کند. اما با در نظر گرفتن رشد بهای بسیاری از ترکیبات در بازارهای جهانی و تقابل این دو اهرم، شرایط را برای افزایش نرخ برخی از محصولات فراهم می‌کند. در هر صورت باید شاهد اعلام لیستی دو وجهی از سوی دفترصنایع پایین‌دستی باشیم که طرف کاهشی آن قدرتمند‌تر  است.