توسعه اقتصاد از مسیر شفافیت و حذف قیمت‌گذاری دستوری

اصلاح دو عامل شفافیت و قیمت‌گذاری عادلانه از طریق مکانیزم بازار به کارکرد اصلی اقتصاد که همان تخصیص و تجهیز بهینه منابع است، منجر می‌شود. با اصلاح این دو عامل در هر اقتصادی، بی‌‌‌تردید اثرات توسعه‌‌‌ای آن بر اقتصاد نمایان خواهد شد. به گزارش اینپیا به نقل از دنیای اقتصاد،  عضو شورای‌‌‌عالی بورس، با بیان […]

اصلاح دو عامل شفافیت و قیمت‌گذاری عادلانه از طریق مکانیزم بازار به کارکرد اصلی اقتصاد که همان تخصیص و تجهیز بهینه منابع است، منجر می‌شود. با اصلاح این دو عامل در هر اقتصادی، بی‌‌‌تردید اثرات توسعه‌‌‌ای آن بر اقتصاد نمایان خواهد شد.

به گزارش اینپیا به نقل از دنیای اقتصاد،  عضو شورای‌‌‌عالی بورس، با بیان اینکه یکی از اصلی‌‌‌ترین موضوعات موثر بر بازار، اصل شفافیت است، اظهار کرد: زمانی که در تمامی بخش‌‌‌های اقتصادی کشور شفافیت وجود داشته باشد، بی‌‌‌تردید در کارآیی بازار نقش موثری خواهد داشت و بازار سرمایه قادر خواهد بود کارکرد خود را به‌درستی انجام دهد.

به گفته فلاح، موضوع شفافیت، تنها به این روزهای بازار اختصاص ندارد و بحث تعیین قیمت خوراک و مواردی همچون بهره مالکانه معادن که با تاخیر اعلام می‌‌‌شد، بر بازار سرمایه اثرگذار بوده است؛ در حالی که اگر مکانیزمی برای پیش‌بینی‌‌‌پذیر کردن این مباحث وجود داشته باشد و در ابتدای سال مالی شرکت‌ها این موارد مشخص شود، بی‌‌‌تردید تاثیر مطلوب‌‌‌تری بر بازار خواهد گذاشت. ابهام از جمله عوامل عدم‌قطعیت و ریسک تلقی می‌شود. زمانی که در یک بازار ابهام ایجاد شود، این ابهام، ریسک را افزایش می‌دهد و افزایش ریسک نیز به پیش‌بینی‌‌‌ناپذیری دامن می‌‌‌زند و آثار نامطلوبی در پی خواهد داشت.

عضو شورای‌‌‌عالی بورس در بخش انتهایی گفت‌‌‌وگوی خود، قیمت‌گذاری دستوری را مدنظر قرار داد و اذعان کرد: بر اساس مباحث مبانی نظری اقتصاد، اصلاح دو عامل، به کارکرد اصلی اقتصاد که همان تخصیص و تجهیز بهینه منابع است، منجر می‌شود. این دو مولفه، یکی شفافیت و دیگری موضوع قیمت‌گذاری از طریق مکانیزم بازار یا همان تعیین قیمت‌ها به صورت عادلانه در بازار است. اگر این دو عامل در هر اقتصادی اصلاح شود، بی‌‌‌تردید آثار توسعه‌‌‌ای آن بر اقتصاد نمایان خواهد شد.

وی برزیل را نمونه بارز این اقدام خواند و گفت: برزیل در موضوع شفافیت اقدامات اثرگذاری انجام داد و موفق شد جزو کشورهای گروه۲۰ شود. فلاح خاطرنشان کرد: باور اقتصاددانان بر این است که قیمت‌ها همیشه باید در بازار طی مکانیزم صحیح تعیین شود. قیمت‌گذاری دستوری اغلب خود به ایجاد رانت منجر می‌شود و معمولا گروه‌‌‌های ویژه‌‌‌ای از این رانت بهره‌مند می‌‌‌شوند که می‌تواند مسیر اقتصاد را منحرف کند.

وی با اشاره به اهمیت تعیین قیمت از طریق مکانیزم بازار تاکید کرد: لازم است به بسیاری از کالاها اجازه داده شود تا قیمت آنها بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار تعیین شود. این موضوع به کنترل قیمت‌ها نیز منجر می‌شود. مکانیزم تعیین قیمت در بازار سرمایه نیز به همین گونه‌‌‌ است. بنابراین اینکه عرضه برخی از کالاها در بورس باعث افزایش قیمت آنها شده، بی‌‌‌پایه و نادرست است.

عضو شورای‌‌‌عالی بورس توضیح داد: زمانی که کالایی در بورس عرضه و قیمت‌ها از طریق بازار تعیین می‌‌‌شود، بی‌‌‌تردید، قیمت‌ها واقعی خواهد بود. از این‌‌‌رو، لازم است دولت با جدیت بر این موضوع تاکید داشته باشد و کالاهایی را که از قابلیت قیمت‌گذاری در بازار برخوردارند، به مکانیزم بازار بسپرد و از این طریق حضور واسطه‌‌‌ها را به حداقل برساند.