تشکیل کمیته پی وی سی از سوی انجمن ملی صنایع پلیمر برای حل مشکل تولیدکنندگان

تیغ دو لبه فروش اعتباری

به گزارش اینپیا؛ فروش اعتباری محصولات پتروشیمی در بزنگاه‌های خاص به کمک چرخ اقتصادی صنایع تکمیلی آمده و امکان ادامه فعالیت را برای فعالان صنعت فراهم می‌کند. در زمانی که قیمت دلار لحظه‌ای بالا و پایین می‌شود و به تبع آن قیمت پایه مواداولیه هم روزانه تغییر می‌کند، خرید اعتباری شاید تنها روزنه امید صنعتگران […]

به گزارش اینپیا؛ فروش اعتباری محصولات پتروشیمی در بزنگاه‌های خاص به کمک چرخ اقتصادی صنایع تکمیلی آمده و امکان ادامه فعالیت را برای فعالان صنعت فراهم می‌کند. در زمانی که قیمت دلار لحظه‌ای بالا و پایین می‌شود و به تبع آن قیمت پایه مواداولیه هم روزانه تغییر می‌کند، خرید اعتباری شاید تنها روزنه امید صنعتگران باشد از همین رو اهمیت خرید مدت‌دار محصولات پتروشیمی بر کسی پوشیده نیست، اما مانند هر ابزار دیگری فروش اعتباری هم در مقاطع زمانی می‌تواند آسیب‌هایی همراه داشته باشد و زمانی که با رقابت‌های بالا و انجام مهندسی از سوی شرکت‌های پتروشیمی مواجه شود به جای آنکه بازی خرید و فروش را به نفع صنایع تکمیلی هدایت کند، با ایجاد التهاب، در نهایت سبب زیان برای آن‌ها می‌شود.

نمونه چنین وضعیتی در معاملات پی وی سی نمایان شد که چگونه مکانیزم فروش اعتباری، به یکی از عوامل ایجاد التهاب در بازار این ماده اولیه تبدیل شد، بنابراین لازم است چاره‌ای اندیشیده شود تا ضمن کنترل التهاب بازار، منافع صنایع تکمیلی هم حفظ شود ازهمین رو انجمن ملی صنایع پلیمر ایران اقدام به تشکیل کمیته پی وی سی برای حل این مشکل کرده است تا با یافتن بهترین راه‌حل منافع صنایع تکمیلی از آسیب دور شود.

 

نگاهی به آمارها و تصمیم کمیته

نگاهی به روند رقابت برای ماده اولیه پلی وینیل کلراید (پی وی سی) نشان می‌دهد که از هفته چهارم آبان‌ماه میانگین درصد رقابت این ماده اولیه روند صعودی داشته است به طوریکه عرضه پی وی سی پتروشیمی آبادان با 57.7 درصد رقابت، پتروشیمی اروند با 61.6 درصد رقابت و پتروشیمی غدیر با 59 درصد رقابت معامله شدند و به طور میانگین در هفته چهارم آبان ماه رقابت برای ماده اولیه پی وی سی 53 درصد ثبت شده است. مشابه همین روند در هفته پنجم معاملات آبان ماه نیز ادامه داشته و به طور میانگین در این مدت زمان 46.27 درصد رقابت برای معاملات ثبت شده است.  از همین رو کمیته تخصصی پتروشیمی با هدف کنترل بازار در جلسه نود و یکم که درتاریخ 28 آبان ماه سال جاری برگزار شد، مصوب کرد که فروش اعتباری محصولات پتروشیمی برای کالاهای ملتهب انجام نشود. با تکیه بر آمارها مشخص می‌شود میزان رقابت بعد از این تصمیم برای ماده اولیه پی وی سی 10 درصد کاهش داشته و در هفته اول آذرماه به 41.56 درصد رقبات رسیده است. از همین رو متخصصان وزارت صمت بر این موضوع تاکید می‌کنند که مکانیزم فروش اعتباری اگرچه راهی موثر در پیشبرد اهداف صنایع تکمیلی است اما در زمان التهاب، رقابت را تشدید می‌کند. با این حال با وجود مصوبه کمیته تخصصی پتروشیمی و همچنین توصیه متخصصان برخی شرکت‌های پتروشیمی اقدام به فروش اعتباری پی وی سی کرده تا شاید از این طریق رقابت‌های بالای 40 درصد در معاملات این ماده اولیه را به نفع خود حفظ کنند. حال آنکه تکیه بر آمار درصد رقابت گویای آن است که اگرچه فروش اعتباری، منافع صنعتگران را حفظ می‌کند اما با نگاهی عمیق‌تر مشخص می‌شود که در وضعیت ملتهب و برای محصولات دارای التهاب نه تنها سودی برای صنایع تکمیلی ندارد، بلکه با داغ کردن تنور رقابت معاملات را به سود پتروشیمی‌ها به پایان می‌برد.

 

تصمیم انجمن برای حفظ منافع اعضا

با توجه به اهمیت ماجرای عرضه اعتباری آن هم در زمان التهاب و مهم‌تر از آن تاثیر این موضوع بر فعالیت صنایع تکمیلی، در دویست و چهل و پنجمین جلسه هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران به مضوع قیمت‌گذاری پی وی سی پرداخته و قرار شد تا کمیته پی وی سی ذیل کمیسیون بازرگانی این انجمن فعال شده تا با دعوت از تشکل‌های مربوطه و بعد از جمع‌بندی نظرات و یافتن یک راه‌حل مناسب موضوع در کمیته تخصصی پتروشیمی مطرح شده و منافع اعضای انجمن در میان فضای ملتهب بازار حفظ شود.

نخستین جلسه این کمیته روز دوشنبه مورخ 21 آذر ماه برگزار می‌شود تا با یافت یک راه‌حل مکمل برای فروش اعتباری در زمان التهاب مکانیزم فروش مدت‌دار تکمیل شده و صنایع تکمیلی از نتیجه آن بهره‌مند شود.