جذب 50 درصد تقاضای نفت از سوی پتروشیمی‌ها تا سال 2050

تازه‌ترین برآورد آژانس بین المللی انرژی نشان می‌دهد که سهم صنایع پتروشیمی از تقاضای جهانی نفت خام تا سال 2050 میلادی به بیش از 50 درصد می‌رسد. به گزارش اینپیا به نقل از نیپنا، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که با توجه به برقی شدن بخش‌های حمل‌ونقل، صنایع و گرمایش […]

تازه‌ترین برآورد آژانس بین المللی انرژی نشان می‌دهد که سهم صنایع پتروشیمی از تقاضای جهانی نفت خام تا سال 2050 میلادی به بیش از 50 درصد می‌رسد.

به گزارش اینپیا به نقل از نیپنا، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که با توجه به برقی شدن بخش‌های حمل‌ونقل، صنایع و گرمایش خانگی، پتروشیمی‌ها را تا سال 2050 به یکی از مصرف‌کنندگان اصلی نفت خام بدل می‌کند به‌طوری که این صنعت 55 درصد از تقاضا برای این سوخت فسیلی را به خود اختصاص می‌دهد.

این نهاد مستقر در پاریس در گزارش چشم‌انداز جهانی انرژی (WEO) 2021 اعلام کرد که مصرف نفت خام به‌عنوان ماده اولیه صنعت پتروشیمی براساس همه سناریوهای بالقوه آن برای ترکیب انرژی جهان رشد می کند.

این روند صعودی از «افزایش شدید» مصرف نفت خام در صنایع پتروشیمی منطقه خاورمیانه و کشورهای چین و هند ناشی می‌شود.

یکی از سه سناریوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سناریوی به صفر رسیدن انتشار کربن (NZE) تا سال 2050 میلادی که مطلوب‌ترین گزینه در مقایسه با گزینه‌های پیشین به شمار می‌آید زیرا جهان تلاش می‌کند تا سال 2100 میلادی گرمایش جهانی را تا 1.5 درجه سانتیگراد کاهش دهد.

سناریو تعهدهای اعلام شده (APS) تعهدهای کشورها برای پیروی از توافقنامه تغییرات اقلیمی سال 2015 پاریس را در نظر می‌گیرد، در حالی که سناریوی سیاست‌های اعلام شده (STEPS) به این تعهدها دل بسته است، اما چگونگی و جزئیات نحوه اجرا آن مشخص نیست.

نفت خام، همراه با گاز طبیعی و زغال سنگ، سوخت های فسیلی هستند که گازهای گلخانه‌ای (GHG) منتشر می‌کنند و سبب گرم شدن کره زمین می‌شوند.

در حالی که پیش‌بینی می‌شود مقدار بازیافت پلاستیک و دیگر محصولات صنایع پتروشیمی در سه سناریو روند افزایشی داشته باشد، با توجه به توسعه شهرنشینی در اقتصادهای نوظهور استفاده از مواد پتروشیمی و تقاضای شهروندان برای محصولات مصرفی افزایش می‌یابد.

براساس گزاش آژانس بین‌المللی انرژی، بخش پتروشیمی تنها بخشی بود که در سال 2020 میلادی با افزایش مصرف نفت خام روبه‌رو بود، به‌تازگی تعداد زیادی از کشورها سیاست‌های تشویقی را برای افزایش بازیافت و محدود کردن استفاده از پلاستیک‌های یکبار مصرف و سرمایه‌گذاری در مدیریت و بازیافت زباله به کار گرفته‌اند.