حذف کارت بازرگانی اجاره‌ای

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که با صدور هوشمند کارت بازرگانی، فساد در این بخش حذف خواهد شد و دیگر شاهد اتفاق‌هایی از قبیل انتقال کالا با کارت بازرگانی یک کودک یا افراد سالخورده نخواهیم بود. به گزارش اینپیا به نقل از ایسنا، سید رضا فاطمی امین در مراسم رونمایی صدور هوشمند کارت […]

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که با صدور هوشمند کارت بازرگانی، فساد در این بخش حذف خواهد شد و دیگر شاهد اتفاق‌هایی از قبیل انتقال کالا با کارت بازرگانی یک کودک یا افراد سالخورده نخواهیم بود.

به گزارش اینپیا به نقل از ایسنا، سید رضا فاطمی امین در مراسم رونمایی صدور هوشمند کارت بازرگانی، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین پروژه‌های وزارت صمت، اجرای سامانه جامع تجارت است که تا پایان سال تکمیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه حاکمیت باید چهار اقدام شامل اولویت گذاری، تنظیم گری، تسهیلگری و نظارت را انجام دهد گفت: سامانه جامع تجارت مربوط به بخش‌های مختلف دولت است، اما متولی آن وزارت صمت بوده است. بعد از تکمیل این سامانه روش مدیریت و حکمرانی در کشور عوض خواهد شد.

وزیر صمت با بیان اینکه در فرایند جدید صدور کارت بازرگانی ۲۵ استعلام از ۲۰ دستگاه در کمتر از یک ساعت اخذ می‌شود، اظهار کرد: پیش از این شاهد بودیم عده‌ای به نام افراد مختلف از جمله کودکان و افراد سالخورده کارت بازرگانی می‌گرفتند و مبالغ زیادی کالا جابجا می‌کردند. اما هدف این است که با ضوابط جدید کارت بازرگانی به افراد قابل اطمینان اعطا شود. همچنین فعالیت‌هایی که به سمت اولویت‌ها حرکت می‌کنند تسهیل شود.

وی با اشاره به پیگیری حذف رانت و امضای طلایی در وزارت صمت، تصریح کرد: این اقدام در حوزه بورس کالا هم شروع شده و ۲۰ گروه از ۳۰ گروه دیگر سهمیه بندی ندارند. در حوزه کارت بازرگانی نیز امروز هوشمندسازی کلید خورد.

فاطمی امین با اشاره به حذف رانت از صدور کارت بازرگانی، گفت: در اذهان مردم این است که کارت بازرگانی فساد دارد، اما با هوشمند شدن این فرآیند، صدور و تمدید کارت منوط به پرداخت مالیات است و نمی‌توان صوری اقداماتی انجام داد، چراکه مضای طلایی از کارت بازرگانی حذف شد.

وی وضعیت صادرات را مناسب توصیف کرد و گفت: صادرات در سال جاری از مرز ۴۰ میلیارد دلار عبور کرد. تلاش ما نیز حذف موانع است که در این مدت برخی از موانع نیز حل و فصل شده است.