خاموشی ها به جان تولید افتاده است/مسئولان تدبیری کنند

به نظر می رسد سال 1403 برای واحدهای تولیدی و صنایع سال دشواری باشد. این موضوع بدان جهت است اگرچه ما در ابتدای فصل تابستان هستیم اما خاموشی های برنامه ریزی شده  با حجم وسیعی آغاز شده و شواهد و قرائن نیز می توان برداشت کرد که این قطعی ها تا پایان این فصل گسترده تر شده و رکورد بزند.

به نظر می رسد سال 1403 برای واحدهای تولیدی و صنایع سال دشواری باشد. این موضوع بدان جهت است اگرچه ما در ابتدای فصل تابستان هستیم اما خاموشی های برنامه ریزی شده  با حجم وسیعی آغاز شده و شواهد و قرائن نیز می توان برداشت کرد که این قطعی ها تا پایان این فصل گسترده تر شده و رکورد بزند.

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی پلیمر ایران، البته  برخی از کارشناسان متخصص در حوزه برق و انرژی، از سال ها قبل، خبر از بروز خاموشی‌هایی داده بودند که گریبان صنعت کشور را خواهد گرفت. حال، بسیاری از صنایع به این نتیجه رسیده‌اند که باید حساب خود را از شبکه سراسری برق جدا کرده و برای تأمین پایدار برق خود، چاره‌اندیشی کنند. صنعت برق ایران این روزها بیشتر از هر سال دیگری خبرساز شده است. صنعتی که کمتر کسی در قرن جدید و در حال حاضر که بسیاری از زیر ساخت‌ها در بخش خانگی و بیشتر از همه بخش صنعت کشور، با ادبیات خاموشی و کم‌برقی آشنایی چندانی ندارد؛ اما امسال بیش از هر زمان دیگری با خاموشی‌هایی دست و پنجه نرم کرده است .

در همین راستا، شرکت توزیع نیروی برق استان تهران پیش‌تر اعلام کرده بود خاموشی های شهرک های صنعتی یک روزه خواهد بود، اما برنامه قطعی های جدید نشان می دهد رسما  خاموشی ها دو روزه شده چرا که بر اساس  این برنامه جدید ،یک روز خاموشی هشدار و یک روز خاموشی اضطراری در نظر گرفته شده است.

استعلام های ما نیز این موضوع را تایید می کند .تاکنون شهرک های صنعی شمس آباد ،پرند،عباس آباد ،نصیرآباد، صفا دشت  و… اعلام کرده اند در هفته دو روز خاموشی خواهند داشت .این درحالیست که مدت زمان خاموشی ها نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است.در حقیقت ،خاموشی های سال قبل 8 ساعته بوده ولی امسال شاهد خاموشی های 12 ساعته هستیم.مشکلی که این مدت طولانی قطعی برای واحد های تولیدی ایجاد می کند این است که واحدهایی که دارای ژنراتور هستند از آنجا که این  ژنراتورها معمولا دائم کار نیستند و بعد از 8 ساعت فعالیت باید خاموش شوند عملا استفاده از آن ها نیز محدود شده است.

مدیر یک واحد تولیدی در منطقه صنعی کمرد در این خصوص به «اینپیا» گفت :ابتدا باید تشکر کنم که انجمن ملی پلیمر ایران پیگیر این معضل است.بحث خاموشی ها بسیار جدی است و ما در چند سال گذشته درگیر آن بودیم.

مطلق با بیان اینکه هیچ روند بهبودی نیز در طول سال های گذشته در این خصوص رخ نداده گفت :وقتی در سال 1400 آن خاموشی ها رخ داد و صنایع متضرر شدند می توانستند پیش بینی کنند که سال های بعد هم همین مصرف انرژی و بیشتر از این را خواهیم داشت و باید تدبیری درباره آن اندیشید.

این مدیر تولید کنند اسباب بازی افزود : با شروع گرما یک برنامه خاموشی دو روزه را به ما داده اند .در این برنامه اعلام شده از 11 صبح تا 11 شب ما خاموشی خواهیم داشت.در این مورد با اداره برق آنجا جلسه گذاشتیم که به ما گفتند به جای جمعه روز دیگری را تعطیل کنید.خب ما نمی توانیم به کارگران مان بگوییم به جای جمعه ها ،سه شنبه ها مهمانی بروید زیرا اداره برق نمی توان برق مورد نیاز را تامین کند.

مطلق با بیان اینکه ما سال ها هزینه کردیم برای نیروگاه اتمی بوشهر اما الان برای ما دستاوردی نداشته است گفت :در صنعت پلاستیک دستگاه تزریق برای گرم شدن احتیاج به برق دارد و حداقل این دستگاه ها به یک ساعت زمان نیاز دارند که گرم شوند تا بتوانیم شروع به کار کنیم.و در چنین شرایطی وقتی ساعت 11 صبح برق قطع می شود عملا ما کاری نمی توانیم انجام دهیم.

وی در پایان تاکید کرد:این درحالیست که با وجود این خاموشی ها هزینه هایی که دولت به واحدهای تولیدی تحمیل می کند سرجای خود است که این موضوع خود فشار مضاعفی را به ما تحمیل می کند.

موضوعی دیگری که در این خصوص وجود دارد بحث خسارت هایی است که این قطعی ها به ماشین آلات وارد می کند.

مدیر یک واحد تولیدی در شهرک صنعتی هشتگرد در این مورد به «اینپیا» گفت : هر  زمان که برق قطع می شود ماشین آلات ما  بعضا دچار خسارت می شوند و هر بار ممکن است بین 80 تا 200 میلیون تومان دچار خسارت شویم.ما این موضوع را با اداره برق در میان گذاشتیم ولی متاسفانه اقدامی انجام نداده اند.

بیاضیان گفت :نکته دیگری که وجود دارد این است که دستگاه های واحدهای تولیدی ما به گونه ای است که بایستی به صورت 24 ساعته فعال باشد و هر بار قطعی برق یک تا دو تن برای ما ضایعات ایجاد می کند.

وی تصریح کرد:بنابراین این قطعی های برق به دو صورت ما را متضرر می کند ؛هم خرابی ماشین آلات و هم ایجاد ضایعات.

این مدیر واحد تولیدی گفت :البته ما ژنراتور تهیه کردیم ولی این ژنراتورها بیشتر در زمینه نوسانات برقی کاربرد دارند نه قطعی این چنینی برق.