خدمات بانک توسعه صادرات به صادرکنندگان صنایع پلیمر

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در خصوص زمینه های توسعه همکاری های بانک توسعه صادرات توضیح داد و گفت: بانک توسعه صادرات با هدف کمک به توسعه صادرات غیر نفتی کشور تاسیس شده و هدف اصلی این است که فعالیت های صادراتی را مورد حمایت قرار بدهد تا در حوزه هایی که ارزش افزوده بالاتری […]

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در خصوص زمینه های توسعه همکاری های بانک توسعه صادرات توضیح داد و گفت: بانک توسعه صادرات با هدف کمک به توسعه صادرات غیر نفتی کشور تاسیس شده و هدف اصلی این است که فعالیت های صادراتی را مورد حمایت قرار بدهد تا در حوزه هایی که ارزش افزوده بالاتری دارند صادرات توسعه یابد.

دکتر علی صالح آبادی خدمات بانکی را در دو بخش اعتباری و غیر اعتباری دانست و گفت: خدمات بانک توسعه صادرات در حوزه اعتباری شامل تسهیلات و خدمات است که به صورت تامین مالی سرمایه در گردش و سرمایه‌گذاری انجام می گیرد. همچنین در حوزه خدمات نیز به صورت ضمانت‌نامه ها و اعتبارات استادی اعطا می شود.

صالح آبادی خاطر نشان کرد: در حوزه غیر اعتباری در قالب خرید و فروش ارز، حوالجات، سپرده ها و بانکداری الکترونیک نیز خدمات به صادرکنندگان ارائه می شود.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران به این نکته نیز اشاره کرد که این بانک تنها 38 شعبه دارد و عمده منایع داخلی که بانک برای تامین داخلی خود در نظر می گیرد از منابع صندوق توسعه و خطوط اعتباری و منابع خارجی در قالب فاینانس و ریفاینانس است که با توجه به شرایط تحریم محدود است.

وی در ادامه به بیان آمارهایی از رشد صنعت شیمیایی در جهان پرداختو بر لزوم حرکت به سمت توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی برای دستیابی به ارزش افزوده و اشتغال بیشتر تاکید کرد.

به گفته صالح آبادی از سال 2009 کشورهای مختلف شاهد رشد سرمایه گذاری در این حوزه ها به ویژه در کشور چین هستیم.

وی افزود:صنعت پلیمر از جنبه های مختلف نیاز به حمایت دارد: ارز آوری قابل توجهی دارند تا جایی که در سال 99 حدود یک میلیارد و 31 میلیون دلار صادرات صنایع پلیمری ایران بوده است، تنوع مصرف محصولات پلیمری، اشتغالزایی بالا(3.6درصد از اشتغال کشور)، ارزش افزوده قابل توجه(1.5درصد از GDP)، ایفای نقش در مقابله با ویروس کرونا و حوزه بهداشت و سلامت و تحریم ناپذیری نیز از جمله مواردی است که حمایت از این صنعت را ضروری می سازد.

صالح آبادی همچنین ریسک وابستگی به بازارهای محدود صادراتی، خام فروشی، دسترسی به مواد اولیه، کمبود نقدینگی و نبود یک متولی مشخص در این صنعت را از جمله موانع و مشکلات صنعت پلیمر دانست.

وی در پایان به موانع و مشکلات نظام بانکی کشور در شرایط حاضر اشاره کرد که حجم بالای سرمایه مورد نیاز به منظور تامین مالی صنایع پلیمر، مشکل در نقل و انتقالات بانکی، مشکل تعهدات ارزی صادرکنندگان، پوشش تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی، هزینه‌های بالای نقل و انتقالات ارزی، قوانین و بخشنامه‌های دست و پاگیر سیستم بانکی و مشکلات نقل و انتقالات ارزی بین بانک‌های داخلی از جمله آنهاست.