داستان تیر ماه پی وی سی: مدیریت رقابت با زهرچشم نظارت

به گزارش اینپیا به نقل از ایسپیا، پرونده معاملات پی وی سی در تیر ماه با ۵۳ معامله به ارزش ۷۴۸ میلیارد تومان در بورس کالا به شرح ذیل بسته شد . جمعا ۵۰۵۰۸ تن پی وی سی در۵ گرید عرضه شد که برای عرضه های فوق ۸۵۶۵۳ تن تقاضا معادل ۱۷۰ درصد عرضه ها ثبت شد در این میان ۴۹۸۵۹ […]

به گزارش اینپیا به نقل از ایسپیا، پرونده معاملات پی وی سی در تیر ماه با ۵۳ معامله به ارزش ۷۴۸ میلیارد تومان در بورس کالا به شرح ذیل بسته شد . جمعا ۵۰۵۰۸ تن پی وی سی در۵ گرید عرضه شد که برای عرضه های فوق ۸۵۶۵۳ تن تقاضا معادل ۱۷۰ درصد عرضه ها ثبت شد در این میان ۴۹۸۵۹ تن پی وی سی معادل ۹۸٫۷ درصد عرضه ها با رقابتی معادل ۱۳۲ میلیارد و ۹۶۳ میلیون تومان با میانگین رقابت ۲۱٫۶ درصد معامله گردید. نتیجه آنکه در مقایسه  با خرداد رفتار خرید خریدارن آرام تر بوده بطوریکه میانگین درصد تقاضا ۷ درصد و میانگین رقابت ۱۰ درصد نسبت به خرداد کمتر شده است.

 

روند هفتگی معاملات:

 

دلار نیمایی که درهفته آخر خرداد به عدد ۱۵۶۸۷۰ ریال رسیده بود در تیر ماه کار خود را با ۱۵۸۳۴۸ ریال آغاز نمود و در هفته آخر با عدد  ۱۷۹۴۴۹ ریال به کار خود پایان داد. با توجه به نوسانات شدید دلار درهفته های پایانی که رکوردی جدید برای قیمت این ارز بجای گذاشت افزایش قیمت دلار نیمایی برای فعالین بازار در هفته های آتی  دور از ذهن نیست هر چند که در روز آخر ماه ورق بازی دلار عوض شد.

 

قیمت جهانی  با یک شیب ملایم چهره افزایشی به خود گرفت و برای مثال قیمت جهانی گرید ۶۵ که در هفته اول ۶۹۳ دلار بود در هفته آخر ماه به عدد ۷۵۱ دلار رسید.

 

میانگین عرضه در این ۵ هفته  بروی عدد ۱۰۱۰۱ تن بسته شد که از این میان ۶۶۶۶ تن معادل ۱۳ درصد عرضه ها  به صورت تحویل فوری و ۴۳۸۴۲ تن معادل ۸۷ درصد به صورت سلف عرضه شدند.

 

معاملات در هفته اول با تقاضایی معادل ۲۲۱ درصد به طور میانگین ۳۸٫۷ درصد رقابت ، در هفته دوم با ۱۸۷ درصد تقاضا به طور میانگبن ۳۲ درصد رقابت ،هفته  سوم با ۱۶۳ درصد تقاضا به طور میانگبن ۲۳٫۶ درصد رقابت  ، هفته چهارم با ۱۴۹ درصد تقاضا به طور میانگبن ۱۱٫۷ درصد رقابت  و هفته آخر با ۱۲۴ درصد تقاضا شاهد ۴ درصد رقابت بود.

 

خبر خوب ماه برای مصرف کنندگان گریدهای امولسیون

 

علاوه بر خبر خوب کاهش رقابت ها در تیر ماه با اجرایی شدن طرح گرید بندی پی وی سی خرید گرید های امولسیون فقط برای مصرف کنندگان واقعی این گرید ها مجاز گردید و با خروج خریداران غیر مجاز در هفته آخر مقداری از عرضه ها به سامانه مچینگ وارد شد. هرچند گرید بندی برای این دسته از مصرف کنندگان نتیجه خوبی بهمراه داشت ولی ذکر این نکته واجب است که طرح فوق برای گرید های سوسپانشن (اس)  ناقص است و نیاز به کار بیشتر دارد.

 

خبر بد ماه:انحصار مجدد گرید اس ۶۰

 

نتیجه انحصار و رانت چیزی جز فساد و تباهی نیست. بر اساس تصمیم کمیته راهبردی تقاضا پتروشیمی ، گرید اس ۶۰ مجددا برای شرکت های دارویی با عنوان واهی گرید پزشکی انحصاری گردید . با توجه به عدم اطمینان از کیفیت و زمان تحویل گرید اس ۵۷ پتروشیمی آبادان و همچنین تولید فصلی این گرید عواقب این تصمیم برای تزریق کاران پی وی سی ، اجبار به خرید گرید اس ۶۰ با قیمت های کذایی  از بازار آزاد برای ادامه چرخه حیات تولید خواهد بود که نتیجه ای جز افزایش قیمت کالای ساخته شده برای مصرف کننده نهایی  نخواهد داشت.

 

گرید ۶۵ بر روی مدار نسبی آرامش

 

با توجه به افزایش ۲۵۰۸۹ ریالی قیمت پایه اس ۶۵ از هفته اول تا هفته آخر تیر، ۱۰۰ درصد عرضه های این گروه کالایی معامله شد بطوریکه قیمت پایه از۱۰۹۶۶۹ ریال در هفته اول به ۱۳۴۷۵۸  ریال در هفته آخر رسید . علی رغم افزایش هفتگی قیمت پایه ، قیمت میانگین معاملات که در هفته دوم  تا ۱۵۹۰۱۹ ریال رسیده  بود بر اثر کاهش رقابت ها تا زیر ۴ درصد در هفته آخر به عدد  ۱۳۹۴۵۲ ریال رسید . قیمت میانگین معاملات این گرید در تیر ماه ۱۴۹۸۸۷ ریال بوده است. نکته مهم در مورد اس ۶۵ کمبود عرضه نقدی ( تحویل فوری) این گرید در معاملات بورس کالا است بطوریکه از ۴۵۴۸۸ تن ۶۵اس عرضه شده در ماه جاری فقط ۵۰۱۲ تن معادل ۱۱ درصد عرضه ها تحویل فوری بوده است ضمن اینکه  تحویل حواله های پتروشیمی اروند با کندی انجام میشود.

 

اتفاقات بازار:

 

سوای بحث کشش قیمتی ، حساسیت ها بر روی بازار پی وی سی به بالاترین حد ممکن رسیده است  ،  ورود چراغ خاموش نهادهای فرا نظارتی به این بازار شاید مهمترین عامل  کاهش رقابت و تقاضا در هفته های آخر تیر ماه  بوده است  تا جایی که با وجود بیش از ۹۵ هزار تن سهمیه ماهیانه در سامانه بهین یاب برای خرید پی وی سی  میزان کل تقاضای ورودی تیر ماه ۸۵  هزار تن بوده  و کاهش ۱۰ هزارتنی تقاضا  با توجه به افزایش روزانه نرخ دلار و تبدیل کالاهای مصرفی به کالای سرمایه ای ناشی از شرایط روز کشور ،  نشان از ایجاد ریسک و ترس برای خریداران سفته باز و تولید کننده نما بر اثر انتظار نظارت و عواقب آن بوده است.

 

سلسله اقداماتی مانند خبر صدور مجوز واردات  ۵ هزار تن پی وی سی برای پتروشیمی غدیر،  اقدامات  بورس کالا برای کنترل سهمیه های ورودی ، اخطار سازمان حمایت  به سایت ها جهت درج قیمت مواد بازار آزاد و مشخص نبودن سقف رقابتی برای کارگزارن در بورس کالا جهت رقابت بالا، کنترل انبارهای ذخیره مواد پتروشیمی و پلمپ یکی از این انبارها در شور آباد و … در مدیریت بازار بسیار تاثیر گذار بوده است اما مسلما شاه بیت اقدامات مثبت انجام شده پخش گزارش خبری در مورد بازار پی وی سی در اخبار ساعت ۱۴  شبکه یک سیما در دو هفته متوالی  بوده است که چگونگی ورود و جذاب شدن این ماجرا برای تحریریه اخبار صداو سیما در آشفته بازار فعلی کشور خود نیز از نکات مهم و قابل بررسی برای اهل تامل میتواند باشد. آیا خبرنگار صدا و سیما با شم خبرنگاری خود و رصد بازار به این ماجرا ورود پیدا کرده است  و یا تهیه گزارش بسفارش ارگانی دیگر صادر شده است؟

 

بهرحال برای قضاوت در مورد به ساحل آرامش رسیدن بازار پی وی سی تا عصر دوشنبه ۶ مرداد ۹۹ با شارژ شدن مجدد سهمیه ها و انجام معاملات هفته اول مرداد باید صبر کرد.