ارزش کل محصولات تولیدی در صنعت پتروشیمیایی دنیا چیزی در حدود 3200 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. وابستگی تمامی صنایع به محصولات پتروشیمیایی و همچنین تنوع بالای محصولات در این صنعت باعث شده است که کشورهای دنیا تمرکز ویژه‌ای به این بخش داشته باشند.

هیدروکربورها مانند نفت و گاز بعد از عبور از لایه های مختلف زنجیره ارزش به محصولات مختلف پلیمری و شیمیایی تبدیل می‌شود که این محصولات قابلیت تولید هزاران محصول نهایی و مورد مصرف صنایع و جوامع را دارند. در فرایند تولید بسیاری از تجهیزات، مواد و کالاهای مصرفی جوامع بشری از محصولات پلیمری و شیمیایی استفاده می شود. یکی از مهمترین مصارف پلیمر، پلاستیک است

پلاستیک اصطلاحی است که معمولاً برای توصیف طیف وسیعی از مواد مصنوعی یا نیمه مصنوعی استفاده می‌شود که کاربردهای فراوانی دارند. به هر کجا که نگاه کنید، پلاستیک‌ها را خواهید دید. امروزه از محصولات پلاستیکی برای کمک به زندگی تمیزتر، راحت‌تر، ایمن‌تر و لذت بخش‌تر استفاده می‌شود.

پلاستیک‌ها در لباس‌ها، خانه‌ها، اتومبیل‌ها، اسباببازی‌ها و صفحه‌هایی که تماشا می‌کنیم، ابزارهای IT مورد استفاده ما و تجهیزات پزشکی که از همه آن‌ها بهره‌ می‌جوییم، به فراوانی یافت می‌شوند.

پلاستیک‌ها مواد بسیار متنوعی هستند و برای طیف وسیعی از کاربردهای مصرفی و صنعتی ایده آل هستند. چگالی نسبتاً کم اکثر پلاستیک‌ها باعث می‌شود که محصولات پلاستیکی وزن سبکی داشته ‌باشند. و اگرچه بیشتر آن‌ها از ویژگی‌های عایق حرارتی و الکتریکی بسیار خوبی برخوردار هستند، اما در صورت لزوم می‌توان از بر‌خی پلاستیک‌ها برای انتقال برق استفاده کرد.

آن‌ها در برابر خوردگی و بسیاری از مواد دیگر، مقاوم هستند، دوام بالایی داشته و برای استفاده در محیط‌های سخت مناسب می‌باشند.آن‌ها می توانند به راحتی به شکل‌های پیچیده‌ای درآیند‌، و امکان ادغام مواد مختلف با محصولات پلاستیکی وجود دارد.

بعلاوه، اگر خصوصیات فیزیکی یک پلاستیک معین کاملاً مطابق با الزامات تعیین شده نباشد، می‌توان تعادل خواص آن را با افزودن پرکننده‌ها، رنگ‌ها، عوامل کف‌کننده، بازدارنده‌های شعله، نرم‌کننده‌ها و غیره اصلاح کرد تا پاسخگوی نیازهای مختلف در زمینه کاربردهای خاص باشند.

کاربرد ها

1. بسته‌بندی‌های پلاستیکی

پلاستیک‌ها به دلیل عملکرد مناسب، مقرون به صرفه بودن و دوام، کاربرد زیادی در بسته‌بندی دارند. بسته‌بندی باید به گونه‌ای باشد که از محصول به خوبی مراقبت کند و آن را  با خیال راحت از تولید کننده به مصرف کننده تحویل دهد که پلاستیک‌ها برای این امر مناسب هستند. بسته‌بندی‌ها باید الزامات نظارتی را طی کنند. به عنوان مثال، بسته‌بندی پزشکی، دارویی و همچنین هر بسته‌بندی پلاستیکی که با مواد غذایی تماس دارد لازم است که استانداردهای خاص خود را طی کنند.

  • بسته‌بندی مواد غذایی و آشامیدنی

یکی از مواردی که پلاستیک‌ها سهم عمده‌ای در آن دارند بسته‌بندی مواد غذایی است. سالانه حدود 1.3 میلیارد تن غذا در سراسر جهان هدر می‌رود. پلاستیک‌ها  و به ویژه بسته‌بندی‌های پلاستیکی، یک راه‌حل ایده‌آل برای کمک به مبارزه با این زباله‌ها هستند. آن‌ها گزینههای بی‌شماری را برای تأمین مواد غذایی با بالاترین کیفیت و حداکثر ماندگاری در اندازه‌های متناسب با سبک زندگی مدرن به مصرف‌کنندگان ارائه می‌دهند. این باعث کاهش چشمگیر اتلاف غذا، مصرف انرژی و منابع مورد استفاده می‌شود.

بطری‌ها و ظروف پلاستیکی در برابر هوا غیرقابل نفوذ بوده و باعث پایداری مواد غذایی در قفسه‌ها می‌شوند. بسته‌بندی‌های پلاستیکی نقش اساسی در تأمین مواد غذایی بی خطر از مزرعه به میز غذا دارند و مواد مناسبی هستند که با انجماد مواد غذایی باعث نگهداری طولانی مدت آن‌ها می‌شوند.

چندین دهه است که از پلاستیک‌های زیادی مانند پلی‌استایرن، پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن در بسته‌بندی مواد غذایی استفاده می‌شود.

 

  • بسته‌بندی بهداشتی و دارویی

پلاستیک‌ها به علت سازگاری بالا، خواص محافظتی و مقرون به صرفه بودن بسیار ارزشمند هستند و منحصراً برای مطابقت با استانداردها و الزامات سختگیرانه صنعت بسته‌بندی پزشکی و بهداشتی مناسب هستند. پلاستیک‌ها نوآوری‌هایی را ایجاد می‌کنند که به محافظت از محصولات بهداشتی در برابر آسیب‌، ایمن نگه داشتن اجزاء سازنده و محافظت در برابر آلودگی کمک می‌کند.

بسته‌بندی پلاستیکی را می‌توان در تمام محیط مراقبت‌های بهداشتی به آسانی یافت. از جمله بسته‌های حباب‌دار ترموفرمینگ و سینی‌ها، درب، بطری‌ها‌، ویال‌ها، کیسه‌ها و بسیاری از بسته‌بندی‌های دیگر را شامل می‌شود. پلاستیک‌ بهترین راه‎حل برای بسته‌بندی پزشکی است که باید الزامات دقیق صنعت پزشکی و دارویی را برآورده کند.

همچنین پلاستیک‌ها مواد عالی برای حمل و نگهداری وسایل پیچیده، داروها و سایر ابزارهای پزشکی هستند. این مواد چه از نظر تجهیزات پزشکی ضروری مانند کیسه‌های IV، سرنگ و چه از طریق تجهیزات پزشکی نجات‌دهنده مانند دستگاه‌های انکیباتور و دیالیز، به بهبود سلامتی و نجات جان انسان‌ها در سراسر جهان کمک می‌کنند.

  • مراقبت شخصی و بسته‌بندی لوازم آرایشی

صنعت بسته‌بندی لوازم آرایشی جزء معدود صنایعی است که بیشترین ارزش را برای زیبایی ، طراحی و عملکرد قائل است. پلاستیک‌ها نقش اصلی را در رساندن محصولات از مواد آرایشی لوکس و پیشرفته تا محصولات مراقبت شخصی روزمره، به بازار دارند.

برای محصولات مراقبت شخصی، پلاستیک ماده‌ی مناسبی برای تولید بطری‌ها، قوطی‌ها، تیوب‌ها و درپوش‌ها برای موارد ضد شکست و ضد ریزش است. کیسه‌ها و تیوپ‌های انعطاف‌پذیر امکان تخلیه بهتر محصول را فراهم می‌کنند که می‌تواند ضایعات را کاهش دهد. پلاستیک‌ها همچنین نوآوری‌هایی مانند بسته‌بندی‌های متراکم و قابل حمل را امکان‌پذیر می‌کنند که مورد توجه مصرف‌کنندگان قرار گرفته و روند رو به رشدی دارد.

 

  • بسته‌بندی خانگی و شیمیایی

از فیلم‌های چند لایه برای کمک به محافظت از کود، خاک و بذر تا ساخت لوله‌های سفت و سخت تر از بتن، گلدان‌های باغبانی و ظروف‌ها استفاده می‌شوند. در حقیقت پلاستیک‌ها پشت بسیاری از راه‌حل‌های بسته‌بندی خانه و باغ‌های بادوام هستند. صاحبان برندها از نظر خصوصیات محافظتی و سازگاری به پلاستیک‌ها اعتماد می‌کنند.

2. ساختمان و ساخت و ساز

بخش ساختمان و ساخت و ساز در اروپا سالانه حدود 10 میلیون تن پلاستیک مصرف می‌کند (20٪ کل پلاستیک مصرفی در اروپا) که این باعث می‌شود بخش ساختمان و ساخت و ساز  بعد از بسته‌بندی دومین بخش مهم مصرف پلاستیک در جهان باشد. به عنوان مثال، لوله‌های پلاستیکی، بیشتر از 50٪ از تناژ سالانه، نصب لوله‌های جدید را تشکیل می‌دهند و این سهم همچنان در حال رشد است.

بعضی از کاربردهای اصلی این پلاستیک‌ها در صنعت ساخت و ساز عبارتند از: پنل‌های روکش‌دار، کابل‌ها، لوله‌ها و ناودان‌ها، پنجره‌ها و درها، کرکره‌ها، روکش دیوار، پوشش کف، پنل‌های سقف، پوشش سقف، وان، حوضچه، حمام و دوش، غشاها.

چند مورد از این کاربردها در ذیل توضیح داده شده است.

  • کفپوش

از مواد پلاستیکی مانند پلی وینیل کلراید (PVC) و پلی اتیلن  برای ساخت کفپوش‌ها استفاده می‌شود تا کفپوش کمتر مستعد ساییدگی شود. همچنین سطح آلودگی صوتی را کاهش می‌دهد و به راحتی تمیز می‌شود.

  • سقف

برای محافظت از سطح خارجی سقف در برابر آسیب، دو لایه از مواد پلاستیکی مختلف مورد نیاز است. قسمت فوقانی آن از الفین یا وینیل ترموپلاستیک رنگی ساخته شده است در حالی که قسمت پایین آن از فوم پلی‌اورتان تشکیل شده است که انرژی کمتری مصرف می‌کند و فضای داخلی خانه را خنک‌تر می‌کند.

  • لوله‌ها

لوله‌های پلاستیکی که معمولاً از پلی وینیل کلراید (PVC) ، CPVC، اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) یا پلی اتیلن تشکیل شده‌اند، دارای انعطاف‌پذیری مناسبی هستند و وزن بسیار کمی دارند که نصب آنها را آسان می‌کند. همه این مواد پلاستیکی همچنین در برابر آب و مواد شیمیایی مقاوم هستند، و همین امر باعث می‌شود که آن‌ها برای بسیاری از محیط‌ها مناسب باشند.