درخواست همه تشکل‌های صنعت پلیمر برای شفاف‌سازی قیمت‌گذاری پایه محصولات پتروشیمی

به گزارش اینپیا در این جلسه دبیر انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی در خصوص قیمت های پایه پی وی سی در بورس و راههای اصلاح آن توضیحاتی ارائه کرد و گفت: از سال گذشته در انجمن این قیمت گذاری ها را مورد بررسی قراردادیم و شاهد عدم رعایت تعادل در قیمت گذاری بودیم که طی نامه های متعدد […]

به گزارش اینپیا در این جلسه دبیر انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی در خصوص قیمت های پایه پی وی سی در بورس و راههای اصلاح آن توضیحاتی ارائه کرد و گفت: از سال گذشته در انجمن این قیمت گذاری ها را مورد بررسی قراردادیم و شاهد عدم رعایت تعادل در قیمت گذاری بودیم که طی نامه های متعدد به صنایع تکمیلی پتروشیمی اعلام کردیم که هربار اختلافاتی در قیمت گذاری نسبت به بنادر مختلف و شرق آسیا و … رخ می دهد.

 

فرزانه خرمیان افزود: روند قیمت گذاری پی وی سی روندی داشت که بازار پی وی سی را با هجوم و افزایش قیمت مواجه کرد که نسبت به قیمت های جهانی نرمال نبود.

 

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی خاطر نشان کرد: اساسا موضوع این است که مبانی قیمت گذاری، نشریه پلتس یا آیسیس باشد اما این موضوع جابجا می شد و هر بار نسبت به سال های قبل یکی از این دو منبع مورد استفاده برای قیمت گذاری قرار می گرفت. خواسته ما شفاف سازی در این مورد بود که کدام صادرات به کدام کشورها طبق کدام مستندات مبنای قیمت گذاری قرار گرفته است.

 

خرمیان تاکید کرد: خواسته ما این است که قیمت های نشریه پلتس مثل سال های گذشته مورد نظر قرار بگیرد و نرخی از صادرات پی وی سی مبنای محاسبه باشد که به صورت شفاف بوده و فرمول شفاف و ثابت و بر اساس مستندات اصولی نه موردی صادراتی برای محاسبه قیمت اساس کار باشد. در حقیقت مبنای تعیین قیمتی جهانی پی وی سی بر اساس نشریه پلتس باشد و بازارهای صادراتی نیز هدف های صادراتی معقول و بر اساس صادرات شفاف و مستند مداوم باشد.

 

وی افزود: این دو راهکار ما بود و باید فرمولی داشته باشیم که این شفاف سازی ها را داشته باشد و هر کسی هر لحظه خواست قیمت های صادراتی پی وی سی را داشته باشد بر اساس همان فرمول بتواند محاسبه کند.

 

نماینده انجمن تولید کنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن نیز در ادامه این جلسه گفت: حوزه پلی اتیلن حدود دو سال است که رقابت قیمتی ندارد و در حوزه پلی پروپیلن نیز به خاطر کمبود تقاضا و متوازن نبودن با عرضه باعث شده انجمن تولید کنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن 3 بار نامه نگاری کند تا بتواند میزان عرضه را افزایش دهد و یک کف عرضه تعیین کند.

 

علیرضا صحاف خاطر نشان کرد: ما در سه مقطع تغییرات دلار نیمایی، قیمت های جهانی که انجمن ملی گزارش می کند و هم قیمت هایی که دفتر صنایع پایین اعلام می کند برای اطلاع رسانی قیمت های پایه اعلام می کنیم. در مورد میزان عرضه هم هر هفته کف عرضه گروه محصولات را اعلام می کنیم و این را بیان می کنیم که کف عرضه رعایت شده یا نشد و عدد ریالی رقابت ها را هم اعلام می کنیم.

 

وی افزود: در حوزه پلی پروپیلن ها، تغییرات حدود 20 الی 25 درصد نسبت به قیمت های جهانی است و پیشنهاد می کنم همه انجمن های عضو انجمن ملی هم صدا در خصوص شفافیت مرجع قیمت های پایه و علت این اختلاف قیمت ها در بازار جهانی مطالبه داشته باشیم و همه انجمن ها در حوزه های خود به صورت تخصصی حداقل برای چند هفته در خصوص تفاوت قیمت پایه، میزان عرضه ها و عدم رعایت کف عرضه و عدد رقابت ها گزارش دهند.

 

همچنین دراین جلسه پیشنهاد شد در این خصوص همه انجمن ها به صورت یکپارچه مکاتباتی با مسئولان دولتی، رئیس مجلس و … داشته باشند.

 

محاسبه قیمت های پایه توسط انجمن و مقایسه آن با قیمت های اعلامی از سوی دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی

 

از دیگر پیشنهادات مهم مطرح شده این بود که انجمن ملی با کمک همه انجمنهای تخصصی دیگر قیمت پایه تعیین کند و هر هفته این قیمت های پایه تعیین شده توسط انجمن و قیمت پایه تعیین شده از سوی پتروشیمی ها را در رسانه ها انتشار داده و اختلاف این قیمت ها را نیز اطلاع رسانی کنیم.

 

در پایان این جمع بندی صورت گرفت که همه تشکل ها با امضای یک درخواست مکتوب و مستند در مقام تولید و ارسال آن به همه نهادهای دولتی نتایج مثبت اقتصادی این ایجاد تعادل در قیمت را برای اقتصاد و ارز آوری کشور اعلام کرده و در نظر گرفتن یک فرمول شفاف و مستند برای قیمت گذاری را خواستار شوند.

 

در ابتدای این جلسه موضوع بانک شفاف اطلاعاتی از واحدهای تولیدی مطرح و اشاره شد که انجمن ملی صنایع پلیمر ایران درخواست کرده بود در حال حاضر که شرایط بهتر و آرام تر شده، کم کم اطلاعات شفاف واحدهای تولیدی را ارائه کنند چرا که در حال حاضر 20 میلیون تن پروانه داریم که تنها حدود 5 میلیون تن آن در سامانه بهین یاب ثبت شده است اما طی استعلام وزارت صمت این موضوع به آنها اعلام شده که ارائه آمار ظرفیت تولید واحدها مشکلی نیست اما اطلاعات مربوط به خرید و فروش محرمانه است. اعضا ابراز امیدواری کردند که به بانک اطلاعاتی مفصلی دست یابند که هر ماه بتوان آن ها را به روز کرد.

 

در بخش دیگری از این جلسه این خبر اعلام شد که تولید کننده های روغن نباتی به این بهانه که پت گران شده خواستار دریافت ویژه پلی پرو پیلن شده اند و در حالی که اثر قیمت پت در قیمت تمام شده یک بطری روغن به ادعای آن ها 15 درصد است، برآورد حدودی ما نشان می دهد که این تاثیر زیر 7 درصد است.

 

مزایا و نواقص قرارداهای پریمیوم نیز از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود و بر این نکته تاکید شد که می توان درصدی از قراردادهای را در قالب پریمیوم اجرا کنیم به شرطی که شفافیت وجود داشته باشد و سازو کار عملیاتی تر باشد.

 

موضوع زمان برگزاری مجمع انجمن نیز از دیگر مسائل مطرح شده در این جلسه بود.

 

نتیجه رای گیری این شد که مجمع در تیرماه انسال برگزار شود و صرت های مالی نیز ارائه گردد اما انتخابات به سال بعد موکول شود.

 

برگزاری همایش توسعه صادرات صنایع پلیمری موضوع دیگری بود که در این جلسه مطرح شد تا اعضای هیات مدیره نسبت به مراسم تقدیر از صادرکنندگان و معرفی این رویداد به شرکت های مجموعه خود اقدام کنند.

 

اهداف و برنامه های کمیسیون های مختلف انجمن برای سال 1400 نیز ارائه شد.