دسترسی به خوراک مهمترین مزیت ایران برای توسعه صنایع پتروشیمی است

معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، گفت: دسترسی به خوراک مهمترین مزیت ایران برای توسعه صنایع پتروشیمی است و تا سال ۱۴۰۶ روزانه معادل ۲.۳ میلیون بشکه نفت خام به عنوان خوراک در این صنعت مصرف خواهد شد. به گزارش اینپیا به نقل از نیپنا، آئین رونمایی از پرتال جدید شرکت […]

معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، گفت: دسترسی به خوراک مهمترین مزیت ایران برای توسعه صنایع پتروشیمی است و تا سال ۱۴۰۶ روزانه معادل ۲.۳ میلیون بشکه نفت خام به عنوان خوراک در این صنعت مصرف خواهد شد.

به گزارش اینپیا به نقل از نیپنا، آئین رونمایی از پرتال جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی، سامانه خوراک و محصول مجتمع های صنعت پتروشیمی و ویرایش جدید کتاب فرایند ها و واکنش های شیمیایی در صنعت پتروشیمی ایران امروز دوشنبه (18 مردادماه) با حضور بهزاد محمدی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شد.

«بهزاد محمدی» در این مراسم با بیان اینکه صنعت پتروشیمی کشور سربلندتر، پویاتر  از همیشه در حوزه صادرات و ارزآوری کشور نقش خود را ایفا می کند، افزود: در سال ۹۹ حدود ۴۰ میلیون تن خوراک معادل ۶ میلیارد دلار دریافت کردیم که در ۶۷ مجتمع مورد استفاده قرار گرفت.

وی ادامه داد: سال گذشته ۲۵ میلیون تن به ظرفیت پتروشیمی کشور اضافه شد. همچنین ۳۴ میلیون تن محصول تولید شده که ۱۵ میلیارد دلار درآمد به همراه داشته است.

محمدی با اشاره به شیوع کرونا در کشور گفت: با این وجود در سال ۹۹ اهداف توسعه ای صنعت پتروشیمی محقق شد.

معاون وزیر نفت افزود: امروز ۵۰ طرح فعال در صنعت پتروشیمی داریم که تا پایان سال ۱۴۰۴ به بهره برداری می رسد و ظرفیت تولید را به ۱۳۵ میلیون تن در سال می رساند.

درآمد صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۶ به ۵۰ میلیارد دلار می رسد

وی به تعریف گام چهارم در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و ادامه داد: گام چهارم در سه بخش  طرح های خوراک ترکیبی، طرح های جدید تولید پروپیلن و طرح های پیشران تعریف و طبقه بندی شده است که در  مجموع ۴۷ پروژه را شامل می شود تا در سال ۱۴۰۶ درآمد صنعت پتروشیمی به ۵۰ میلیارد دلار برسد.

محمدی تاکید کرد: تا سال ۱۴۰۶ روزانه معادل ۲.۳ میلیون بشکه نفت خام به عنوان خوراک در صنعت پتروشیمی مصرف خواهد شد و ظرفیت این صنعت به ۱۶۷ میلیون تن در سال می رسد.

وی افزود: با اجرای طرح های گام چهارم تا سال ۱۴۰۶ ، مجموع سرمایه گذاری تجمعی در صنعت پتروشیمی ۱۲۵ میلیارد دلار خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر اینکه تحقق اهداف توسعه ای در صنعت پتروشیمی با تحقق خوراک از طرح های ان جی ال، پالایشگاه های نفتی و پالایشگاه های گازی، ممکن می شود، گفت: اکنون مصرف خوراک در کشور ۴۰ میلیون تن در سال است که تا سال ۱۴۰۶ به ۹۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت که معادل ۲.۳ میلون بشکه نفت خام در روز است.

وی افزود: ۷۵ درصد خوراک در فاز گازی و ۲۵ درصد مربوط به خوراک مایع است که در حال حاضر معادل یک میلیون بشکه نفت خام در روز است.

ردیابی جریان خوراک های پتروشیمی از مقصد تا پایان زنجیره

به گفته بهزاد محمدی، دسترسی به خوراک مهمترین مزیت ایران برای توسعه صنایع پتروشیمی است و این میزان خوراک و سوخت معادل ۱.۵ میلیون بشکه نفت خام در روز است. سامانه خوراک که امروز شاهد رونمایی آن بودیم با هدف پایش پیاده سازی شده است تا جریان هریک از خوراک های صنعتی از مقصد تا پایان زنجیره، قابل ردیابی، پایش و نظارت باشد.

 وی ادامه داد: سامانه خوراک و محصول مجتمع های پتروشیمی نیز به دلیل اهمیت و حساسیت بحث خوراک در مسیر توسعه صنعت پتروشیمی می تواند روند تولید و دریافت خوراک از سوی مجتمع ها و طرح های پتروشیمی را رصد کند.

 وی با تاکید به دسترسی به خوراک با کمیت و کمیت بالای مجتمع های پتروشیمی، تصریح کرد: تنها مرجعی که می تواند بر این روند نظارت داشته و ارسال و دریافت خوراک به پتروشیمی ها را رصد کند شرکت ملی صنایع پتروشیمی است.

معاون وزیر نفت در ادامه به تدوین نقشه راه صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: این نقشه راه نهایی شده است و در روزهای آتی اعلام خواهد شد و در این مسیر NPC به عنوان یک شرکت توسعه دهنده  و محوری باید رویه ای تحلیلگرانه داشته باشد.

وی افزود: پرتال شرکت با توجه به روند توسعه صنعت پتروشیمی نیاز به بازنگری داشت که این پرتال با طراحی پیشرفته به روز شد و برای بازدید در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره ویرایش جدید کتاب فرایندها واکنش های شیمیایی درصنعت پتروشیمی ایران نیز بیان کرد: این کتاب یک پکیج اطلاعاتی کامل از صنعت است که حاصل دانش و تجربه همکاران در مدیریت کنترل تولیدمی باشد.