دلار، بی‌اعتنا به جلسات فوری و محرمانه دولت و مجلس همچنان می‌تازد

حدود ۵ ماه پیش بود که پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان، دلار کانال 30 هزار تومان را رد کرد و با هیجان و اضطراب ناشی از آینده نامعلوم، تیتر دلار در مسیر رکورد شکنی تاریخی به سرفصل تمام بحث‌های رسانه‌ای و غیررسانه‌ای تبدیل شد. شاید در آن‌زمان هم با به نتیجه نرسیدن توافقات برجامی و‌ ‌ […]

حدود ۵ ماه پیش بود که پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان، دلار کانال 30 هزار تومان را رد کرد و با هیجان و اضطراب ناشی از آینده نامعلوم، تیتر دلار در مسیر رکورد شکنی تاریخی به سرفصل تمام بحث‌های رسانه‌ای و غیررسانه‌ای تبدیل شد. شاید در آن‌زمان هم با به نتیجه نرسیدن توافقات برجامی و‌ ‌ بازنگشتن پول‌های بلوکه شده، اهالی بازار این باور را داشتند که دلار بیش از اینها صعود می‌کند اما از ذهنیت این باور تا رسیدن به دلار ۵۶ هزارتومانی که معلوم نیست پس از اتمام این یادداشت آیا بازهم‌در این‌کانال باقی مانده باشد، فرق بسیاری وجود دارد.

به نظر دیگر اهمیتی ندارد که چه عاملی که همه نسبت به آن‌ آگاهیم این‌وضع فاجعه بار را ایجاد کرده است اما آنچه از اهمیت بسزایی برخوردار است آسیب جدی است که روند افزایش قیمت دلار به بازار داخلی که محصولات پلیمری هم از مهم‌ترین بخش‌های آن است وارد ‌می‌کند. و معلوم نیست تولیدکننده‌ها تا چه زمانی توان ایستادن در برابر این طوفان شدید ارزی را داشته باشند که به دنبال آن باید از حالا حجم تولید داخلی را به ‌مراتب پایین‌تر از امسال برآورد کرد، آن هم در سالی که شعار « سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» را با خود یدک می‌کشید، اما در عمل به نظر می‌رسد، دولت همه اهتمام خود را در نقض شعار سال تولید خرج‌ کرد.

اگر قرار باشد به روند تصمیمات و اقدامات دولت در ایجاد وضع موجود اشاره کرد نقشه راه حکایت از آن دارد که به دنبال تداوم نوسانات ارزی کشور، نهاد مرکزی بازارساز تصمیم گرفت که نقشه جدید خود برای کاهش هیجانات ارزی را پیاده سازی کند و در همین راستا مرکز مبادله ارز و طلا در دومین روز اسفند ماه سال جاری افتتاح شد. دولت با راه‌اندازی این مرکز به دنبال این بود تا نیازهای واقعی را شناسایی کند و دست دلالان ارزی را در مسیر عرضه و تقاضا کوتاه کند. مشخص است که تاکنون هیچکدام ‌از این اقدامات اثر خاصی بر بازار نداشته است.

و در ادامه این اقدامات، امروز هم جلسه فوری دولت و مجلس برای دومین بار در زمستان 1401 برگزار شد. جلسه دولتمردان با بهارستان‌نشین‌ها درباره وضعیت بازار ارز پشت درهای بسته برگزار شد که در نهایت دلار بی اعتنا به همه این جلسات بیش از دو هزار تومان گران شد تا نشان دهد اقدامات انجام شده راهگشا نبوده است.

نویسنده، علی طباطبایی، گروه تحلیل انجمن ملی صنایع پلیمر ایران