دلیل کم یاب شدن سرم‌های پزشکی در کشور مشخص شد

رئیس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران گفت: به دلیل ضعف در برنامه ریزی، تولید کنندگان ظروف بسته بندی سرم به کمبود مواد اولیه که توسط صنعت پتروشیمی تولید می‌شود، برخوردند. به گزارش اینپیا، سعید ترکمان رئیس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه […]

رئیس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران گفت: به دلیل ضعف در برنامه ریزی، تولید کنندگان ظروف بسته بندی سرم به کمبود مواد اولیه که توسط صنعت پتروشیمی تولید می‌شود، برخوردند.

به گزارش اینپیا، سعید ترکمان رئیس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در مورد شایعه منتشر شده در فضای مجازی پیرامون کمبود سرم‌های پزشکی به دلیل موجود نبودن یک نوع خاص از محصولات پتروشیمی، اظهار کرد: در انتشار این مطلب یک بی‌دقتی صورت گرفته و آن هم این است که مواد اولیه تولیدی ظروف سرم یک نوع گرید خاص از پلی پروپیلن است نه پلی اتیلن که در اصطلاح عامیانه به آن PEPE می‌گویند.

او افزود: دانش فنی تولید این گرید خاص پلی پروپیلن پزشکی نیز، سال هاست که با همت واحد‌های تحقیق و توسعه پتروشیمی به دست آمده و افتخار صنایع پلیمر ایران این است که اکنون مواد اولیه مورد نیاز خود را از طریق پتروشیمی شازند تامین می‌کنند و واردات ندارند.

ترکمان با اشاره به اینکه یک پزشک است، تاکید کرد: متاسفانه با آغاز پیک جدید بیماری کرونا به دلیل این که از قبل، پیش بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم صورت نگرفته بود، برخی از تولید کنندگان ظروف بسته بندی سرم به کمبود مواد اولیه که توسط صنعت پتروشیمی تولید می‌شود، برخوردند.

او با تاکید مجدد بر اینکه شبکه بهداشت و درمان کشور این میزان از مصرف را پیش بینی نکرده بود، گفت: در یازدهمین ماه از سال گذشته، کمیته تنظیم بازار محصولات پتروشیمی برگزار شد و نمایندگان شرکت‌های پتروشیمی از این که این گرید خاص پزشکی را تولید کرده اند، اما خریداران، خرید نمی‌کنند، گله‌مند بودند.

رئیس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در ادامه گفت: این گرید پلی پروپیلن توسط پتروشیمی‌ها مخصوص همین کالای پزشکی تولید می‌شود بنابراین شرکت‌های پتروشیمی به تعهد خود در این زمینه عمل کرده‌اند، اما مصرف‌کنندگان، به دلیل اینکه وزارت بهداشت نتوانسته بود پیش‌بینی لازم را از پیک‌های جدید بیماری داشته باشد، از آن‌ها خرید نکردند.

او اظهار کرد: مصرف در آذرماه سال گذشته یک مصرف عادی بود، به طوری که تنها ۲۰ تن از محصول تولیدی پتروشیمی را خریداری کردند. به همین دلیل، پتروشیمی نیز آن را به شرکت‌های غیر دارویی هم، به فروش رساند.