بازگشت نرخ دلار به روند نزولی تکرار شد

دژاوو در بازار ارز

نرخ غیررسمی دلار با روند کاهشی دوباره وارد کانال ۵۱ هزار تومانی شد و نوسان کوتاه مدت برای خریداران دلار به یک دژاوو تبدیل شده است.

بازار ارز غیررسمی که پس از آغاز جنگ در سرزمین فلسطین اشغالی با نوسانات رو به رو شده بود، پس از کاهش هیجانات مجدد به روند نزولی خود ادامه داد.

با حمله طوفان‌الاقصی در ۱۵ مهرماه امسال نرخ دلار بازار غیررسمی از کانال ۴۹ هزار تومانی پیش از جنگ، در مدت بسیار کوتاهی به بالای ۵۲ هزار تومان جهش کرد.

از همان ابتدا بسیاری از کارشناسان اقتصادی تشریح کردند که جهش نرخ ارز در ایران به هیچ وجه با شاخص‌های اقتصادی، مقیاس این اتفاق و همچنین شرایط جهانی سازگار نیست و در صورتی که اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ ندهد، نرخ‌ها دوباره روند نزولی را در پیش می‌گیرند. کارشناسان دلیل محکمی برای این تحلیل خود آورده بودند و آن هم اینکه با آزادسازی منابع ارزی دست بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز باز بوده و به راحتی می‌تواند نوسانات هیجانی را مدیریت کند.

پس از چند روز از این اتفاق مشخص شد که تحلیل زودگذر بودن نوسانات بازار ارز درست بوده و نرخ دلار دوباره مسیر کاهشی را در پیش گرفت و به کانال ۴۹ هزار تومانی برگشت.

 

دومین نوسان نرخ ارز پس از جنگ فلسطین نیز هیجانی بود

اعلام آغاز حمله زمینی رژیم اشغالگر صیهونیستی به غزه در دوم آبان ماه، دیگر خبری بود که موجب نوسانات کوتاه‌مدت بازار ارز شد. نرخ دلار در بازار غیررسمی و کانال‌های تلگرامی در طول ۲۴ ساعت از کانال ۵۰ هزار تومان به کانال ۵۲ هزار تومانی رسید و پس از مدت کوتاهی از ششم آبان ماه نرخ‌ها دوباره روند کاهشی را در پیش گرفتند.

 

نرخ دلار غیررسمی در کف کانال ۵۱

روند کاهشی نرخ دلار در بازار غیررسمی که از ۶ آبان ماه آغاز شده بود، در معاملات امروز(هشتم آبان ماه) هم ادامه پیدا کرده و در حال حاضر نرخ دلار غیررسمی در کف کانال ۵۱ هزار تومانی قرار دارد و انتظار می‌رود به زودی دوباره وارد کانال ۵۰ هزار تومانی شود.

البته نرخ دلار در بازار هرات به کانال ۵۰ هزار تومانی وارد شده است و با نرخ ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومانی معامله می‌شود. این مسئله نشان می‌دهد که نرخ دلار در بازار غیررسمی به زودی با ادامه روند کاهشی وارد کانال ۵۰ هزار تومانی می‌شود.

 

نرخ ارز غیررسمی تابع هیجانات و اخبار است

بررسی نوسانات نرخ دلار بازار غیررسمی پس از ۱۵ مهرماه، نشان می‌دهد که نرخ‌ها در این بازار تابع اخبار جنگ شده است و با هر خبر درست و کاذبی نرخ دلار غیررسمی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

تابعیت نرخ ارز در بازار غیررسمی از اخبار زمانی رخ می‌دهد که دلالان بازار قصد سوءاستفاده از هیجانات را دارند تا در شرایط به وجود آمده بتوانند از افزایش و کاهش نرخ ارز، نوسان‌گیری کنند.

به همین دلیل در زمانی که یک خبر جدید به بازار می‌رسد در مدت بسیار کوتاهی به یکباره نرخ‌ها افزایش پیدا می‌کند تا خریداران هیجانی وارد بازار شوند و سپس دوباره نرخ‌ها کاهش پیدا می‌کند.

در سال‌های اخیر دلالان بازار ارز بار‌ها و بار‌ها با این تله سعی در نوسان‌گیری کرده‌اند. دلالان بازار غیررسمی ارز که در گذشته با اختلاف نرخ دلار کارت ملی سود بادآورده به دست می‌آوردند، پس از الزام بانک مرکزی بر داشتن حساب ارزی و از بین رفتن این فرصت، حال به نوسان‌گیری از هیجانات روی آورده‌اند.

 

 

بازگشت نرخ دلار به روند نزولی تکرار شد/ دژاوو در بازار ارز

 

در هر حال، با اقدام به موقع بانک مرکزی و جلوگیری از نوسانات بیش از حد و کاذب، کوتاه‌مدت بودن نوسان نرخ ارز در زمان هیجانات به همه ثابت شده است و دیگر کسی در نرخ‌های هیجانی و غیرمنطقی حاضر به خرید دلار نیست.

از طرفی نیز منابع ارزی قدرتمند بانک مرکزی حاکی از ثبات و آرامش نرخ ارز تا پایان امسال است و دلار و ارز دیگر مرجعی برای حفظ ارزش پول نیست؛ چرا که بانک مرکزی نشان داده که می‌تواند ارزش پول ملی را حفظ کند.