راه اندازی طرح احداث واحد پلی پروپیلن پتروشیمی تبریز

مدیرعامل پتروشیمی تبریز از راه اندازی طرح احداث واحد پلی پروپیلن به ظرفیت ۳۰ هزار تن در سال در این مجتمع خبر داد.

سیاوش درفشی اظهار کرد: پتروشیمی تبریز با بکارگیری قوای جمعی برای راه اندازی واحد پلی پروپیلن می‌کوشد که بی شک احداث این واحد با وجود تمام فراز و نشیب‌ها قدرت پتروشیمی تبریز را در دنیای رقابت پلیمری افزون تر خواهد کرد و راه اندازی واحد پلی پروپیلن تنوع محصول و مطمئنا افزایش مشتریان را در پی خواهد داشت.

وی افزود: ارزش افزوده بالای حاصل از تبدیل پروپیلن به پلی پروپیلن و وجود خوراک مازاد پروپیلن در مجتمع، شرکت پتروشیمی تبریز را بر آن داشت تا در سال ۱۳۹۷ پروژه ای به ظرفیت ۳۰ هزارتن تولید پلی پروپیلن در سال را  تعریف کند که قرارداد اخذ لیسانس، انجام مهندسی پایه تفصیلی و تدارکات آن بصورتEP+C  با دو شرکت چینی منعقد شد.

درفشی گفت: این واحد دارای بخش های عملیاتی “پیش تصفیه خوراک” ، “آماده سازی کاتالیست” ، “پلیمریزاسیون” ، “بازیافت گاز پروپیلن” ، “ذخیره ،هموژناسیون و نقل و انتقال پودر” ­­­­­­­­و  “بسته بندی و انبار محصول” است.

مدیرعامل پتروشیمی تبریز خاطرنشان کرد: سرویس های جانبی مورد نیاز پروژه از جمله برق، آب و بخار، نیتروژن و هوای ابزاردقیق از ظرفیت موجود داخل مجتمع تامین شده است.

وی ادامه داد: در طول اجرای این پروژه ضمن ارتقای دانش فنی و توسعه و بهبود آن با اتکاء بر توانمندی مهندسین پتروشیمی تبریز از تکنیک های مهندسی ارزش نیز در کاهش هزینه‌های احداث و بهبود کیفی بهره برده شده است.

درفشی تصریح کرد: در این پروژه با رعایت نکات ایمنی نزدیک یک میلیون نفر ساعت، کار بدون حادثه انجام شده است.

وی گفت: مزیت اصل فناوری انتخاب شده، مناسب بودن آن برای ظرفیت تولید پایین و توجیه پذیری میزان سرمایه گذاری است.

گزارش فارس حاکی است، پلی پروپیلن که با نام اختصاری PP شناخته می‌شود، یکی از اصلی‌ترین و پرمصرف‌ترین پلیمرهای دنیا است که برای نخستن بار در دهه 1950 در مقیاس آزمایشگاهی تولید شد. این پلیمر، بزرگترین مصرف‌کننده پروپیلن است که ابتدا از طریق پلیمریزاسیون به روش زیگلر-ناتا و با سختار n(CH2CH(CH3)–) تولید و در سال 1954 تولید آن به صورت صنعتی آغاز شد. از ابتدای تولید این پلیمر، برآورد شد که هزینه تولید پلی پروپیلن یا همان PP از پلی اتیلن یا PE کمتر است.

براساس این گزارش، پلی پروپیلن در تولید محصولات تولید کنندگان مواد اولیه پلاستیک، محصولات تولید کنندگان مستربچ و محصولات تولید کنندگان گرانول پلاستیک کارایی دارد.