رشد شدید قیمت‌های پایه

به گزارش اینپیا، میانگین هفتگی دلار نیمایی برای محاسبه قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در روز یکشنبه ۲۶ بهمن ماه ۲۳۴٫۹۶۲ ریال بود و طی این هفته با ۵٫۴۵۱ ریال افزایش به ۲۴۰٫۴۱۳ ریال در تاریخ یکشنبه ۳ اسفند رسید که نشان از افزایشی حدود از ۲٫۳۱ درصد دارد.   این در حالی است که نرخ میانگین ماهانه دلار […]

به گزارش اینپیا، میانگین هفتگی دلار نیمایی برای محاسبه قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در روز یکشنبه ۲۶ بهمن ماه ۲۳۴٫۹۶۲ ریال بود و طی این هفته با ۵٫۴۵۱ ریال افزایش به ۲۴۰٫۴۱۳ ریال در تاریخ یکشنبه ۳ اسفند رسید که نشان از افزایشی حدود از ۲٫۳۱ درصد دارد.

 

این در حالی است که نرخ میانگین ماهانه دلار نیمایی در طول هفته گذشته، تنها ۱٫۰۳۵ ریال افزایش یافته است که تقریبا یک پنجم افزایش قیمت میانگین هفتگی دلار نیمایی است.

 

همین موضوع در کنار رشد قابل توجه نرخ های جهانی و همچنین قیمت نفت و نفتا موجب شد که قیمت های پایه با افزایشی جدی رو به رو شود.

 

گزارش ها حاکی از آن است که قیمت نفتا به درجات بالای ۵۰۰ دلار رسیده و سطوح پیش از شیوع ویروس کرونای خود را بازپس گرفته است.

 

این موضوع در کنار رشد بهای گاز طبیعی قیمت محصولات پتروشیمی را در جای جای جهان افزایش داده است. در این بین موضوع دیگری که وجود دارد، این است که تقاضای محصولات پتروشیمی با فروکش کردن پیامدهای اقتصادی کرونا رو به افزایش است و پیش بینی می شود که با پایان تعطیلات سال نو در چین این تقاضا بیش از پیش نیز افزایش پیدا کند