رشد شدید قیمت‌های پایه

به گزارش اینپیا، میانگین هفتگی دلار نیمایی برای محاسبه قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در روز یکشنبه 26 بهمن ماه 234.962 ریال بود و طی این هفته با 5.451 ریال افزایش به 240.413 ریال در تاریخ یکشنبه 3 اسفند رسید که نشان از افزایشی حدود از 2.31 درصد دارد.   این در حالی است که نرخ میانگین ماهانه دلار […]

به گزارش اینپیا، میانگین هفتگی دلار نیمایی برای محاسبه قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در روز یکشنبه 26 بهمن ماه 234.962 ریال بود و طی این هفته با 5.451 ریال افزایش به 240.413 ریال در تاریخ یکشنبه 3 اسفند رسید که نشان از افزایشی حدود از 2.31 درصد دارد.

 

این در حالی است که نرخ میانگین ماهانه دلار نیمایی در طول هفته گذشته، تنها 1.035 ریال افزایش یافته است که تقریبا یک پنجم افزایش قیمت میانگین هفتگی دلار نیمایی است.

 

همین موضوع در کنار رشد قابل توجه نرخ های جهانی و همچنین قیمت نفت و نفتا موجب شد که قیمت های پایه با افزایشی جدی رو به رو شود.

 

گزارش ها حاکی از آن است که قیمت نفتا به درجات بالای 500 دلار رسیده و سطوح پیش از شیوع ویروس کرونای خود را بازپس گرفته است.

 

این موضوع در کنار رشد بهای گاز طبیعی قیمت محصولات پتروشیمی را در جای جای جهان افزایش داده است. در این بین موضوع دیگری که وجود دارد، این است که تقاضای محصولات پتروشیمی با فروکش کردن پیامدهای اقتصادی کرونا رو به افزایش است و پیش بینی می شود که با پایان تعطیلات سال نو در چین این تقاضا بیش از پیش نیز افزایش پیدا کند