رشد ۱۴ درصدی ارزش صادرات محصولات شوینده در ۸ ماه

به گزارش اینپیا به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، “ندا عطایی” افزود: شناسایی مقاصد صادراتی در بازارهای بین‌المللی و کشورهای منطقه در حوزه محصولات بهداشتی نقش تعیین‌کننده‌ای در توسعه صادرات این محصولات در دوران فراگیری ویروس کرونا دارد.

 

وی بیان‌داشت: توان بالای تولید این محصولات سبب شده ایران در زمره یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محصولات شوینده در منطقه قرار گیرد و با توجه به ظرفیت تولیدی و همچنین تنوع محصولات، بدون شک تحقق اهداف صادراتی آن امکان‌پذیر است.

 

عطایی اظهار داشت: بر اساس آمار گمرک ایران، در هشت ماهه امسال محصولات شوینده از جمله پودر، مایع گرانول برای شست‌وشو و پاکیزگی شامل دستی و ماشینی، دترجنت، قرص، ژل، کنسانتره برای شست‌وشو، الکیل بنزن سولفونه، پاک‌کننده‌های صنعتی، دستشویی و انواع صابون شامل (مایع، پودر، بچه، طبی، رختشویی) صادر شده است.

 

وی ادامه‌داد: در این مدت، بیشترین صادرات به کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، آذربایجان، چین، ازبکستان، ترکیه، قزاقستان و هند بوده است به طوری که در مجموع نزدیک به ۹۷ درصد از کل صادرات این بخش به این کشورها بوده است.

 

دبیر میز محصولات شیمیایی و سلولزی سازمان توسعه تجارت گفت: با توجه به بررسی آماری انجام شده طی سنوات گذشته در صنعت شوینده ایران، عمده محصولات صادر شده، محصولات نهایی و عمده کالاهای وارداتی محصولات واسطه‌ای از جمله انواع اسانس‌های مورد استفاده در صنایع شوینده، آرایشی و بهداشتی و پاک‌کننده‌های صنعتی و موم‌های مصنوعی بوده است که در فرآیند تولید مصرف می‌شود.

 

وی افزود: براساس گزارش‌های اعلام شده مبنی بر تامین مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده در بازار داخل در شرایط کرونا که نتیجه همکاری بخش‌های مختلف و همچنین توان بالا و تنوع محصولات تولیدی صنایع بهداشتی در کشور بوده است و با توجه به اینکه ظرفیت تولیدی مورد نیاز در کشور بیش از نیاز کنونی است، در صورت تمدید مجوز صادرات این گروه محصولات می‌توان به ۸۰ هزار تن انواع پودر شوینده و ۶۵ هزار تن صابون و انواع مایعات در سه ماهه پایانی امسال امیدوار بود.

 

عطایی گفت: با توجه به تقاضای رو به افزایش این محصولات در کشورهای منطقه ضروری است از همه ظرفیت‌های این صنعت بزرگ هم در راستای تامین تقاضای نیاز داخلی و هم در حوزه صادرات غیرنفتی استفاده شود.

 

از نیمه شهریور ماه با اعلام دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت ممنوعیت صادرات اقلام سلامت‌محور رفع شد.

 

بر همین اساس، صادرکنندگان تا پایان آذر ماه مهلت دارند نسبت به صادرات محصولات بهداشتی، صابون و آب ژاول اقدام کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای ثبت نام کلیک کن
ثبت نام در همایش از طریق واتساپ
سلام؛
به دبیرخانه انجمن ملی صنایع پلیمر ایران خوش آمدید