چالش اصلی پلاستیک های زیست تخریب پذیر

رشد ۱۸ میلیون تنی بازار پلاستیک‌های بازیافتی

براساس گزارش تکناویو تخمین زده می‌شود که اندازه بازار پلاستیک‌های بازیافتی ۳۷/ ۱۸میلیون تن از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۷ رشد کند. ذات دوستدار محیط‌زیست بودن پلاستیک‌های بازیافتی یکی از محرک‌‌‌های کلیدی این رشد احتمالی است. آسیای پاسیفیک؛ پیشتاز رشد مصرف پلاستیک‌های بازیافتی برآوردها حکایت از آن دارد که بازار پلاستیک‌های بازیافتی طی سال‌های ۲۰۲۲ تا […]

براساس گزارش تکناویو تخمین زده می‌شود که اندازه بازار پلاستیک‌های بازیافتی ۳۷/ ۱۸میلیون تن از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۷ رشد کند. ذات دوستدار محیط‌زیست بودن پلاستیک‌های بازیافتی یکی از محرک‌‌‌های کلیدی این رشد احتمالی است.

آسیای پاسیفیک؛ پیشتاز رشد مصرف پلاستیک‌های بازیافتی

برآوردها حکایت از آن دارد که بازار پلاستیک‌های بازیافتی طی سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۷ سالانه به‌طور میانگین رشد ۷۵/ ۴درصدی داشته باشد. منطقه آس‌‌‌پک (منطقه آسیا-پاسیفیک) بیشترین سهم از بازار جهانی پلاستیک‌های بازیافتی را در سال ۲۰۲۲ در اختیار داشت و پیش‌بینی می‌شود که بازار این منطقه ظرف سال‌های آتی رشد فزاینده ۵۶درصدی داشته باشد. استفاده از پلاستیک‌های بازیافتی در صنایعی مانند خودروسازی، نساجی و ساخت‌وساز باعث رشد بازار منطقه‌‌‌ای می‌شود. صنعت خودرو از پلاستیک‌های بازیافتی استفاده می‌کند. به دلیل خواص پلاستیک‌های بازیافتی مانند استحکام کششی، سفتی بالا و مقاومت در برابر سایش، صنعت خودروسازی به طور گسترده از این پلاستیک‌ها استفاده می‌کند. افزایش تولید خودرو باعث افزایش تقاضا برای پلاستیک‌های بازیافتی در منطقه می‌شود؛ زیرا پلاستیک‌های بازیافتی به کاهش جرم کلی خودرو و افزایش کارآیی سوخت کمک می‌کنند. همچنین از این پلاستیک‌ها در تولید کاشی‌‌‌های سقفی، الوارهای سازه‌‌‌ای، بتن، عایق‌‌‌های داخلی، پنجره‌‌‌های پی‌‌‌وی‌‌‌سی، آجر و نرده‌‌‌ها استفاده می‌شود. از این‌رو، گسترش صنعت ساخت‌‌‌و‌‌‌ساز و صنعت خودروسازی در حال رشد در این منطقه باعث رشد بازار پلاستیک‌های بازیافتی در دوره پیش‌بینی می‌شود. در این گزارش، بازار براساس نوع (پلی‌‌‌اتیلن ترفتالات، پلی‌اتیلن سنگین، پلی‌پروپیلن، پلی‌‌‌اتیلن‌‌‌ سبک و…)، کاربرد صنعتی (بسته‌بندی، ساخت‌‌‌و‌‌‌ساز، خودرو، قطعات الکتریکی و الکترونیکی و…) و جغرافیا (آس‌‌‌پک، اروپا، آمریکای شمالی، خاورمیانه، آفریقا و آمریکای جنوبی) تقسیم شده است. بخش پلی‌‌‌اتیلن ترفتالات در طول دوره پیش‌بینی رشدی قابل‌توجه خواهد داشت. پلی‌‌‌اتیلن ترفتالات یک‌رزین پلاستیکی قابل بازیافت است که پلاستیک‌های بازیافتی حاصل از آن مقرون‌به‌صرفه، سبک وزن، قابل آب‌‌‌بندی مجدد و نشکن هستند. این محصول با مخلوط دو مونومر، یعنی اتیلن‌‌‌گلیکول اصلاح‌شده و اسید ترفتالیک خالص پلی‌‌‌اتیلن ترفتالات ایجاد می‌شود.

 

این محصول همچنین دارای استحکام کششی، پایداری حرارتی و شفافیت بالایی است. علاوه بر این، پلاستیک پلی‌‌‌اتیلن ترفتالات بازیافت‌شده برای ساخت بطری‌‌‌های نوشیدنی، ظروف، مبلمان و منسوجات استفاده می‌شود. پلاستیک پلی‌‌‌اتیلن ترفتالات بازیافتی یکی از متداول‌‌‌ترین پلاستیک‌های مورد استفاده در طیف گسترده‌‌‌ای از کاربردها مانند پارچه‌‌‌های تی‌‌‌شرت، کفش‌‌‌های ورزشی، کیف، اثاثه یا لوازم داخلی، ژاکت، نوارهای صنعتی، قطعات خودرو و ظروف پلاستیکی است. بنابراین، افزایش تعداد کاربردهای پلی‌‌‌اتیلن ترفتالات در صنایع مختلف باعث رشد بازار جهانی پلاستیک‌های بازیافتی در طول دوره پیش‌بینی می‌شود.

 

بازار پلاستیک بازیافتی

سرمایه‌گذاری بالا روی زیرساخت‌‌‌ها در کشورهای نوظهور به‌طور قابل‌توجهی باعث رشد بازار پلاستیک‌های بازیافتی می‌شود. صنعت ساخت‌‌‌و‌‌‌ساز، به‌ویژه در کشورهای نوظهور به‌سرعت در حال رشد است. در آمریکای جنوبی و خاورمیانه، دولت‌‌‌های کشورهای نوظهور به دلیل مهاجرت مردم به مناطق شهری، به طور قابل‌توجهی در خانه‌‌‌های مسکونی سرمایه‌گذاری می‌کنند. علاوه بر این، پلاستیک‌های بازیافتی به‌طور گسترده در صنعت ساخت‌وساز استفاده می‌شود. به دلیل توسعه زیرساخت‌‌‌های بالا در اقتصادهای در حال توسعه، مصرف پلاستیک‌های بازیافتی در بخش ساخت‌وساز بالاست. بنابراین، صنعت ساخت‌وساز سهم بازار قابل‌‌‌توجهی را در بازار پلاستیک‌های بازیافتی به خود اختصاص داد. از این رو، انتظار می‌رود افزایش تقاضا برای پروژه‌‌‌های زیرساختی در کشورهای در حال ظهور، رشد بازار جهانی پلاستیک‌های بازیافتی را در دوره پیش‌بینی‌‌‌شده به همراه داشته باشد.

گرایش اصلی

افزایش تقاضا برای پلاستیک‌های بازیافتی در صنعت خودرو روندی کلیدی است که رشد بازار پلاستیک‌های بازیافتی را شکل می‌دهد. پلاستیک‌ها و کامپوزیت‌‌‌ها مواد سبک‌وزنی هستند که معمولا در صنعت خودرو استفاده می‌‌‌شوند. برخی از این کاربردها شامل اجزای ساختاری، نیرومحرکه، بیرونی و داخلی و قطعات الکترونیکی و الکتریکی است. خودروسازان بر تولید خودروهای سبک‌تر، کم‌مصرف‌‌‌تر و سازگار با محیط‌زیست برای رعایت مقررات سختگیرانه زیست‌محیطی تمرکز کرده‌‌‌اند. استفاده از پلاستیک بازیافتی باعث کاهش وزن خودرو، مصرف سوخت و انتشار گازهای گلخانه‌‌‌ای می‌شود. از این رو، افزایش تولید خودرو در سراسر جهان باعث افزایش تقاضا برای پلاستیک‌های بازیافتی در دوره پیش‌بینی می‌شود.

 

چالش مهم

افزایش تقاضا برای پلاستیک‌های زیست‌تخریب‌پذیر چالشی کلیدی است که مانع رشد بازار پلاستیک‌های بازیافتی می‌شود. با افزایش تقاضای مصرف‌کنندگان برای بسته‌بندی سازگار با محیط‌زیست، ترجیح مواد زیست‌تخریب‌‌‌پذیر در بین تولیدکنندگان و بازیگران بازار در حال افزایش است. علاوه بر این، مقررات دولتی در مورد استفاده از محصولات پلاستیکی، تولیدکنندگان را برانگیخته است تا برای پلاستیک‌های زیست‌تخریب‌‌‌پذیر تلاش کنند. رشد بازار پلاستیک‌های زیست‌تخریب‌‌‌پذیر ناشی از ظهور منابع تجدیدپذیر مانند زیست‌توده و مواد اولیه زیستی است. از این‌رو، افزایش تقاضا برای پلاستیک‌های زیست‌تخریب‌‌‌پذیر مانع رشد بازار پلاستیک‌های بازیافتی در طول دوره پیش‌بینی می‌شود.

تخمین زده می‌شود که بازار پلاستیک برای اندازه صنعت خودروهای سواری بین سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۷ با ۱۰‌درصد نرخ رشد مرکب سالانه رشد کند. این گزارش بازار پلاستیک برای صنعت خودروهای سواری به طور گسترده‌‌‌ای بخش‌‌‌بندی بازار را براساس کاربرد (داخلی، بیرونی و موارد دیگر)، مواد (پلی‌‌‌پروپیلن، پلی‌‌‌اورتان، پلی‌‌‌وینیل کلراید، پلی‌‌‌آمید و…) و جغرافیا (آس‌‌‌پک، آمریکای شمالی، اروپا، آمریکای جنوبی و خاورمیانه و آفریقا) پوشش می‌دهد. پذیرش استانداردهای آلایندگی جدید یا بهبودیافته، محرک اصلی رشد بازار پلاستیک در صنعت خودروهای سواری است. تخمین زده می‌شود که بازار مبلمان پلاستیکی بین سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۷ با میانگین نرخ ۶۷/ ۴‌درصد در سال رشد کند. این گزارش بازار مبلمان پلاستیکی به طور گسترده تقسیم‌‌‌بندی بازار را براساس کانال توزیع (آفلاین و آنلاین)، کاربر نهایی (مسکونی و تجاری) و جغرافیا (آس‌‌‌پک، آمریکای شمالی، اروپا، خاورمیانه و آفریقا و آمریکای جنوبی) پوشش می‌دهد. افزایش فروش آنلاین عامل اصلی رشد بازار پلاستیک‌های بازیافتی است