رشد ۳.۸ درصدی تولید محصولات پتروشیمی

رشد تولید در ۲۰ محصول منتخب صنعتی طی 6 ماهه نخست سال به ثبت رسیده که بر اساس گزارش ثبت شده، تولید محصولات پتروشیمی، 31.7 میلیون تُن  معادل ۳.۸ درصد رشد داشته است. به گزارش اینپیا به نقل از شاتا، طبق این گزارش، در این مدت بیشترین آمار تولید مربوط به ردیف محصولات « کامیون، […]

رشد تولید در ۲۰ محصول منتخب صنعتی طی 6 ماهه نخست سال به ثبت رسیده که بر اساس گزارش ثبت شده، تولید محصولات پتروشیمی، 31.7 میلیون تُن  معادل ۳.۸ درصد رشد داشته است.

به گزارش اینپیا به نقل از شاتا، طبق این گزارش، در این مدت بیشترین آمار تولید مربوط به ردیف محصولات « کامیون، کامیونت و کشنده»، « روغن ساخته شده نباتی»، « ماشین لباسشویی»، «شمش آلومینیوم» و « شیشه جام» بوده است.

این در حالی است در بخش کالاهای منتخب معدنی و صنایع معدنی، فولاد و سیمان به دلیل محدودیت‌های تحمیل شده به این صنایع طی فصل تابستان به ترتیب 9.5 درصد و 9.2 درصد کاهش تولید داشته است.

در این گزارش همچنین میزان تولید کاتد مس، ظروف چینی و شیشه جام در این بازه زمانی را به ترتیب بیش از 150 هزار تن، 29.9 هزار تن و 658.2 هزار تن عنوان شده است که نشان‌دهنده رشد 3.7 درصدی تولید کاتد مس، افزایش نزدیک به 17.2 درصدی ظروف چینی و رشد 25.4 درصدی شیشه جام نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ است.

آمار تجارت بین‌المللی کالاهای غیرنفتی

گفتنی است آمار مقدماتی واردات و صادارت کالاهای غیرنفتی (با میعانات گازی) در بازه زمانی مذکور حاکی از صادرات 60 میلیون تنی این کالاها ( رشد نزدیک به 30 درصد نسبت به 6 ماه اول سال گذشته) به ارزش 21.8 میلیارد دلار ( افزایش 61.4 درصدی نسبت به نیمه اول سال 99) است.

در بخش واردات نیز در 6 ماه اول سال جاری بیش از 19 میلیون تن کالاهای غیرنفتی به ارزش 23.1 میلیارد دلار وارد کشور شده است که از نظر وزنی رشد نزدیک به 15 درصد و از نظر ارزشی افزایش 36.7 درصدی را در هم‌سنجی با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.