رقابت 45.6 میلیارد تومانی پلیمرها در هفته ای که گذشت

در هفته گذشته 107 هزار تن پلیمر در بورس کالا مورد عرضه قرار گرفت که یکی از بالاترین ارقام در تاریخ فعالیت بورس کالاست. در برابر این حجم از عرضه‌ها 138 هزار تن تقاضا درج شد و در نهایت حجم معاملات به بیش از 81 هزار و 200 تن رسید که بالاترین رقم از اوایل اسفندماه سال […]

در هفته گذشته 107 هزار تن پلیمر در بورس کالا مورد عرضه قرار گرفت که یکی از بالاترین ارقام در تاریخ فعالیت بورس کالاست. در برابر این حجم از عرضه‌ها 138 هزار تن تقاضا درج شد و در نهایت حجم معاملات به بیش از 81 هزار و 200 تن رسید که بالاترین رقم از اوایل اسفندماه سال گذشته تاکنون است.

در هفته گذشته 182 عرضه مختلف در بورس کالا به ثبت رسید که از این حجم، 62 عرضه با رقابت و رشد قیمت‌ها مورد داد و ستد قرار گرفتند که رقم برجسته‌ای به شمار می‌رود. 31 کالا با رقابت بالای 10 درصد و 11 کالا رقابت بالای 20 درصد داشتند.

پلی‌پروپیلن‌های شیمیایی ، PVC و پلی‌پروپیلن‌های نساجی جذاب‌ترین گروه‌های کالایی بود که بیشترین رقابت برای خرید را ثبت کردند.

رشد قیمت‌های هفته گذشته پلی‌پروپیلن‌های شیمیایی غیرمنتظره بود و نگرانی‌های جدیدی را در بر خواهد داشت آن‌هم در وضعیتی که انتظار داریم تقاضا برای این گروه کالایی بعد از پلی‌پروپیلن‌های نساجی به سرعت افزایش یابد.

در هفته گذشته میزان رقابت برای خرید در بین خریداران پلیمرها در بورس کالا جمعاً رقمی نزدیک به 45 میلیارد و 624 میلیون تومان بود. این در حالی است که برخی از عرضه‌کنندگان جمعاً 1 میلیارد و 200 میلیون تومان تخفیف دادند.

رشد قیمت‌های پایه در بورس کالا در هفته‌ای که گذشت محرکی برای رشد حجم معاملات بود اگرچه رشد نرخ روزهای اخیر نیز به افزایش جذابیت خرید از بورس کالا منجر شد ولی در نهایت با رشد حجم معاملات ، شاهد یک عقب‌گرد جدید در قیمت‌ها بودیم که می‌تواند بازاری پیچیده را ترسیم کند.

به صورت دقیق‌تر رشد قیمت‌ها در بورس کالا با کاهش نرخ در بازار داخلی روبه‌رو شده که نشان می‌دهد روند کلی بازار از سمت بازار به سوی تعادل در حرکت است و این آرامش به بورس کالا نیز گسترش می‌یابد.

این ادعا در شرایطی که گریدهای جذاب هنوز رشد قیمت‌های جدی در بورس کالا دارد با ابهاماتی محسوس همراه است گویی نوسان قیمت گریدهای جذاب سرعت‌گیر اصلی تعادل نرخ در بورس و بازار به شمار می‌رود.

جدول معاملات و رقابت ها را در فایل زیر ببینید