رکورد شکنی تقاضا در بازار پلیمرها

به گزارش اینپیا به نقل از دنیای اقتصاد، جرقه های رونق در بازار محصولات پتروشیمی در حال مشاهده است و با افزایش حجم دادوستد روبه رو هستیم؛ گویی امیدواری های جدیدی به این بازار تزریق شده است اما نکته مهم آن است که روند نزولی حجم معاملات از دی ماه سال گذشته آغاز شده و اگر جرقه های افزایش […]

به گزارش اینپیا به نقل از دنیای اقتصاد، جرقه های رونق در بازار محصولات پتروشیمی در حال مشاهده است و با افزایش حجم دادوستد روبه رو هستیم؛ گویی امیدواری های جدیدی به این بازار تزریق شده است اما نکته مهم آن است که روند نزولی حجم معاملات از دی ماه سال گذشته آغاز شده و اگر جرقه های افزایش رشد حجم معاملات اواخر سال گذشته را در نظر نگیریم می توان گفت که جریان غالب در بازار ماه هاست که نزول قیمت ها توام با رکود تقاضاست و این قبیل تغییرات می تواند امیدواری به تغییر فاز بازار را در بر داشته باشد. البته هنوز به جرات نمی توان گفت که بازار پلیمرها با محوریت بورس کالا از شرایط رکودی قبلی خود خارج شده اما همین تحرک تقاضا نکته مهمی است که چند ذهنیت را به همراه دارد؛ افزایش فاصله قیمت آزاد و نیمایی ارز، اثرات تورمی کسری بودجه، انتظارات تورمی، امید به رونق صادرات، پایین بودن موجودی انبار مواد اولیه و محصول و افت حجم تولید همگی مواردی است که به این جرقه های رونق منتهی شده است.

 

اینکه قطعی برق اثری بر بازار مواد اولیه بر جا نگذاشته را باید نکته مهمی ارزیابی کرد که نشانه ای از ورود تقاضای تکنیکال یا تقاضایی برای تامین موجودی انبار و پوشش ریسک و موارد مشابه است که در هفته های آینده اثرات آن را می توان واضح تر ارزیابی کرد.

 

در هر حال بعد از هفته ها شاهد آغاز به کار یک روند صعودی تقاضا و بهبود حجم معاملات بودیم که نیاز به بررسی دقیق تری دارد. در نهایت ۷۸ درصد عرضه های هفته گذشته در بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفت.

 

ره آورد صعود بهای آزاد ارز؛ رشد تقاضای پلیمرهای بورس کالا

 

سرانجام نوسان های مکرر بهای ارز طی هفته گذشته، به نفع دادوستد محصولات پلیمری و شیمیایی بورس کالا تمام شد به طوری که در جریان معاملات هفته گذشته حجم تقاضای وارد شده به بورس کالا برای خرید مواد اولیه پتروشیمیایی چنان افزایشی بود که سبب تداوم رشد حجم دادوستدها شد.

 

این صعود یکباره به دنبال اوج گرفتن بهای آزاد ارز اتفاق افتاد؛ زیرا به نظر می رسد که با عبور نرخ دلار از کانال ۲۳ هزار تومان در بازار آزاد، پیش بینی کاهش بهای نیمایی ارز از سوی متقاضیان، نسبتا به پایان رسیده است بنابراین در هفته ابتدایی خردادماه با ورود تقاضای افزایشی به بورس کالا شاهد صعود یکباره حجم دادوستدها بودیم.

 

سکاندار قیمت های پایه هفته جاری؛ نیما یا قیمت های جهانی؟

 

برخلاف هفته های قبل که بهای نیمایی ارز با سکانداری تغییرات کاهشی قیمت مبنای دلار اعلام شد، به نظر می رسد در هفته جاری نمی توان به صراحت این سکانداری را به یکی از دو اهرم اصلی معادله کشف نرخ پایه نسبت داد زیرا پیش بینی ها برای میانگین هفتگی بهای نیمایی ارز نشان می دهد که به کف کاهشی خود طی هفته گذشته نزدیک شده اگرچه هنوز هم روند نزولی محدودی دارد. همچنین طی هفته گذشته بهای نفت در بازارهای جهانی بازهم با نوسان زیگزاگی همراه شد و با وجود آنکه ابتدای هفته بهای هر بشکه نفت خام برنت در کانال ۶۶ دلاری قرار داشت، در معاملات روز گذشته در لحظه تنظیم این گزارش به ۶۹دلار و ۶۰ سنت رسید که حکایت از رشد هفتگی ۶۱/ ۴ درصدی دارد.

 

همچنین بهای نفتا که عموما به تبعیت از نوسان قیمت نفت در بازارهای جهانی تغییر می کند، در پایان معاملات روز ۲۷ ماه مه به ۵۹۲ دلار رسید. بررسی تکانه های قیمت نفتا طی هفته گذشته تغییر جدی را نشان نمی دهد و با رشد مثبت ۷۴/ ۱ درصد طی هفته گذشته تمایل آن به ثبات قیمتی دیده می شود.

 

تحلیل قیمت نفتا از آن جهت در روند معاملاتی محصولات پتروشیمیایی مهم به شمار می رود که یکی از اصلی ترین خوراک های مایع شرکت های پتروشیمی است، بنابراین حداقل در میان مدت می تواند بر قیمت محصول نهایی تاثیر گذار باشد.

 

هنوز هم رقابت های قیمتی در بازار پلیمری و شیمیایی محدود به برخی از گریدها است به طوری که در گروه مواد اولیه پلیمری رقابت های قیمتی هنوز هم روند هفته های ماقبل را طی کرده و بیشترین آن مربوط به پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری است که در برخی از عرضه های این محصول رقابت بیش از ۵۰ درصد نیز به ثبت رسیده است. در گروه محصولات شیمیایی نیز با چشم پوشی از دو محصول که رقابت بالای ۳۰ درصدی را تجربه کردند؛ در سایر گریدها، معاملات در نرخ پایه انجام شده است.

 

صعود معاملات پلیمرها بر فراز متوسط سال گذشته

 

خوش بینی به معاملات محصولات پلیمری با صعود حجم دادوستدها، طی چند هفته اخیر افزایش یافته است.

 

اینکه میزان عرضه ها و حجم تقاضا به مقدار قابل قبولی رشد یافته را می توان دلیل اصلی این افزایش دانست چرا که رقم ثبت شده برای این دو داده حیاتی، بسیار بیشتر از متوسط سال گذشته است که در صورت تداوم این روند می توان دورنمای خوبی برای مواد اولیه پتروشیمیایی متصور بود. اما با توجه به عدم قطعیت هایی که این روزها از طریق سایر سیگنال های اثرگذار به این بازار مخابره می شود، نمی توان این شرایط را طولانی مدت در نظر گرفت.

 

هفته گذشته به میزان ۹۷ هزار و ۶۰۴ تن مواد اولیه پلیمری در بورس کالا عرضه شد که ۱۱۰ هزار و ۳۶۰ تن تقاضا در برابر آن به ثبت رسید. این میزان از تقاضا بیشترین مقدار از هفته منتهی به ۸ اسفندماه به شمار می رود و به میزان ۱۴ هزار و ۵۳۲ تن بالاتر از متوسط حجم تقاضای هفتگی سال گذشته است. ثمره تقابل عرضه و تقاضای افزایشی هفته گذشته، ۷۸ هزار و ۵۰۳ تن دادوستد بود که سبب معامله بیش از ۸۰ درصد عرضه ها شد.

 

افزایش حجم معاملات شیمیایی ها با شتابی آهسته تر از پلیمرها

 

در بازار محصولات شیمیایی این روند افزایشی در حالی به ثبت رسید که از شتاب کمتری برخوردار بود به طوری که به میزان ۳۶ هزار و ۹۴۹ تن از انواع محصولات شیمیایی در بورس کالای ایران معامله شد که بیشترین مقدار طی ۴ هفته گذشته تاکنون به شمار می رود. حجم تقاضای واردشده به این بازار نیز به اندازه ۳۹ هزار و ۶۴۶ تن و میزان عرضه ها به اندازه ۴۷ هزار و ۲۴۵ تن برآورد می شود. در نهایت ۷۸درصد عرضه های هفته گذشته در بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفت.