صادق الحسینی اقتصاددان:

سمت و سوی بازارها و دارایی‌ها در ۱۴۰۲

سیدمحمد صادق الحسینی اقتصاددان در چهارمین همایش اقتصاد صنایع پلاستیک در ایران،  درباره آینده ایران صحبت کرد و گفت: گمشده مردم ایران کجاست؟ وی در ادامه به موضوع امیدواری در ایران اشاره کرد و گفت: قرار است که چه اتفاقی بیفتد؟ صادق‌الحسینی در ادامه با اشاره به این موضوع که امر توسعه هیچگاه به‌صورت خطی […]

سیدمحمد صادق الحسینی اقتصاددان در چهارمین همایش اقتصاد صنایع پلاستیک در ایران،  درباره آینده ایران صحبت کرد و گفت: گمشده مردم ایران کجاست؟ وی در ادامه به موضوع امیدواری در ایران اشاره کرد و گفت: قرار است که چه اتفاقی بیفتد؟
صادق‌الحسینی در ادامه با اشاره به این موضوع که امر توسعه هیچگاه به‌صورت خطی روی نداده  است، خاطرنشان کرد: در هیچ جای جهان توسعه به صورت خطی رخ نداده است. در ایران نیز بین ۵ تا ۱۰ سال آینده مسیر رشد و توسعه این کشور مشخص خواهد شد یا مانند کشورهایی چون ترکیه، چین، ژاپن، کره‌جنوبی و آفریقای جنوبی و … رشد خواهیم کرد یا به سرنوشت کشورهایی چون ونزوئلا، برمه یا آرژانتین دچار خواهیم شد. دو نقطه یا لحظه بحرانی روی خواهد داد که این مسیر توسعه را برای ایران مشخص خواهد کرد.
این اقتصاددان در ادامه افزود: چه اتفاقی باید روی بدهد که ایران در مسیر توسعه قرار بگیرد؟
صادق‌الحسینی همچنین به ۵ رانت در کشور که مانع توسعه در ایران می‌شوند اشاره کرد و گفت: تا این ۵ رانت از بین نرود، اتفاق خاصی در اقتصاد ایران روی نمی‌دهد. این ۵ رانت شامل وام، انرژی،  ارز و زمین ارزان و همچنین قیمت‌گذاری در اقتصاد است که سبب می‌شود تخصیص منابع به خوبی روی ندهد. البته پشت این رانت‌ها منافع بزرگی خوابیده است که ذینفعان آن اجازه تغییر به آن نخواهند داد.
وی همچنین با اشاره به تغییر مسیر که در کشور ترکیه افتاد عنوان کرد: اردوغان کارهای بزرگی برای اقتصاد این کشور انجام داد و مسیر اقتصادی ترکیه را به کلی تغییر داد.
این اقتصاددان افزود: آیا امکان توسعه برای اقتصاد ایران وجود دارد؟ وی در پاسخ به این پرسش خود عنوان کرد: یکی از مشکلات ما منفی‌اندیشی درباره آینده است، چرا که  کشور هم‌اکنون در شرایط بحرانی به سر می‌برد و در چنین شرلیطی حاکمیت نیز  تن به اصلاح نمی‌دهد، اما باید امیدوار بود که بین ۵ تا ۱۰ سال آینده با عبور از دو لحظه بحرانی ایران در مسیر توسعه قرار بگیرد. باید امیدوار بود که ظرفیت‌های شگفت‌انگیزی در ایران وجود دارد،  اگرچه ایران ۳۰ سال از ترکیه عقب مانده اما در معرض یک تغییر و اتفاق بزرگ قرار داریم، به شرط اینکه امید و برنامه‌ریزی داشته باشیم تا بتوانیم فضای جدیدی را رقم بزنیم.
این اقتصاددان با اشاره به این موضوع که ۱۰ سال گذشته بدترین سال‌های اقتصادی برای ایران بوده است، گفت: ۱۰ سال گذشته، بدترین دهه اقتصادی ایران طی ۷۰ سال گذشته بوده است، چراکه در این ۱۰ سال در کشور با افزایش نابرابری و بیشترین افزایش فقر روبه‌رو بوده‌ایم.