سه رخ افت ملایم در بازار پلیمر

دادوستد محصولات پلیمری و شیمیایی بورس کالا در هفته گذشته وارد مسیر نزولی شد و به دنبال افت میزان عرضه و تقاضا، حجم معاملات نیز کاهش یافت. سیگنال‌های متناقضی که از افت و خیزهای متغیرهای موثر بر دادوستد محصولات پتروشیمیایی مخابره می‌شود، در کنار قطعی برق و خاموشی بسیاری از شهرک‌های صنعتی و عقب‌نشینی بهای […]

دادوستد محصولات پلیمری و شیمیایی بورس کالا در هفته گذشته وارد مسیر نزولی شد و به دنبال افت میزان عرضه و تقاضا، حجم معاملات نیز کاهش یافت. سیگنال‌های متناقضی که از افت و خیزهای متغیرهای موثر بر دادوستد محصولات پتروشیمیایی مخابره می‌شود، در کنار قطعی برق و خاموشی بسیاری از شهرک‌های صنعتی و عقب‌نشینی بهای ارز در بازار آزاد، افت یکباره هر سه داده‌ مهم معاملات را در هفته گذشته رقم زد.

به گزارش اینپیا به نقل از دنیای اقتصاد، هفته گذشته بهای هر بشکه نفت خام در واکنش به بی‌نتیجه ماندن نشست اوپک‌پلاس، تا محدوده ۷۷ دلار افزایش پیدا کرد، اما سپس با خبرهایی مبنی بر برنامه افزایش تولید اوپک‌پلاس، در معاملات روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه با افت قیمت شدید تا محدوده ۷/ ۷۱ دلار مواجه شد.

قیمت نفت در معاملات روزهای پنج‌شنبه و جمعه با توجه به کاهش بیش از انتظارات ذخایر نفت آمریکا و تقویت تقاضا در هند و چین، تا محدوده ۷۵ دلار افزایش پیدا کرد. تازه‌ترین خبرها نشان می‌دهد که ذخایر نفت آمریکا با کاهش ۹/ ۶ میلیون بشکه همراه شد و تقاضا برای بنزین در آمریکا به بالاترین سطح از ۲۰۱۹ تاکنون رسیده است.

اما هنوز هم بازگشت نفت ایران به بازار جهانی نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته یعنی ۹ جولای، بهای نفت با صعود روزانه ۹۶/ ۱ درصدی به ۷۵ دلار و ۵۷ سنت رسید. قیمت نفتا نیز همسو با بهای نفت، افت و خیزهای قیمتی را تجربه کرده و در نهایت آخرین روز معاملاتی هفته گذشته را با ثبت ۶۷۸ دلار به ازای هر تن به پایان رساند.

پلیمرهای بورس کالا اگرچه در معاملات هفته گذشته اندکی عقبگرد در داده‌های حیاتی معاملاتی را تجربه کردند اما هنوز هم میزان حجم معاملات آنها سومین رکورد بیشترین حجم دادوستد پلیمرها در سال‌جاری را به خود اختصاص داده است.

هفته گذشته به میزان ۸۱ هزار و ۶۴۱ تن از انواع مواد اولیه پلیمری مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به هفته ماقبل افت نزدیک به ۱۰ درصدی داشت. حتی با وجود کاهش ۱۰ درصدی حجم معاملات در هفته ماقبل هنوز هم میزان دادوستدها در نقطه اوج خود به سر می‌برد و حتی به میزان ۱۸ هزار‌تن بالاتر از متوسط حجم معاملات سال گذشته است.

اثر قطعی‌های مکرر برق در هفته گذشته را نمی‌توان نادیده گرفت چرا که مشکلات عدیده‌ای را برای شهرک‌های صنعتی و مشاغل تولیدی ایجاد کرد. شاید بتوان مهم‌ترین دلیل افت حجم معاملات را مربوط به افت بهای ارز در بازار آزاد دانست که از صعود به نرخ‌های بالاتر بازماند.

از این رو همچون محرک روانی برای این بازار عمل کرد تا جایی که حجم معاملات نتوانست سطوح افزایشی خود را حفظ کرده و عقبگرد محسوسی را در پی داشت.  طی هفته گذشته تقاضایی به اندازه ۱۲۶ هزار و ۵۳۳ تن برای خرید محصولات پلیمری وارد تالار فیزیکی بورس کالا شد که در مقایسه با هفته ماقبل، نزدیک به ۹ درصد کاهش داشت.

این میزان تقاضا در برابر ۸۹ هزار و ۷۴۷ تن عرضه مواد اولیه پلیمری شکل گرفت و در نهایت به معامله ۹۱ درصد عرضه‌ها منجر شد. میزان عرضه مواد اولیه پلیمری در هفته گذشته سومین داده کاهشی در این بازار بود که افتی ۸ درصدی را به همراه داشت.

در جریان معاملات هفته گذشته در بورس کالا علاوه بر اینکه شاهد رقابت‌های قیمتی بالا برای چند محصول در گروه پلیمری و شیمیایی بودیم اما بسیاری از مواد اولیه با رقابت اندک یا حتی در قیمت پایه خود مورد معامله قرار گرفتند. پلی‌‌اتیلن ترفتالات گرید بطری برای چندمین هفته متوالی بیشترین رقابت گروه پلیمرها را از آن خود کرد. در بین شیمیایی‎ها، اسید نیتریک با ثبت ۴۶ درصد رقابت در عرضه نقدی خود مورد معامله قرار گرفت.

جریان معاملات محصولات شیمیایی بورس کالا نیز همچون پلیمرها در هفته گذشته کاهشی بود. به عبارت دقیق‌تر در هفته گذشته به میزان ۳۸ هزار و ۷۶۸ تن از انواع محصولات شیمیایی در بورس کالا عرضه شد که در مقایسه با این میزان عرضه تقاضایی به اندازه ۳۳ هزار و ۹۷۳ تن شکل گرفت.

تقابل عرضه و تقاضا در هفته گذشته سبب معامله ۳۰ هزار و ۱۹۹ تنی این گروه از محصولات در تالار فیزیکی بورس کالا شد که در مقایسه با هفته ماقبل افت ۱۶ درصدی داشت.