سه گانه چالش‌های صادراتی/ مرور برخی مصوبات جدید دولتی در خصوص صادرات

دکتر مظفر ناصری، رئیس گروه تنظیم مقررات صادرات و واردات وزارت صمت در سخنرانی خود به موضوع «آسیب‌شناسی اثرات قوانین و مقررات ارزی، تجاری و گمرکی بر اقتصاد صنایع پلاستیک» پرداخت. وی در ابتدا گفت: سه مورد از بزرگترین چالش‌های اساسی صادراتی ایران شامل مواردی مانند ارزش‌گذاری کالاهای صادراتی، رفع تعهدات ارزی و نحوه ثبت […]

دکتر مظفر ناصری، رئیس گروه تنظیم مقررات صادرات و واردات وزارت صمت در سخنرانی خود به موضوع «آسیب‌شناسی اثرات قوانین و مقررات ارزی، تجاری و گمرکی بر اقتصاد صنایع پلاستیک» پرداخت.

وی در ابتدا گفت: سه مورد از بزرگترین چالش‌های اساسی صادراتی ایران شامل مواردی مانند ارزش‌گذاری کالاهای صادراتی، رفع تعهدات ارزی و نحوه ثبت حسابداری درآمد حاصل از فروش ارز است. این موارد سبب افول صادرات شده‌اند.

وی در ادامه گفت: یکی از مصوبات اخیر که می‌تواند به نفع صادرات باشد معافیت مالیاتی برای آن دسته از صادرکنندگان است که ارز خود را در داخل کشور از مجراهای مشخصی فروخته باشند. طبق این مصوبه، اجبار فروش به نرخ نیمایی حذف شده است.

ناصری در مورد سامانه افق گفت: در سامانه ثبت الکترونیکی فاکتور ثبت (سامانه افق)، امکان ثبت برای خریدارانی که در سامانه ثبت نشده اند وجود ندارد ، محدودیت‌ سقف فروش به مصرف کننده نهایی وجود دارد و مواردی از این قبیل جزو معضلاتی است که واحدهای تولیدی با آن مواجه خواهند بود.
او در ادامه در مورد حذف معافیت ماشین‌آلات حط تولید در قانون بودجه خبر داد و گفت: متاسفانه طبق قانون بودجه جدید ماشین‌آلات و تجهیرات تمام رشته‌ها فعالیت از معافیت مالیاتی حذف شدند.