سی‌وهشتمین نشست کمیسیون بازرگانی انجمن ملی صنایع پلیمر ایران برگزار شد

به گزارش اینپیا، سی و هشتمین جلسه کمیسیون بازرگانی انجمن ملی صنایع پلیمر ایران که آخرین نشست اعضای این کمیسیون در سال ۱۴۰۰ محسوب می‌شود، برگزار شد. در این جلسه که به ریاست مهندس سعید زمان‌زاده نایب رئیس دوم و رئیس کمیسیون بازرگانی انجمن ملی صنایع پلیمر ایران و با حضور نمایندگان تشکل‌های مختلف برگزار […]

به گزارش اینپیا، سی و هشتمین جلسه کمیسیون بازرگانی انجمن ملی صنایع پلیمر ایران که آخرین نشست اعضای این کمیسیون در سال ۱۴۰۰ محسوب می‌شود، برگزار شد.
در این جلسه که به ریاست مهندس سعید زمان‌زاده نایب رئیس دوم و رئیس کمیسیون بازرگانی انجمن ملی صنایع پلیمر ایران و با حضور نمایندگان تشکل‌های مختلف برگزار شد موضوعات مختلف مرتبط با این صنعت به بحث و بررسی گذاشته شد.
براساس دستورکار اعلامی در بخش نخست جلسه بررسی اخبار و تحولات مرتبط با صنعت پلیمر در دستور قرار گرفت که مباحثی همچون رشد بی‌سابقه قیمت نفت از جمله مهمترین این موارد بود. به ویژه اینکه قیمت نفتا به عنوان یک ماده مهم در صنعت پلیمر تحت تاثر قیمت است.
براساس مباحث مطرح شده در جلسه قیمت نفتا معمولا بین ۳۰ تا ۴۵ روز و بعضاً دو ماه حدفاصل اثرگذاری قیمت نفت بر نفتا است، در نتیجه افزایش قیمت نفتا با توجه به افزایش این روزهای قیمت نفت قطعی است و حتی اگر روند صعودی قیمت نفت نزولی شود، چند هفته آینده یک افزایش در قیمت نفتا تجربه خواهد شد.
موضوع دیگر این است که اثر این افزایش قیمت به قدری خواهد بود که اثر کاهش احتمالی دلار در اثر توافق را پوشش خواهد داد.
همچنین اشاره شد که در صورت کاهش قیمت دلار ممکن است بازار بورس دچار کاهش شود در نتیجه ممکن است کاهش قابل توجهی در نرخ دلار نداشته باشیم. برقراری ارتباطات بانکی از جمله اتفاقاتی است که ممکن است بعد از توافق انجام شود و می‌تواند برای صاحبان صنایع اتفاق خوبی باشد.
در ادامه این جلسه موضوع اول در دستورکار یعنی «بررسی هزینه‌های پالت و بسته‌بندی در محصولات پتروشیمی» مورد بررسی قرار گرفت و اشاره شد که پیش از این بارها این بحث مطرح و بررسی شده است و در صورت صلاحدید اعضاء مکاتبه‌ای در این زمینه انجام خواهد شود.
در ادامه کیفیت پالت‌های عرضه شده از سوی پتروشیمی‌های مختلف مورد ارزیابی قرار گرفت و همچنین قیمتی که پتروشیمی‌ها به ازای پالت‌ها محاسبه می‌کنند و پس از آن مقرر شد مباحث مطرح شده در قالب مصوبه‌ای با حضور نمایندگان تشکل‌ها تدوین شود.
یکی از مباحث مورد تاکید این بود که هزینه بسته‌بندی نباید بر روی قیمت محصول اعمال شود اما در مقابل اینطور نشود که در کمیته قیمت‌گذاری پس از حذف پالت، قیمت پایه را افزایش دهند.
در ادامه جلسه کمیسیون بحث افزایش قیمت گاز در جلسه مطرح شد و تا کید شد که افزایش قیمت گاز موضوعی است که بر روی قیمت تمام شده به شدت تاثیرگذار است و قدرت رقابت را سلب می‌کند.
به نظر می‌رسد دولت در حوزه انرژی تغییر موضع داده و روند اجرایی آن از گاز آغاز شده است، اما چون خیلی از صنایع از گاز خانگی استفاده می‌کنند و به همین خاطر چندان این موضوع برایشان ملموس نبوده است اما صنایع دیگری هستند که این افزایش قیمت گاز برایشان ملموس بوده است.
همچنین با اشاره به اینکه عمده انرژی مورد استفاده در ایران برای صنایع پلیمر برق است، بر این تاکید شد که عمده نگرانی تسری این افزایش قیمت‌ از گاز به برق است که البته در کنار برخی از صنایع پلیمر ما آب‌بر هم هستند.
موضوع قابل توجه این است که اگر این تغییر بر سایر جنبه‌های انرژی اعمال شود، منجر به از دست دادن مزیت رقابتی در بازارهای منطقه‌ای برای صنایع پلیمر ایران خواهد شد.
براساس محسابات صورت گرفته توسط صاحبان صنایع به نظر می‌رسد قیمت گاز مصرفی صنایع که به ازای هر مترمکعب حدود ۹۰ تا ۱۰۰ تومان در سال ۹۹ پرداخت می‌شده، بعد از عید دربهار به ۲۰۰ تومان رسید و از مرداد آرام آرام به سمت ۴۰۰ و ۵۰۰ تومان حرکت کرد و تا ماه گذشته به ۹۰۰ تومان رسید. این یعنی طی یکسال قیمت گاز حدود ۹ تا ۱۰ برابر شد.
مساله مورد تاکید اعضای جلسه این بود که در صورت ادامه روند کنونی دیگر قادر به ادامه فعالیت و حضور در رقابت نخواهند بود و باید به تعدیل نیرو و تصفیه حساب با پرسنل باشند.