تب و تاب بازار ارز در تعطیلات کاهش یافت

شروع کم‌رمق دلار در آذر

نرخ شاخص ارزی در دومین روز آذر ۱۴۰۲ کاهشی ثبت شد. در حالی که در معاملات روز‌های انتهای آبان ماه قیمت دلار آزاد به کانال ۵۰ هزار تومانی بازگشته بود، در بازار روز‌های اول و دوم آذر نیز نرخ این ارز در سطوح قیمتی ابتدای کانال ذکر شده نوسانات کاهشی داشت. علت افت تب و تاب معاملات ارزی را می‌توان در کاهش سطح انتظارات تورمی جست‌وجو کرد. به عقیده کارشناسان کاهش ریسک‌های سیاسی در فضای رسانه و همچنین مشاهده ثبات طولانی‌مدت در بازار سبب شده انتظارات تورمی معامله‌گران و افراد جامعه کاهش یافته و سوخت افزایشی نرخ ارز تامین نشود.

در نهایت هر برگ اسکناس دلار آزاد در روز پنج‌شنبه با ۵۰تومان کاهش نسبت به نرخ پیشین در رقم ۵۰ هزار و ۱۵۰تومان معامله شد. همزمان با افت نرخ شاخص ارزی، قیمت سکه طلا نیز در بازار روز پنج‌شنبه کاهش یافت. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار عصر روز پنج‌شنبه با حدود ۱۴۰ هزار تومان کاهش نسبت به نرخ پایانی روز چهارشنبه در رقم ۲۸میلیون و ۶۶۰ هزار تومان معامله شد.

دوراهی دلاری بازارساز

قیمت دلار آزاد در تابستان سال جاری ثبات قیمتی چشمگیری را تجربه کرد. از روز‌های میانی تیر ماه تا اوایل مهر ۱۴۰۲ قیمت این ارز از مرز قیمتی ۵۰ هزار تومانی فراتر نرفت و زیر این سقف به نوسان پرداخت. با انتشار اخبار جنگ غزه آرامش بازار نیز برهم خورد و اسکناس آمریکایی تا حوالی کانال ۵۳ هزار تومانی رشد کرد. اما پس از اعلام موضع  رسمی مقامات کشور مبنی بر عدم تمایل ایران به گسترش جنگ، ریسک‌های سیاسی موجود در بازار از بین رفت و انتظارات تورمی معامله‌گران کاهش یافت. نرخ دلار آزاد در راستای جبران رشد قیمت خود به کانال ۵۱ بازگشت و حدود ۱۸ روز در این کانال به استراحت پرداخت. در ابتدا بسیاری از فعالان بازار معتقد بودند کانال ۵۱ بازه محبوب جدید بازارساز است. این افراد از تعدیل نرخ ارز با نرخ تورم سخن به میان می‌آوردند و تغییر بازه نوسان دلار نسبت به تابستان را امری منطقی می‌خواندند. اما در روز‌های انتهای آبان دمای بازار ارز تهران مجددا کاهش یافت و قیمت دلار به کانال ۵۰هزار تومانی بازگشت. در این نوسانات کاهشی معامله‌گران شاهد حضور چند ساعته اسکناس آمریکایی در کانال ۴۹ هزار تومانی نیز بودند که البته این افت قیمت با اقبال بازار همراه نبود و نرخ مجددا به نیمه نخست کانال بالاتر بازگشت. حال برخی از تحلیلگران ارزی از دوراهی جدید بازارساز مبنی بر حضور دلار در سطوح قیمتی حال حاضر یا ایجاد فشار جهت بازگشت نرخ به زیر مرز ۵۰ هزار تومانی سخن می‌گویند. نخستین تلاش جهت بازگشت دلار به بازه تابستان با واکنش منفی روبه‌رو شد.

باید دید در روز‌های پیش‌رو با توجه به کاهش ریسک‌های سیاسی آیا بانک مرکزی از شرایط حال حاضر استفاده کرده و با تقویت طرف عرضه موجب بازگشت قیمت شاخص بازار ارز به زیر مرز ۵۰ خواهد شد یا خیر؟