ضرورت جلب سرمایه گذاران و کارآفرینان افغان به ایران

شصت و سومین جلسه کمیسیون صادرات انجمن ملی صنایع پلیمر ایران با حضور نمایندگانی از ستاد تسهیل و توسعه صادرات اتاق بازرگانی و کمیته برگزاری نمایشگاه اکسپو دبی با موضوع بررسی مشکلات صادرکنندگان ایرانی در زمینه حمل و نقل و … و همچنین ارائه توضیحاتی در خصوص جزئیات برگزاری نمایشگاه اکسپو دبی برگزار شد. به […]

شصت و سومین جلسه کمیسیون صادرات انجمن ملی صنایع پلیمر ایران با حضور نمایندگانی از ستاد تسهیل و توسعه صادرات اتاق بازرگانی و کمیته برگزاری نمایشگاه اکسپو دبی با موضوع بررسی مشکلات صادرکنندگان ایرانی در زمینه حمل و نقل و … و همچنین ارائه توضیحاتی در خصوص جزئیات برگزاری نمایشگاه اکسپو دبی برگزار شد.

به گزارش اینپیا، در ابتدای این جلسه به پیگیری های کنفدراسیون صادرات و کمیسیون توسعه صادرات غیر نفتی اتاق بازرگانی ایران برای اعمال نرخ صفر مالیاتی برای کسانی که رفع تعهد ارزی کرده باشند، اشاره شد.

این موضوع نیز مطرح شد که رقابت و تضاد منافع میان صنایع بالادست و صنایع تکمیلی پتروشیمی و جذابیت‌ها و نیازهای ارزی دولت برای صادرات مواد خام و نیمه خام در صنایع بالادستی موجب شده مواد اولیه حتی در گریدهای غیر ملتهب نیز گاهی با کمبود عرضه، مهندسی عرضه و یا قیمت های بالا همراه شوند و از طرفی ممنوعیت واردات نیز بر این مشکلات اضافه کرده است.

برگزاری نمایشگاه عمان به همراه جلسات B TO B از دیگر موضوعات بود که مطرح شد و امکاناتی که برای فعالان صنعت پلیمر نیز در نظر گرفته شده بود، ارائه گردید.

همچنین در خصوص حضور و سرمایه گذاری سرمایه گذاران افغان در ایران با توجه به شرایط این کشور و موج گسترده مهاجرت ها، توصیه هایی مطرح شد.

جزییات برگزاری نمایشگاه اکسپوی دبی دیگر موضوع مطرح شده در این جلسه بود و بر این نکته تاکید شد که فضای نمایشگاه به صورت غرفه ای و مناسب برای پرزنت کردن شرکت ها نیست، به همین دلیل ۳۶ نمایشگاه تخصصی نیز در مسافت کوتاهی با نمایشگاه دبی برگزار می شود.

به این موضوع اشاره شد که شوراهای کشورهای مختلف از جمله شورای بازرگانان ایرانی در دوبی وجود دارد که حدود ۴۲ شورا با بیش از ۴۲۰۰ عضو می شود و به تمام روسای شوراها در خصوص برگزاری این نمایشگاه‌ها نامه زده شده و هیات های تجاری از کشورهای مختلف برای حضور در این نمایشگاه اعلام آمادگی کرده اند.

برای این نمایشگاه ۴ برنامه از سوی مسولان اتاق بازرگانی ایران و امارات در نظر گرفته شده است: بازدید از نمایشگاه اکسپو، بازدید از نمایشگاه های تخصصی، برگزاری جلسات B TO B و بازدید از زیرساخت ها

برگزاری نمایشگاه عرب پلاست ۲۴ تا ۲۷ آبان‌ ماه

همچنین نمایشگاه عرب پلاست ۲۴ تا ۲۷ آبان ماه(۱۵ تا ۱۸ نوامبر) در موضوع تخصصی صنعت پلاستیک و پلیمر و پتروشیمی برگزار می شود‌.

نمایشگاه دیگری هم با موضوع نفت و گاز و پتروشیمی در ابوظبی برگزار می شود اما شرایط حضور برای ایرانیان در این نمایشگاه سخت و گاه غیر ممکن است.

در ادامه این جلسه به مشکلات و چالش هایی که صادرکنندگان در حال حاضر با آن درگیرند، اشاره شد که شامل مسائل حوزه حمل و نقل، رفع تعهدات ارزی و … می‌شود.

گفتنی است بسته ای پیشنهادی توسط اتاق بازرگانی با مشورت همه صنایع ذی‌نفع که شامل عوارض صادراتی و رفع معافیت مالیاتی برای صادرات خام و نیمه خام هم می شد، به دولت و مجلس ارائه گردیده اما متاسفانه به مرحله اجرا نرسید و باید از طریق ستاد توسعه و تسهیل صادرات این موضوع پیگیری شود.

چالش‌های کیفیت حمل و نقل ریلی از دیگر موضوعاتی بود که مطرح و بر رفع این نوع مشکلات تاکید شد.

همچنین به این مساله اشاره شد که حمل و نقل جاده ای در صادرات به عراق به عنوان یکی از مقاصد مهم صادراتی با مشکلاتی همراه است و کامیون های ایرانی نمی توانند بار خود را در مقصد تحویل دهند، بلکه مجبورند در مرز بار خود را تحویل کامیون های عراقی بدهند که هزینه هایی نیز در بر دارد و ممکن است به کالاها آسیب برسد، قرار شد این مساله نیز در ستاد توسعه و تسهیل صادرات اتاق بازرگانی مطرح و بررسی شود که ایران نیز مانند کشورهای دیگر از جمله ترکیه بتواند بار خود را در مقصد در عراق تحویل دهد.

همچنین در این جلسه آمارهایی از میزان وزنی و ارزشی صادرات و واردات مواد اولیه پلیمری و محصولات پلاستیکی در ۴ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ ارائه شد.

در پایان مقرر شد ستاد تسهیل توسعه صادرات اتاق بازرگانی مسائل و مشکلات مطرح شده در مسیر صادرات را پیگیری و برای رفع آنها اقدامات لازم را توسط مسولین مربوطه انجام دهند.