طرح مجلس برای تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار در اتاق تهران بررسی شد

در دومین نشست کمیسیون «بهبود محیط ‌کسب‌وکار و رفع موانع تولید» از دور تازه فعالیت کمیسیون‌های مشورتی اتاق بازرگانی تهران، نقشه راه و برنامه‌های راهبردی این کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفت. هم‌چنین طرح تسهیل صدور مجوزهای ‌کسب‌وکار که هم‌اکنون در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح و قرار است به عنوان ماده 7 مکرر به […]

در دومین نشست کمیسیون «بهبود محیط ‌کسب‌وکار و رفع موانع تولید» از دور تازه فعالیت کمیسیون‌های مشورتی اتاق بازرگانی تهران، نقشه راه و برنامه‌های راهبردی این کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفت. هم‌چنین طرح تسهیل صدور مجوزهای ‌کسب‌وکار که هم‌اکنون در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح و قرار است به عنوان ماده 7 مکرر به قانون اجرای اصل 44 قانون اساسی الحاق شود، برای بررسی در دستورکار کمیسیون قرار گرفت.

 

به گزارش اینپیا به نقل از اتاق بازرگانی تهران، اعضای کمیسیون «بهبود محیط ‌کسب‌وکار و رفع موانع تولید» بازرگانی اتاق تهران در دومین نشست خود نسبت به تلاش برای احیای سه‌جانبه‌گرایی در حوزه تامین اجتماعی و مشکلات بخش خصوصی در این حوزه توافق کردند. آنها در این جلسه به بحث و تبادل‌نظر در مورد برنامه‌ها و ماموریت‌های این کمیسیون در دور دوم فعالیت کمیسیون‌های مشورتی اتاق تهران پرداختند.

در آغاز این نشست، محمدرضا نجفی‌منش، رئیس این کمیسیون، با اشاره به اینکه بخشی از فعالیت‌های این کمیسیون در دوره‌های گذشته به حل مشکلات بیمه‌ای و مشکلات ناشی از مواجهه این سازمان با فعالان بخش خصوصی معطوف بوده، عنوان کرد که شایسته است کمیسیون در این دوره تمرکز بیشتری را به احیای سه‌جانبه‌گرایی و بازآرایی شورای عالی تامین اجتماعی داشته باشد تا مشکلات بخش خصوصی در این حوزه به طور ریشه‌ای حل شود.

هومن حاجی‌پور، معاون ‌کسب‌وکار اتاق تهران به این نکته اشاره کرد که پیش از احیای شورای عالی تامین اجتماعی، لازم است نماینده اتاق ایران در هیات امنای سازمان تامین اجتماعی فعال شود. در حال حاضر اعضای اتاق‌ها با سیاست‌های سازمان تامین اجتماعی دچار مشکل هستند و در چنین شرایطی، ضرورت دارد که تغییر نماینده اتاق در هیات امنای تامین اجتماعی مورد پیگیری قرار گیرد.

علیرضا میربلوک، عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت نیز تاکید کرد که اولویت ویژه کمیسیون در دوره آتی، تغییر ترکیب مدیریت سازمان تامین اجتماعی و حضور بخش خصوصی در این ترکیب باشد. پس از طرح این نظرات، برنامه‌ها و اهداف این کمیسیون در دو سال آینده به بحث و بررسی گذاشته شد. از جمله این برنامه‌ها، پایش فضای ‌کسب‌وکار و رفع موانع و چالش‌های فعالان اقتصادی در حوزه‌های قانون کار، بیمه و تامین اجتماعی و مالیات، پیگیری اجرای ماده 2 و 3 قانون بهبود مستمر فضای ‌کسب‌وکار، تعامل با مرکز آموزش اتاق در راستای معرفی دوره‌های آموزشی متناسب با ‌کسب‌وکارها، بررسی نماگرهای شاخص سهولت ‌کسب‌وکار و تلاش برای ارتقای رتبه ایران، پیگیری روند تصویب، بازنگری، به‌روزرسانی، اصلاح، تغییر در قوانین مرتبط با فضای ‌کسب‌وکار و همچنین مطالبه‌گری از دولت در پایبندی به قراردادها و اجرای تعهدات خود به بخش خصوصی از جمله این برنامه‌ها بود که مورد توافق اعضا قرار گرفت.

در ادامه این جلسه، طرح تسهیل صدور مجوزهای ‌کسب‌وکار با حضور نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و وزیر پیشنهادی اقتصاد در دولت سیزدهم، مورد بررسی قرار گرفت؛ طرحی که توسط مجلس تهیه شده و قرار است به عنوان ماده 7 مکرر به قانون اجرای اصل 44 قانون اساسی ملحق شود. این طرح اکنون برای نظرخواهی در اختیار کمیسیون بهبود محیط ‌کسب‌وکار و رفع موانع تولید قرار گرفته است. احسان خاندوزی در ادامه با اشاره به اینکه این طرح قرار است در صحن علنی مطرح شود و فعالان بخش خصوصی می‌توانند نظرات خود را در مورد این طرح ارائه کنند.

(متن این طرح را اینجا بخوانید)

در ادامه، حاجی‌پور از تهیه گزارشی در معاونت ‌کسب‌وکار اتاق تهران در مورد ایرادات و اشکالات فنی و آیین‌نامه‌ای سامانه صدور و تمدید کارت بازرگانی خبر داد و گفت: بررسی‌ها نشان ‌می‌دهد که ایرادات عدیده‌ای در فرآیند صدور و تمدید کارت بازرگانی وجود دارد. برای طرح این مشکلات، گزارشی آماده کرده‌ایم که ابتدا در این کمیسیون و سپس در سایر مراجع از جمله شورای گفت‌وگو طرح خواهیم کرد تا تصمیماتی برای رفع این ایرادات اتخاذ شود.

محمدرضا نجفی‌منش نیز خواستار تسریع در آماده‌سازی این گزارش شد تا پس از استقرار وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت به وی ارائه شود.

در ادامه مقرر شد اعضای کمیسیون نظرات خود را در مورد برنامه راهبردی کمیسیون ارائه کنند تا پس از نهایی شدن نسبت به اجرای آن اقدام شود.