ظرفیت‌های تجاری صنعت پلیمر در قزاقستان

مهندس امیر عابدی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و قزاقستان در پنل بررسی فرصت های صادراتی پلیمری و شناسایی بازارهای جدید در خصوص بازار قزاقستان گفت: قزاقستان دومین کشور قدرتمند اوراسیا است و هم مرز با چین و روسیه است که حدود 9 هزار کیلومتر با ایران مرز مشترک دارد و جزو کشورهای مقصد صادراتی […]

مهندس امیر عابدی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و قزاقستان در پنل بررسی فرصت های صادراتی پلیمری و شناسایی بازارهای جدید در خصوص بازار قزاقستان گفت: قزاقستان دومین کشور قدرتمند اوراسیا است و هم مرز با چین و روسیه است که حدود 9 هزار کیلومتر با ایران مرز مشترک دارد و جزو کشورهای مقصد صادراتی ایران است.

وی با اشاره به اینکه مهم ترین شریک تجاری قزاقستان، روسیه با 36 درصد تجارت است، خاطرنشان کرد: محیط مناسب کسب و کار از جمله امتیازات این کشور است و در رتبه بندی این شاخص طبق گزارش بانک جهانی در سال 2020، رتبه 25 را از 190 کشور کسب کرده و دسترسی های خوبی به جنوب روسیه و ازبکستان دارد.

عابدی نظام تعرفه ای این کشور را از دیگر امتیازات قزاقستان دانست که به سمت کاهش و تعرفه صفر حرکت می کند.

به گفته عابدی، بازار این کشور در حوزه معدن، کشاورزی، مصنوعات پلاستیکی و ورقه های پی وی سی و پلی اتیلن و… فرصت هایی برای صادرات محصولات ایرانی دارد. همچنین در حوزه پلاستیک، پلاستیک های گلخانه ای و ظروف یکبار مصرف، بازار خوبی در قزاقستان دارند.

وی اشاره کرد: قزاقستان پتروشیمی ندارد و روسیه تامین کننده مواد اولیه این کشور است.

عابری گفت: نگرانی تجار ما این است که چرا در دو ماه گذشته محصولات گران تر و غیر رقابتی شده که باید گفت از جمله دلایل آن، نرخ ارز، تورم، تحریم‌ها و… است که صادرات را از توجیه اقتصادی خارج می کند و کنترل و کاهش تورم هم یک شبه صورت نمی گیرد اما ثبات در مقررات بخش ارزی می تواند بخش خصوصی را در برنامه ریزی بلند مدت تر کمک کند.

وی ادامه داد موافقتنامه اوراسیا امتیازات خوبی حدود 50 تا 100 درصد کاهش تعرفه را دارد و رعایت الزامات این موافقتنامه می تواند تمرینی برای ما باشد برای حضور در WTO.

عابدی گفت: ما فاصله زیادی برای رسیدن به وضع مطلوب داریم اما دیپلماسی قوی تجاری می تواند ما را به این بازار و بازارهای آسیا برساند.

وی از جمله موانع حضور ایران در بازار قزاقستان را مشکلات بانکی، تحریم ها و اف ای تی اف دانست که هزینه تبادلات مالی را بسیار بالا برده است.

عابری گفت: با وضعیت موجود یکی از راهای نفوذ و حضور ما در این بازار ایجاد شو روم ها و دفاتر خصوصی شرکت ها در این بازار استو با ایجاد فروشگاه‌های ایرانی می توانیم محصولات خود را به زنجیره های فروش داخلی برسانیم چرا که جنوب روسیه 50 میلیون جمعیت دارد که از طریق شمال قزاقستان قابل دسترسی است.