ظروف یکبار مصرف زیست تخریب پذیر گیاهی

به گزارش اینپیا، پنجاه و چهارمین جلسه کمیسیون فنی انجمن ملی عصر روز چهارشنبه در محل خانه تشکل‌های اتاق تهران برگزار شد. در این جلسه که از ساعت ۱۵ آغاز شد، ابتدا شیلا ساعدلشگری،عضو فعال کمیسیون فنی و مدیرفنی شرکت کوشاپلاست نیکان گزاشی از آخرین جلسه کمیته فنی تدوین استاندارد ظروف یکبار مصرف پلی استایرن و پلی پروپیلنی ارائه نمود. این جلسات بیش از یک سال و در جهت ایجاد معیار سنجش تولیدکنندگان با کیفیت از تولیدکنندگان زیرزمینی ظروف یکبار مصرف از طرف انجمن پیگیری می شود، اما طبق بررسی‌های کارشناسان کمیسیون فنی انجمن ملی صنایع پلاستیک و گزارشی که خانم ساعدلگشری ارائه نمود، معیارهای مناسب و دقیقی انتخاب نشده است. به همین جهت، مصوب شد که انجمن ملی طی مکاتباتی با سازمان ملی استاندارد درخواست نماید که این سازمان تصویب این استاندارد را به تعویق انداخته تا مرجع و منابع دقیق‌تری برای تدوین معیارهای استاندارد محصولات پلیمری مذکور در نظر گرفته شود.

 

نامه های وارده

 

در ادامه، نامه‌های وارده به کمیسیون فنی انجمن ملی از سوی دبیر کمیسیون قرائت شد. نامه نخست در خصوص استعلام واردات عایق‌های الکتریکی از جنس «نومکس» و «کپتون» بود که بعد از نظر کارشناسی اعضای کمیسیون فنی مشخص شد توان تولید داخل این محصولات وجود ندارد.

نامه بعدی در خصوص میزان و نوع مصرف پلیمر در کاغدهای معدنی بود که از انجمن ملی استعلام گرفته شده است تا شرکت‌هایی که از این نوع محصولات تولید می‌کنند، بتوانند مواد اولیه مورد نیاز خود را از بورس کالا دریافت نمایند. برهمین اساس اعضای کمیسیون فنی نظر خود را اعلام نموده و مقرر شد مواد پلی اتیلنی تا سقف ۲۰ درصد و یا پلی پروپیلنی نیز تا سقف ۲۵ درصد مورد استفاده در کاغذهای معدنی مورد تایید قرار بگیرد.

نامه سوم در مورد مستربچ‌های زیست تخریب پذیر بود که مقرر شد نمایندگان شرکت پتروپلیمر سبز برای ارائه توضیحات بیشتر در جلسه بعدی کمیسیون حضور یابند.

 

کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار

 

سپس خانم هاشمی، نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درخصوص تاسیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار توضیحاتی به حضار ارائه داده و هدف اصلی خود را از ایجاد کانون ارتباط قویتربین صنعت و دانشگاه و شناسایی نیازهای فناورانه صنعت عنوان کرد.

وی با تاکید بر اینکه انجمن ملی به عنوان تشکل ذی صلاح و تخصصی مورد تایید از سوی اتاق بازرگانی ایران به این معاونت معرفی شده است، ادامه داد: بیشتر بحث‌های این کانون حول موضوع فناوری و دانش خواهد بود. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به صورت بالقوه تسهیلاتی برای این حوزه در نظر داشته که اگر خروجی بحث ها به طرح‌های ملی، تجاری سازی و یا مراکز نوآوری و استارتاپ‌ها برسد، تسهیلات مالی و غیرمالی‌ای بیانجامد، معاونت می‌تواند حمایت‌های ویژه‌ای انجام دهد.

علیرضا صحاف، یکی از اعضای کمیسیون فنی در همین زمینه گفت: به نظرمن نیاز به تشکیل چنین کانون‌هایی در صنعت ما نیست. چرا که نیازها و پروژه‌های صنعت مورد شناسایی قرار گرفته اند اما حمایتی وجود ندارد. بنابراین دولت به جای تشکیل کانون‌های موازی باید از طرح‌هایی که وجود دارد حمایت نماید.

در پایان نیز مقرر شد کمیسیون فنی این مورد را بررسی نموده و پاسخ را به اطلاع معاونت مزبور برساند.

 

ظروف یکبار مصرف زیست تخریب پذیر گیاهی؛ ادعایی غیر علمی

 

بحث دیگری که در کمیسیون به صورت مفصل به آن پرداخته شد، درخصوص دستورالعمل جدید استفاده از ظروف یکبارمصرف زیست تخریب پذیر گیاهی در استان فارس بود.

پس از قرائت نامه‌های وارده در این زمینه، علیرضا میربلوک عنوان کرد: این مکاتبات با خانه صنعت و معدن استان تهران صورت گرفته که ما در پاسخ درخواست کردیم که انجمن‌های تخصصی پلیمری مورد استعلام و مکاتبه مسئولان استان فارس قرار بگیرد. بهترین راه از نظر من این است که اطلاعات و خوراک فنی و علمی جامعی تنظیم نموده و به تصمیم‌گیران ارائه بدهیم تا مشخص شود چنین چیزی از نظر علمی، درست است یا خیر.

علیرضا صحاف نیز تاکید کرد: از نظر علمی باید پژوهشی صورت گرفته تا «تاثیر سمی» ظروف یکبارمصرف بر روی بدن انسان بررسی شود و این اطلاعات علمی ملاک عمل قرار بگیرد.

بحث کلی کارشناسان کمیسیون فنی نیز این بود که تاثیر مواد پلاستیکی بر سرطان بحثی اثبات نشده از نظر علمی است و تبلیغاتی که در این زمینه صورت می‌گیرد جنبه تشویش و سوءتاثیر بر اذهان عمومی دارد. در پایان مقرر شد از نظر علمی پایه‌ها و مستنداتی فراهم شود تا بتوان پیش‌فرض‌های اشتباه و نظرات خلاف واقعی که به وجود آمده را برطرف نمود. همچنین مصوب شد کارگروه سلامت به منظور بررسی بحث سرطان زایی ظروف یکبارمصرف تشکیل شده تا با تحقیقات و پژوهش‌های علمی، صورت های این ادعا را بررسی نماید. اعضای این کارگروه شامل علیرضا صحاف، توحید عبداله زاده، شیلا ساعدلشگری و علیرضا میربلوک است.

کارگروه دیگری نیز باتمرکز بر محصولات «زیست تخریب پذیر» تشکیل شد که قرار است ادعای مبنی بر زیست تخریب پذیری ظروف یکبارمصرف گیاهی را مورد سنجش قرار دهد. اعضای این کارگروه نیز شامل: کیوان ارجمندحسابی، امیر قاسمی، زاهداحمدی، علی عباسیان-عضو هیات علمی دانشگاه علوم، تحقیقات و فناوری ، رضا جهانمردی-عضو هیات علمی دانشگاه علوم، تحقیقات و فناوری است.

 

آخرین مورد دستور جلسه درخصوص اولین همایش نوآوری در صنعت پلاستیک و تعیین سازوکار بررسی مستمر وضعیت نوآوری در این صنعت بود. در همین زمینه گزارشی از سوی سعید زکایی درباره همایشی که در دی ماه سال ۹۷ از سوی انجمن ملی برگزار شد به حاضران جلسه ارائه شد. همچنین برای ادامه روند پیگیری و ارزیابی نوآوری‌های دنیا و ایران از سوی خانم مرادی توضیحاتی ارائه شد که چگونه می‌توان بررسی روندهای نوآوری را ادامه‌دار کرد تا واحدهای تولیدی صنعت پلاستیک کشور به این طریق مورد انتفاع قرار بگیرند. همچنین می‌توان به این طریق اطلاعات مفید و پخته‌تری برای همایش‌های مشابه سال‌های آینده ایجاد کرد. علی معتضدی، علیرضا صحاف، علیرضا میربلوک، علیرضا مکی‌پور و توحید عبداله زاده برای مشارکت در این زمینه اعلام آمادگی نمودند.

 

حضار: سعید زکایی- رئیس کمیسیون فنی /علیرضا میربلوک-اندیشه برتر میران/ علیرضا صحاف امین- انجمن لوله و اتصالات پلی‌اتیلن/ کیوان ارجمندحسابی- کران ابر بسپار/ علی معتضدی- انجمن سیم و کابل و شرکت در پلاستیک/ شیلا ساعد لشگری-کوشا پلاست نیکان/ علی نوروزخانی-شرکت GIT / رامین کلهر-پویاپلیمر/ حسین حاجی علیان-فرنام بسپار/ علی مختاری- ماهرخ پلاستیک/ حمید صمدی- انجمن ظروف یکبارمصرف/ امین پناه خواهی-پایا پلیمردانا/ توحید عبداله زاده- طب پلاستیک نوین/ علیرضا مکی پور- مشاور صنایع پلیمرو کامپوزیت / / زهرا مرادی- انجمن ملی/ مریم دامغانی- دبیر انجمن ملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *