در هفتاد و ششمین گزارش «پایش تحولات تجارت جهانی» بررسی شد

عربستان به دنبال سرمایه‌گذاری در بازار آفریقا و عراق است

عربستان قراردادی به ارزش نیم‌میلیارد دلار با کشورهای آفریقایی امضا کرده؛ همچنین این کشور با همکاری آلمان، قرارداد ساخت کارخانه سیمان در عراق را امضا کرده است. عربستان می‌خواهد صادرکننده سیمان در جهان باشد.

در هفتاد و ششمین گزارش از سلسله گزارش‌های «پایش تحولات تجارت جهانی»، مجموعه‌ای از تحولات اخیر در دولایه جهانی و منطقه‌ای محیط ژئواکونومیک ایران ارائه‌شده و آخرین روندها و پیش‌بینی‌های اقتصادی تهیه‌شده توسط بزرگ‌ترین نهادهای اقتصادی بین‌المللی، در قالب داده‌های تازه مورد واکاوی قرار گرفته‌اند.

با گذشت نزدیک به دو سال از آغاز جنگ روسیه و اوکراین، جهان و به ویژه خود روسیه، همچنان متأثر از خسارات و آسیب‌های اقتصادی ناشی از آن هستند. پیش‌بینی اخیر بانک مرکزی روسیه مبنی بر فراتر رفتن نرخ تورم این کشور از 7 درصد در ماه‌های گذشته و ادامه‌دار بودن این روند، به موازات اصرار غرب بر تداوم تحریم‌های اقتصادی این کشور که عملاً دسترسی روسیه را بر سیستم مالی مبتنی بر دلار و یورو ناممکن کرده، مختصاتی بحرانی را پیش روی چشم این کشور رقم می‌زند. با این وجود اروپا توانسته طی یک استراتژی هوشمندانه، با تشکیل بزرگترین شبکه توافقات تجاری در جهان که 74 کشور را شامل می‌شود، تا حد زیادی از آسیب‌های محیط دشوار تجات جهانی، به ویژه آثار تهاجم روسیه به اوکراین، در امان بماند.

در سطح منطقه، عربستان در ادامه تلاش برای دستیابی به موقعیت برتر در سطح منطقه، در پی گسترش روابط اقتصادی خود با آفریقا برآمده که در نتیجه آن، قراردادهایی با ارزش حدودی نیم میلیارد دلار بین طرفین به امضا رسیده و هزینه آن‌ها نیز توسط صندوق توسعه عربستان تعهد شده است.

علاوه بر این، عربستان با مشایعت آلمان، قراردادی را برای ساخت یک کارخانه سیمان در عراق امضا کرده که در صورت راه‌اندازی، این کشور نیز در زمره صادرکنندگان بالقوه سیمان در جهان جای خواهد گرفت.

دبی هم طبق اعلام اخیر اتاق بازرگانی این شهر که توانسته تعداد شرکت‌های زیرمجموعه خود را نسبت به سال گذشته تقریباً دو برابر کند، تبدیل به مقصدی جذاب برای سرمایه‌گذاران و تجار جهانی شده که توانسته علی‌رغم وضعیت نابه‌سامان اقتصادی جهان، رشدی معادل 3.2 درصد را رقم بزند.

اما در سوی دیگر منطقه، برآوردها حاکی از این است که جنگ میان غزه و اسرائیل علاوه بر خسارات تاسف‌بار جانی، هزینه‌ای معادل ده درصد تولید ناخالص داخلی اسرائیل را به این کشور تحمیل خواهد کرد. خسارتی فراتر از آسیب کرونا که توسعه اقتصادی این کشور را با چالش‌های عمده‌ای مواجه خواهد کرد.

در بخش پژوهش‌های تازه، گزارش مشترک بانک توسعه آسیایی و سازمان همکاری و توسعه مورد بررسی قرار گرفته که مروری است بر وضعیت زنجیره‌های ارزش جهانی، چالش‌ها و مسیر آینده آن. کربن زدایی و فناوری‌های سبز نیز موضوعاتی است که به ترتیب توسط بانک جهانی و یونیدو به آن پرداخته شده است. الزامات تسریع دستیابی به فناوری‌های سبز و بررسی جایگاه کشورها و صنایع در مسیر استقرار آن، سوالاتی کلیدی است که این گزارش‌ها در تلاش برای پاسخ به آن نگاشته شده‌اند.

مرکز پژوهش‌های اتاق ایران در حرکتی منسجم و کارشناسی، تهیه و انتشار سلسله گزارش‌های «پایش تحولات تجارت جهانی» را با هدف بررسی رویدادهای کلیدی در محیط ژئواکونومیک ایران در دستور کار قرار داده است و در این گزارش‌ها مسائل مهم روز از منظر تأثیرگذاری بر دیپلماسی اقتصادی و موقعیت ژئواکونومیک ایران موردبحث و بررسی قرار می‌گیرند.

متن کامل هفتاد و ششمین گزارش از سلسله گزارش‌های «پایش تحولات تجارت جهانی» را اینجا بخوانید