علائمی که نشان می‏دهد رئیس‏تان خواستار استعفای شماست

آیا احساس می‏کنید که از بحث ‏های داخل سازمان کنار گذاشته شده ‏اید یا حجم کاری شما در حال کم شدن است در حالی که هیچ دلیلی برای وقوع این دو وجود ندارد؟ شاید شرکت‏تان می‏خواهد استعفا دهید. اما اگر شرکت شما دیگر نیازی به شما ندارد، چرا رئیس‏تان اخراجتان نمی‏کند؟   خب از دیدگاه […]

آیا احساس می‏کنید که از بحث ‏های داخل سازمان کنار گذاشته شده ‏اید یا حجم کاری شما در حال کم شدن است در حالی که هیچ دلیلی برای وقوع این دو وجود ندارد؟ شاید شرکت‏تان می‏خواهد استعفا دهید. اما اگر شرکت شما دیگر نیازی به شما ندارد، چرا رئیس‏تان اخراجتان نمی‏کند؟

 

خب از دیدگاه یک کارفرما، برای آنها به مراتب آسان‏ تر است که تشویق شوید تا خودتان استعفا دهید. چه از طریق اخراج باشد و چه تعدیل نیرو، اگر یک شرکت اقدام به اخراج یک کارمند کند، تشریفات اداری بیشتری باید دخیل شود و این خود محیطی استرس‏ زا برای آنان که در شرکت باقی می ‏مانند ایجاد می‏ کند. آیا تصور می‏کنید شرکت‏ تان می ‏خواهد شما را به استعفا تحریک کند؟ این پنج علامت به شما کمک خواهد کرد تا این امر را دریابید.

1. رئیس شما در حال تبدیل شدن به یک «مدیر خرد»1 است

تا جایی که به یاد می‏ آورید به اینکه برای انجام کارهایتان تنها گذاشته شوید و از بازخورد حمایت‏ کننده از سوی رئیس‏ تان بهره‏ مند شوید، عادت دارید. ناگهان رئیس‏تان شروع به ایراد بی‌جا گرفتن از همه کار‏های شما می‏ کند و انتقادهای ناامید‏کننده‏ای را به شما وارد می ‏کند. باید بگوییم که اینها نشانه ‏های بدی است.دله لومان اسمیت، یک مربی اجرایی در آتلانتا می‏گوید: «ممکن است رئیس‏تان اعتمادش را به شما از داده است یا به دنبال دلیل و توجیه برای اخراج شماست.» او در ادامه می‏گوید: «اگر مدیریت خرد رئیس‏تان با پیشنهادهای سازنده یا بازخورد خاص همراه است، به احتمال بسیار زیاد خواستار بهبودی شماست. اما اگر این انتقاد کلی، بیش از اندازه یا متمرکز بر مسائلی است که از اهمیت کمتری برخوردار هستند، ممکن است رئیس‏تان بیشتر خواهان ترک شما از شرکت باشد.»

2. اکنون شرکت شما می‏خواهد همه چیز را مستندسازی ‏کند

در گذشته بازخورد کارتان غیررسمی و بدون سند و مدرک بوده و هر نوع اشتباهی که مرتکب می‏شدید به‌طور خصوصی و با کلامی دوستانه به شما گوشزد می‏ شد. اکنون همه چیز ناگهان درگیر کاغذبازی و تشریفات اداری می‏ شود. از شما خواسته می‏شود برگه‏ های ثبت زمان کار (time sheet) را پرکنید و به این وسیله شرکت می ‏تواند ساعات و دقایقی که صرف می‏ کنید را پیگیری کند؛ در نتیجه اکنون صرف یک فنجان قهوه نیاز به یک زنجیره ایمیل به رئیس‏تان خواهد داشت.لومن اسمیت می‏گوید: «اکثر کارفرمایان نوعی فرآیند انضباطی پیشرو دارند که وقتی به‌طور صحیح استفاده شود، به یک کارمند ناکارآمد فرصتی برای بهبود ارائه می‏دهد.» البته اگر شرکت بخواهد شما استعفا دهید و این کار را با اندکی توصیه انجام دهد، ممکن است این کار تلاشی برای تزلزل روحیه شما باشد یا به گفته لومن اسمیت «شکلی از تهدید برای ایجاد احساس ناامنی یا اضطراب برای یافتن یک شغل جدید».

3. برای آینده مجهز نمی‏شوید

رشد حرف ه‏ای شما برای ارزش شما به عنوان یک کارمند مهم و ضروری است. بنابراین اگر شرکت شما را از فرصت‏ های رشد بازداشته است، احتمالا نمی‏ خواهد در بلندمدت شما را ببیند. جیم تیبودیائو رئیس و مالک StaffScapes که یک شرکت مشاوره منابع انسانی در دنور است، می‏گوید: «زمانی که پروژه ‏های جدیدی هم‏تراز با خودتان نمی ‏پذیرید، این علامتی است که رئیس‏تان در مورد آینده شما در شرکت نگران نیست. به‌طور مشابه اگر می‏بینید که سایرین در شرکت رشد حرف ه‏ای بیشتری دریافت می‏ کنند، ممکن است زمان آن باشد که مسیر شغلی خود را دوباره بازبینی کنید.»

4. با سکوت سایرین مواجهید

ارتباطات برای هر بخشی از شرکت شما حیاتی است. حضور شما در جلسات، در تماس‏های تلفنی و در رخدادها به علاوه مکاتبات ایمیلی به شما امکان دسترسی به این جریان ثابت اطلاعات را می‏دهد. زمانی که ناگهان از این دایره به بیرون رانده می‏ شوید، حواستان را جمع کنید؛ به‌خصوص اگر سایر همکاران‏تان در این حلقه باقی مانده ‏اند.نشانه ‏های آن می ‏تواند این باشد که رئیس‏تان شما را از جلسات کلیدی مشتری حذف می‏کند، زمان ناهار هفتگی شما را تغییر می‏دهد یا از سلام و علیک با شما طفره می‏رود. شاید این سردی از جانب همتایان شما ناشی شده باشد. این امر می‏تواند نشان‏ دهنده این باشد که این همکاران شما را به عنوان یک عنصر نامطلوب می‏بینند و نمی‏خواهند دیگر با شما دیده شوند.

5. رئیس‏تان کار شما را حذف می‏کند

یک شرکت مانند یک تیم بزرگ است؛ بنابراین اگر عادت دارید یک بازیکن ستاره باشید و سپس بسیار ناگهانی و غیرمنتظره جایگاه‏تان به نفع سایر بازیکنان عوض می‏شود، حق دارید احساس شک کنید.لومن اسمیت می‏گوید: «هر زمان که یک رئیس وظایفی که همیشه انجام می‏دادید را بدون هیچ نوع توضیحی از شما می‏ گیرد، می‏خواهد به شما بگوید که آنها دیگر برای شما ارزشی قائل نیستند یا دیگر برای انجام آن وظایف به شما اعتماد ندارند.» او در ادامه می‏گوید: «اگر کار سنگینی به شما داده شود که معمولا وظیفه شما نیست نیز این مورد صدق می‏ کند.»به غریزه خود اعتماد کنید. اگر احساس می‏کنید شرکت شما می‏ خواهد استعفا دهید، آنها احتمالا می‏ خواهند این کار را کنند. دیگر جای صبر کردن نیست. همین امروز به دنبال یک شغل جدید و بهتر باشید. جایی که می ‏توانید برای شرکتی کار کنید که قدردان کاری که می‏ کنید باشد.

متن کامل در: http://inpia.ir/shownews/6965