قیمت پایه ارزش گمرکی کالاهای پلیمری «واقعی» می‌شود؟

به گزارش اینپیا، همواره بحث صادرات محصولات غیرنفتی به منظور کاهش وابستگی به نفت و خام فروشی مورد توجه قرار داشته و بدون شک افزایش توان صنایع کوچک و متوسط که سهم بسزایی در اشتغال زایی دارد رونق ویژه‌ای را در صنعت تولید کالا، خدمات و ایده ایجاد خواهد نمود. دراین راستا صنعت پلاستیک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که آمارها نشان می‌دهد صادرات مواد پلیمری یکی از گسترده‌ترین و متنوع‌ترین انواع صادرات کشور است. ایران در ۷ ماهه نخست سال ۹۷ به رقم تمامی موانعی که تحریم ها به وجود آورده اند موفق شد حدود ۹۸۲ میلیون دلار صادرات پلیمری داشته باشد (اینجا بخوانید). اما به جز مساله تحریم‌های بین‌المللی، برخی آیین نامه ‌ها و قوانین داخلی مهمترین موانع بر سر راه صادرکنندگان برای توسعه بازارهای صادراتی بوده اند که سبب می‌گردد محصولات ایرانی در برابر  رقبای خارجی مزیت رقابتی خود را از دست دهند. یکی از این مشکلات، بحث ارزش‌های گمرکی و پیمان سپاری های ارزی است.

ارزش گمرکی پایه کالاهای صادراتی بابت هر کیلوگرم سه دلار تعیین شده است که به دلیل گستردگی رقابت کشورهای منطقه و طیف وسیع ویژگی محصولات پلیمری ، این رقم به درستی تعیین نشده است. صادرکنندگان برای حفظ بازارهای هدفی که سال ها برای توسعه آن اهتمام ورزیده‌اند، بسیاری از این محصولات را  با رقمی بسیار نازلتر از سه دلار معامله می‌نمایند. از این رو  کمیسیون صادرات انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران  برای تعدیل این نرخ مذاکرات مختلفی با مجموعه گمرک ایران، سازمان توسعه تجارت و اعضای انجمن ملی داشته است تا راهکاری برای حل این موانع پیدا کند.

کمیسیون صادرات درپی هماهنگی های به عمل آمده و هم فکری با  کمیته تعیین ارزش گمرک ایران و همچنین مشورت با انجمن های تخصصی زیرمجموعه خود، نسبت به  بررسی پیشنهاد  ارزش گمرکی محصولات مربوط بر اساس محاسبه هزینه –سود تولیدات اقدام نمود.

 

مصوبه ای که انجمن ملی از کمیته تعیین ارزش گمرکی گرفت

 

اوایل دی ماه امسال، نمایندگان انجمن ملی جلسه‌ای با کمیته تعیین ارزش گمرک کشور تشکیل دادند که ماحصل آن دستاورد مهمی بود. (اینجا بخوانید)

رئيس کمیسیون صادرات انجمن ملی درخصوص این دو مصوبه توضیح داد: نخست این که دفتر تعیین ارزش برای تعیین ارزش‌های گمرکی به طور حتم با انجمن ملی مکاتبه خواهد کرد و استعلام می‌گیرد و دوم اینکه انجمن ملی با کارشناسان و انجمن‌های تخصصی خود نشست‌ها و مکاتباتی برگزار نماید و محصولات مختلف را به صورت تفکیک شده و تخصصی نرخ گذاری کند.

 

ارزش‌های گمرکی کالاهای تولیدی چهار تشکل تخصصی، بررسی و تعیین شد

 

بر اساس مصوبه ای که انجمن ملی از کمیته تعیین ارزش گمرک گرفته بود، هفته گذشته طی جلسه‌ای اختصاصی با نمایندگان چهار تشکل تخصصی صنعت پلاستیک ( انجمن لوله و اتصالات پی وی سی، انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف پلیمری ، انجمن تولیدکنندگان پروفیل یوپی وی سی و انجمن ژئوسنتتیک ایران ) ارزش‌های گمرکی محصولات مختلف پلاستیکی را مورد بررسی قرار داد تا جهت جمع‌بندی به گمرک و سایر سازمان‌های مربوطه ارسال نماید. در این جلسه، قیمت محصولات مختلف همه طیف های مصنوعات پلاستیکی دسته بندی و کارشناسی شده و قیمت واقعی آنها مشخص شد. اکنون انجمن ملی پیگیر است تا با جمع‌بندی و ارائه این فهرست، نرخ‌ پایه گمرکی برای پیمان سپاری ارزی را واقعی نماید تا هم صادرکنندگان بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند و هم دولت بتواند به این وسیله در شرایط تحریم، ارز آوری نماید. انتظار می‌رود با ثبات اخیری که در قیمت ارز و شرایط اقتصادی کشور به وجود آمده ۶ ماهه نخست سال ۹۸ رقم صادراتی بیشتری نسبت به ۹۸۲ میلیون دلار ۶ ماهه نخست سال ۹۷ داشته باشد. البته این مهم در سایه اصلاح فرمول پیمان سپاری ارزی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *