قیمت PVC-S70 باکیفیت جهانی: 46 هزار تومان؛ PVC-S70 کم کیفیت پتروشیمی هگمتانه 58 هزار تومان

یکی از تولیدکنندگان گرانول پی وی سی پزشکی گفت: با توجه به حساسیت موضوع مواد اولیه تجهیزات پزشکی، مسئولان پتروشیمی باید معضل تامین خوراک پتروشیمی هگمتانه را حل کنند و این پتروشیمی نیز باید محصولات خود را به یک ثبات کیفی برساند؛ چرا که تجهیزات پزشکی به استانداردهای خاصی نیاز دارند. مهندس محمود مفیدی، از […]

یکی از تولیدکنندگان گرانول پی وی سی پزشکی گفت: با توجه به حساسیت موضوع مواد اولیه تجهیزات پزشکی، مسئولان پتروشیمی باید معضل تامین خوراک پتروشیمی هگمتانه را حل کنند و این پتروشیمی نیز باید محصولات خود را به یک ثبات کیفی برساند؛ چرا که تجهیزات پزشکی به استانداردهای خاصی نیاز دارند.

مهندس محمود مفیدی، از پیشکسوتان صنعت گرانول سازی و مدیرعامل گرانول معصوم، در گفت و گو با اینپیا در خصوص توقف تولید گرید PVC-S70 پتروشیمی هگمتانه و قیمت های گزاف آن، گفت: پیشتر تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی با پتروشیمی هگمتانه در خصوص گرید PVC-S70 مذاکراتی را انجام دادند و این پتروشیمی نیز نمونه هایی را برای آنها ارسال کرد، که در مرحله اول مورد تایید نبود، اما نمونه دوم کیفیت خوبی داشت.

وی ادامه داد: این در حالی است که پیش از تولید این گرید توسط پتروشیمی هگمتانه، کل نیاز محصول PVC-S70 مديكال گريد از خارج تامین می شد.

مفیدی در ادامه اظهار کرد: اما زمانی که اولین خریدهای رسمی از پتروشیمی هگمتانه صورت گرفت، بسته بندی این محصول از کیفیت مطلوبی برخوردار نبود و مواد خریداری شده برگشت زده شد. پس از ارسال مجدد متوجه شدیم که کیفیت مواد خریداری شده با نمونه ها همخوانی ندارد.

این پیشکسوت صنعت گرانول سازی ادامه داد: با این وجود خریدها همچنان از این پتروشیمی با قیمت های متفاوت صورت می گرفت، اما مشکل کار اینجا بود که کیفیت PVC-S70 پتروشیمی هگمتانه همچنان از کیفیت كاملا سینوسی برخوردار بود و در برخی موارد قابل قبول و در برخی موارد غیرقابل قبول و به ناچار در توليدات غير پزشكي مصرف ميشد.

مفیدی اظهار کرد: از این رو به هیچ عنوان نمی توان به ثبات کیفیتی این محصول اطمینان كامل داشت. و اما از نظر قيمت آخرین خریدها از این شرکت با قیمت حدود 34 هزار تومان انجام شد و پس از آن نیز پتروشیمی هگمتانه اعلام کرد که دیگر خوراک ندارد و نمی تواند گرید PVC-S70 را تولید کند.

وی افزود: اما اندکی بعد از این پتروشیمی با تولیدکنندگان تماس گرفته شد و قیمت 57 هزار تومان به آنها برای خرید اعلام شد. این در حالی است که یک روز قبل تر قیمت 54 هزار تومان از سوی این واحد برای پودر PVC-S70 گرید پزشکی اعلام شده بود. این قیمت تا یک هفته قبل به 58 هزار تومان نیز رسید. با این وجود پیگیری های تولیدکنندگان نشان می دهد که این پتروشیمی مواد اولیه لازم را برای تولید را نداشته و با این وجود همچنان به ارائه قیمت می پردازد که این موضوع موجب شد که گرانول PVC گرید پزشکی به شدت با افزایش قیمت و كمبود مواجه شود.

این پیشکسوت صنعت گرانول سازی خاطرنشان کرد: متاسفانه در این بین از یکی از مسئولان پتروشیمی شنیدیم که این پتروشیمی با ظرفیت 50 درصد در حال فعالیت است، در حالی که از اواخر مردادماه این پتروشیمی تولید نداشته است.

وی ادامه داد: با این وجود بسیاری از تولیدکنندگان از این پتروشیمی خرید کرده اند، اما هنوز موادی دریافت نکرده اند. در این بین به نظر می رسد ادعای تولید این پتروشیمی با 50 درصد ظرفیت، در راستای کمبود مواد اولیه گرید پزشکی التهاب جدی ایجاد نشود. اما این ادعا نیز مشکلی را حل نکرده است و در هفته های اخیر شاهد آن هستیم که رشد نرخ پی وی سی، قیمت تجهیزات پزشکی با افزایش حداقل 25 درصدی همراه کرده است.

مفیدی همچنین اظهار کرد: متاسفانه این کمبودها و افزایش قیمت ها به قشر اسیب پذیر جامعه بخصوص بيماران نيازمند به تجهيزات پزشكي، ضرر می رساند و مراکز درمانی با کمبود تجهیزاتی مانند ست های دیالیز، ست سرم، ميكروست، ست خون، و ملزومات یک بار مصرف ديگر كه مورد استفاده برای بیماری های تنفسی و مبتلايان به كرونا، و ديگر بيماران، مانند أنواع ماسك اكسيژن، و ست ونتيلاتور و… مواجه شده اند. این در حالی است که پیش از این شرکت ها برای تامین نیاز مواد اولیه خود واردات انجام می دادند و اما در این مدت به دلیل اعتماد به پتروشیمی هگمتانه، واردات را متوقف کرده اند. از طرفی هم اگر بخواهند بار دیگر واردات را آغاز کنند، حداقل 2 ماه زمان لازم است برای از سرگیری واردات.

وی تاکید کرد: با توجه به حساسیت موضوع، مسئولان پتروشیمی باید معضل تامین خوراک پتروشیمی هگمتانه را حل کنند و این پتروشیمی نیز باید محصولات خود را به یک ثبات کیفی قابل قبول برساند؛ چرا که تجهیزات پزشکی به استانداردهای خاصی نیاز دارند.

مفیدی همچنین در خاتمه تصریح کرد: هم اکنون قیمت CFR بندرعباس برای PVC-S70 مديكال گريد،با بهترین کیفیت موجود در بازار حدود 2 هزار دلار است که با احتساب دلار نیمایی حدود 46 هزار تومان می شود. این در حالی است که پتروشیمی هگمتانه قیمت 58 هزار تومانی را با تلورانس بالای کیفی برای PVC-S70 گرید پزشکی ارائه می دهد و اين قيمت اعلامي از سوي اين پتروشيمي به هيچ عنوان، منطقي و قابل قبول نیست.