لزوم بهسازی علمی سطوح کارشناسی در نهادهای دولتی

اولین جلسه کمیسیون آموزش انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در سال 99 به صورت مجازی، امروز سه شنبه 16 اردیبهشت برگزار شد و طی آن اعلام شد که لیست ارائه شده برای مالیات پسماند، پایه علمی ندارد. در ابتدای این جلسه، برمک قنبرپور، عضو هیات مدیره و رئیس کمیسیون آموزش انجمن ملی صنایع پلیمر در خصوص اهداف انجمن ملی […]

اولین جلسه کمیسیون آموزش انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در سال 99 به صورت مجازی، امروز سه شنبه 16 اردیبهشت برگزار شد و طی آن اعلام شد که لیست ارائه شده برای مالیات پسماند، پایه علمی ندارد.
در ابتدای این جلسه، برمک قنبرپور، عضو هیات مدیره و رئیس کمیسیون آموزش انجمن ملی صنایع پلیمر در خصوص اهداف انجمن ملی گفت: چهار هدف اصلی انجمن، افزایش قدرت چانه زنی انجمن در برابر محافل مهم تصمیم گیری و طرف های دولتی، به سازی تکنولوژیک و تقویت دانش و مهارت و سطح رقابت پذیری بنگاه ها، بهبود سطح دربرگیری و مقبولیت انجمن در کل زنجیره تامین صنایع پلیمیر ایران و بهبود عملکرد صنایع پلیمر ایران در زمینه توسعه پایدرا و حفظ محیط زیست.
وی در ادامه زیر هدف های مربوط به کمیسیون آموزش را این گونه معرفی کرد: برگزاری حداقل یک سمینار یا همایش حضوری یا مجازی تاثیرگذار، برگزاری دوره آموزشی حضوری یا مجازی و تولید حداقل 50 ساعت محتوای دیجیتال در حوزه های علمی و فنی و کسب و کار.
علیرضا میربلوک، عضو انجمن ملی صنایع پلیمر نیز در ادامه این جلسه از احتمال جابه جایی دبیرخانه انجمن ملی به پژوهشگاه پلیمر خبر داد و این اتفاق را یک تغییر پارادایم دانست، چرا که یک بخش تجاری وارد یک بخش علمی کشور خواهد شد.
علیرضا صحاف امین، عضو انجمن ملی صنایع پلیمر نیز در بخشی از این جلسه بر لزوم برگزاری دوره های مشترک با سایر تشکل ها تاکید کرد و پیشنهاد داد که سمینارها به صورت وبینار برگزار شود.
وی همچنین پیشنهاد داد که انجمن و صنعت پلاستیک سندی در خصوص بازیافت تدوین کند و چارچوب مسئولیت های اجتماعی این حوزه را مشخص کند. چرا که در غیر این صورت مالیات هایی جدی برای این صنعت در نظر گرفته خواهد شد.
صحاف امین با اشاره به این که صنعت پلاستیک می تواند یک صنعت سبز در کشور باشد بر لزوم ایجاد یک سند استراتژیک برای صنعت پلاستیک تاکید کرد.
در ادامه برمک قنبور پور در این خصوص گفت: آیین نامه ای توسط هیات وزیران مصوب شده است و برای کالاهایی که پسماند مخربی دارند، مالیات هایی در نظر گرفته است و باید مورد بازنگری قرار بگیرد، چرا که لیست تهیه شده، پایه علمی ندارد.
وی گفت: از این رو انجمن ملی نامه ای را تنظیم کرده است که برای تدوین و دسته بندی کالاهای مختلف دولت از انجمن کمک بگیرد.
به گفته رئیس کمیسیون آموزش انجمن ملی صنایع پلیمر: در نتیجه احساس می شود که بهسازی علمی و مهارتی باید اجرایی و سطوح کارشناسی در نهادهای دولتی تقویت شود. راهکار اجرایی آن هم برگزاری سمینارها و همایش هایی است که مساله پسماند و بازیافت را شفاف سازی کند.
همچنین در این جلسه پیشنهاد شد که همکاری با تشکل های حوزه بازیافت و پسماند تقویت شود که مساله مالیات پسماند به صورت غیر کارشناسی اجرا نشود.
پیشنهاد دیگری که در این جلسه مطرح شد این بود که دوره های آموزشی مشترک صنعت پلاستیک به صورت حضوری یا آنلاین برگزار شود. علاوه بر این تصمیم گرفته شد که فضای بیشتری برای سایت کمیسیون فنی ایجاد شود تا ویدئوهای آموزشی در آن قرار بگیرد.
در ادامه این جلسه پیشنهاد دیگری مبنی بر برگزاری دوره های آموزشی یا ارائه یک جزوه آموزشی برای بالا بردن دانش فنی  کارگزاری ها  جهت مشاوره و پیشنهاد گرید های مناسب مواد اولیه به مصرف کننده نهایی، ارائه شد.
همچنبن در پایان این جلسه آقای عباسی به عنوان دبیر کمیسیون معرفی شد و از تلاش های خانم دامغانی دبیر سابق این کمیسیون تقدیر شد.