در گفت و گو با رئیس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران مطرح شد:

تاثیر تکانه های ارزی بر صادرات

دکتر سعید ترکمان رییس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در گفتگوی کوتاه به بررسی آنچه صنعت پلیمر در سال گذشته با آن رو به رو شد پرداخته و از پروژه های آینده انجمن از راه اندازی مرکز نوآوری پلیمر تا توجه به اقتصاد چرخشی در این صنعت می گوید

رییس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در گفتگوی کوتاه به بررسی آنچه صنعت پلیمر در سال گذشته با آن رو  به رو شد پرداخته و از پروژه‌های آینده انجمن سخن گفته است. آنچه در ادامه می خوانید صحبت های دکتر سعید ترکمان است:

به دلیل اتفاقاتی که شاهدش بودیم سال 1402 بسیار متفاوت بود. تغییرات مداوم نرخ ارز و پیش‌بینی ناپذیری سال۱۴۰۲  بسیاری از صنعتگران را در صنعت پلیمر به چالش کشید. همین موضوع سبب شد تا رشد میانگین سالانه ده درصدی که طی ده سال داشتیم در سال ۱۴۰۲ به چالش کشیده شود. بحث صادرات ما به دلیل تکانه‌های ارزی که داشتیم و مشکلات تحریم و اتفاقاتی که در عراق شاهدش بودیم به چالش کشیده شد و اهدافی که ما مد نظر داشتیم برای خیلی از صنعت گران اتفاق نیفتاد.

اثرات تغییرات و اتفاقاتی که در حوزه‌ی انرژی برای صنایع اتفاق افتاد به نوعی چه در صنایع پلیمری مصرف‌کننده چه در پترشیمی‌ها مشهود بود. در این میان پیشکسوتان صنعت پلیمر در خیلی از جاها کمک حال انجمن ملی صنایع پلیمر ایران بودند و امیدواریم در آینده ما از تجاربشان بیشتر استفاده کنیم.

این روزها صنعتگران حوزه پلیمر به دلیل تکانه های ارزی در حال تجربه کردن سخت‌ترین روزها هستند که به همت بلندشان امیدواریم که این چالش را هم پشت سر بگذاریم.

از جمله اهدافی که هیات مدیره در سال 1403، برای انجمن ملی ترسیم کرده است می توان به تاسیس مرکز نوآوری صنعت پلیمر در ملک جدیدی که به همت اعضای انجمن خریداری شده اشاره کرد، علاوه بر آن انجمن ملی  در سال هزار چهارصد و دو موفق  به کسب رتبه A ردر تشکل‌های اتاق بازرگانی شد که در نوبه خودش یک موفقیت  به شمار می آید. هدفی که برای هزار و چهارصد و سه در نظر داریم این است که  رتبه‌ای A پلاس که بالاترین رتبه برای تشکل‌ها است را از آن خود کنیم.

همچنین با توجه به اینکه  موضوعات متعدد مالیاتی، تامین اجتماعی و تامین سرمایه از جمله چالش های اساسی واحدهای صنعتی پلیمری کشور است، یکی از برنامه های انجمن این است که  در این سه حوزه به توانمند سازی واحد های صنعتی بپردازیم.

علاوه بر آن با توجه به طرح حمایتی که شرکت ملی پتروشیمی برای فروش اعتباری صنایع پایین تکمیلی در نظر گرفته است، ما تلاش می کنیم این موضوع را با جدیت حمایت کنیم تا در سال 1403 هم بتوانیم از ظرفیت های موجود بیشتر استفاده کنیم تا به رشد صد در صدی برسیم.

توجه جدی به مسئولیت اجتماعی و ارتباط موثر و مداوم با حاکمیت  نیز از دیگر اهداف انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در سال 1403 است.