مزیت‌های اجرای دستورالعمل درج قیمت تولید کننده بر روی کالاها

معاون وزیر صمت و رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به بیان مهمترین مزیت‌های اجرای دستورالعمل درج قیمت تولیدکننده بر روی کالاها پرداخت. به گزارش اینپیا به نقل از شاتا، عباس تابش در خصوص ابلاغ دستورالعمل درج قیمت تولید کننده بر روی کالاها طی این هفته، بیان کرد: این تصمیم از سوی وزارت صمت […]

معاون وزیر صمت و رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به بیان مهمترین مزیت‌های اجرای دستورالعمل درج قیمت تولیدکننده بر روی کالاها پرداخت.

به گزارش اینپیا به نقل از شاتا، عباس تابش در خصوص ابلاغ دستورالعمل درج قیمت تولید کننده بر روی کالاها طی این هفته، بیان کرد: این تصمیم از سوی وزارت صمت و با تاکید وزیر صمت اتخاذ شده و به منظور شفاف سازی قیمت، تولید کننده باید بر روی کالاهای خود، قیمت درب کارخانه را درج نموده و فروشگاه ها و واحدهای صنفی نیز مکلف به درج قیمت مصرف کننده می باشند.

کاهش بهای پرداختی توسط مصرف کنندگان

وی هدف از اجرای این طرح را شفاف‌سازی قیمت‌ها و بهره‌مندی قانونی و منطقی هر یک از عوامل زنجیره تولید، توزیع و عرضه از سودهای مصوب قانونی و همچنین کاهش بهای پرداختی توسط مصرف کنندگان دانست و اظهار داشت: درج و نصب برچسب قیمت توسط آخرین حلقه توزیع کالاها باعث بهره مندی از نرخ‌های رقابتی برای مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بوده و اعمال مدیریت فروش از مزیتهای طرح مذکور خواهد بود.

کوتاه شدن دست واسطه‌ها و حذف قیمت های کاذب

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در ادامه افزود: قیمت مصرف کننده درج شده روی بسیاری از کالاها قیمتهای واقعی و قانونی نیستند و اکثر آنها قیمت هایی است که با توافق واحدهای تولیدی و واسطه ها و فروشگاه گذاشته می شود و درج قیمت تولیدکننده بر روی کالاها باعث می شود که دست واسطه ها کوتاه شود و قیمت های کاذب از میان برود.

حذف برچسب تخفیفات قیمت غیر واقعی فروشگاههای زنجیره ای

تابش خاطر نشان کرد: با اجرای این طرح، فروشگاههای زنجیره ای باید برچسب تخفیفات قیمت غیر واقعی را از روی قفسه ها حذف کنند و همان قیمت مصرف کننده روی کالا، در معرض دید عموم قرار گیرد.

به گفته تابش این کالاها شامل 7 کالای سوپرمارکتی چون دستمال کاغذی، آب معدنی، آبمیوه‌ها ، نوشابه گازدار ، ماءالشعیر، پودر لباسشویی، پوشک بچه و 7 قلم کالاهای سرمایه ای شامل انواع لوازم خانگی کوچک وبزرگ مانند غذاساز، نوشیدنی ساز، چرخ گوشت، مایکروویو، تلویزیون، یخچال فریزر و ماشین لباسشویی می باشد.

اطلاع رسانی قیمت به جای کارخانه در مرحله عرضه اجرا می‌شود

وی گفت: تصمیم گرفته شده تا کالاهایی که بازارشان رقابتی است انتخاب و اطلاع رسانی قیمت به جای کارخانه در مرحله عرضه به مصرف کننده اجرا شود که البته فاز اول اجرای این طرح شامل کالاهایی می شود که سهم و نقش قابل توجهی در سبد هزینه خانوارها ندارند.

کاهش قیمت تمام شده کالا برای اصناف

معاون وزیر صمت متذکر شد: شفافیت در اطلاعات اقتصادی، کاهش قیمت تمام شده کالا برای اصناف، حذف واسطه های غیر ضرور از دیگر مزایای اجرای این طرح می باشد.

تابش با اشاره به الزامات بهبود نظام توزیع تصریح کرد: متولیان فروشگاه‌ها در برخی موارد حجم بالایی از کالاهای خود را با تخفیف های غیرواقعی 20 تا 50 درصد و در قالب طرح های تخفیفی و حراج عرضه می کنند که البته انتقاداتی به عملکرد این فروشگاه ها مبنی بر احتمال تبانی با تولیدکننده و درج قیمت واقعی روی اجناس فروش کالاها مطرح است.

وی خاطرنشان کرد: پیش از این بسیاری از تولیدکنندگان در برخی مواقع کالاهای خود را با تخفیف ویژه و حتی زیر قیمت تمام شده به فروش می رساندند که به دلیل درج قیمت مصرف کننده روی کالاها، این تخفیف در بیشتر اوقات به صورت کامل به شبکه توزیع خرده فروشی می‌رسید و مصرف کننده هیچ سودی نمی برد.

اطلاع رسانی دقیق در مورد قیمت کالا به مصرف کنندگان

رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در پایان سخنان خود، بیان داشت: این تصمیم بر اساس ضرورت شفاف سازی و روان سازی نظام قیمت گذاری و روزآمدسازی شیوه های نظارت در بازار و همچنین لزوم اطلاع رسانی دقیق در مورد قیمت کالا به مصرف کنندگان است.