معاون وزیر صمت: با طرح «جرم انگاری عدم بازگشت ارز صادراتی» مخالفیم

رئیس کل سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه نباید با قوه قهریه با صادرکنندگان برخورد کرد، گفت: با طرح جرم انگاری عدم بازگشت ارز صادراتی مخالف هستیم و مخالفت خود را نیز به مجلس اعلام کرده‌ایم. به گزارش اینپیا به نقل از مهر، علیرضا پیمان پاک امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران در مورد […]

رئیس کل سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه نباید با قوه قهریه با صادرکنندگان برخورد کرد، گفت: با طرح جرم انگاری عدم بازگشت ارز صادراتی مخالف هستیم و مخالفت خود را نیز به مجلس اعلام کرده‌ایم.

به گزارش اینپیا به نقل از مهر، علیرضا پیمان پاک امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران در مورد طرح مجلس تحت عنوان «جرم‌انگاری عدم بازگشت ارز صادراتی» گفت: ما با این طرح مخالفیم، مخالفت خود را نیز به مجلس اعلام کرده‌ایم و بدنه کارشناسی مجلس نیز با این طرح مخالفت کرده‌اند چرا که با قوه قهریه نمی‌توان با صادرکننده رفتار کرد.

وی تصریح کرد: این طرح با آئین‌نامه دولت در مورد تسهیل صادرات هم در تضاد است.

پیمان پاک ادامه داد: در دولت قبلی به دلیل سیاست‌های غلط بانک مرکزی نه تنها صادرات کاهش یافت بلکه صادرکننده نیز تبدیل به مجرم شده بود. ما باید این رویه‌ها را اصلاح کنیم.

معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت در ادامه نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: بر اساس بودجه ای که داریم تعداد رایزنان بازرگانی را امسال به 10 رایزن افزایش خواهیم داد و شبکه رایزنان را در کشورهای هدف صادراتی فعال خواهیم کرد.

پیمان پاک با بیان این مطلب، افزود: برنامه ای که رییس جمهور به صورت کلان برای افزایش صادرات با کشور های همسایه ارائه کرده بود به موضوع رونق کارخانه های موجود بر می‌گردد و هر چقدر بتوانیم صادرات غیر نفتی را افزایش دهیم توان رقابت ما در منطقه بالا می‌رود.

وی تصریح کرد: در سازمان توسعه تجارت یک طرح شامل ابعاد سیاسی و تجاری طراحی کردیم که به توسعه صادرات کمک می کند؛ 15 کشور همسایه در کنار هند و چین اولویت اول صادراتی ما قرار گرفتن و علاوه بر تعیین کشورهای هدف، اولویت های کالایی را نیز مشخص می‌کنیم.

دو مسیر ترانزیتی جایگزین جمهوری آذربایجان در دستور کار است

رئیس کل سازمان توسعه تجارت بیان کرد: با توجه به اینکه همیشه از مسیر جمهوری آذربایجان مشکل داشتیم به ویژه در فصل سرد که مشکلات دو برابر می‌شد؛ با توجه به چالش‌های سیاسی اخیر، مسیرهای جایگزین جمهوری آذربایجان را فعال خواهیم کرد که یکی مسیر ارمنستان است که تا یک ماه آینده فعال می‌شود و مسیر دوم نیز مسیر دریایی است و برای این کار ساخت، خرید و اجاره کشتی‌های رورو در دستور کار قرار دارد.

پیمان پاک ادامه داد: باید شبکه بانکی ایجاد کنیم تا بتوانیم ارتباط خود را با دیگر کشور ها توسعه دهیم، این موضوع در دولت قبلی اولویت نداشته و تنها چند کانال ایجاد شد.

وی اظهار داشت: رئیس جدید بانک مرکزی هم که خوشبحتانه رویکرد صادراتی دارد و به شدت از این موضوع حمایت می کند به طوری که طرح ۳۵ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی را به مجلس ارائه کرده است.

تعداد رایزن ها را به ۱۰ رایزن افزایش خواهیم داد

پیمان پاک ادامه داد: امسال تعداد رایزن ها را به ۱۰ رایزن افزایش خواهیم داد و ممکن است رایزن ها را از کشورهایی که برای ما اولویت ندارند به کشورهایی که اولویت دارند منتقل کنیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت بیان کرد: باید رایزن ها طبق برنامه های ما پیش بروند و از همه مهم تر رایزن باید نسبت به کشوری که در آن ماموریت دارد، شناخت داشته باشد و در کنار رایزن ها ما باید توسعه و فعال سازی مراکز را نیز جلو ببریم.