مهندسی عرضه مواد اولیه توسط پتروشیمی‌ها و تبعات زیان‌بار آن برای صنایع تکمیلی

جلسه روسای تشکل‌های عضو انجمن ملی صنایع پلیمر ایران به صورت آنلاین و حضوری برگزار شد و طی آن تشکل‌ها به بیان دغدغه‌های صنعت خود در مسیر تولید و انتظاراتی که از انجمن ملی صنایع پلیمر ایران دارند، پرداختند.   به گزارش اینپیا، در ابتدای این جلسه، مهندس محمدرضا شاکری، رئیس کمیسیون تشکل‌های انجمن ملی […]

جلسه روسای تشکل‌های عضو انجمن ملی صنایع پلیمر ایران به صورت آنلاین و حضوری برگزار شد و طی آن تشکل‌ها به بیان دغدغه‌های صنعت خود در مسیر تولید و انتظاراتی که از انجمن ملی صنایع پلیمر ایران دارند، پرداختند.

 

به گزارش اینپیا، در ابتدای این جلسه، مهندس محمدرضا شاکری، رئیس کمیسیون تشکل‌های انجمن ملی صنایع پلیمر ایران موضوع اصلی نشست را مطالبه گری تشکل‌های عضو از انجمن و به طور کلی از دولت و حاکمیت دانست.

وی خاطر نشان کرد: موضوع اصلی فعالیت‌های انجمن روان‌سازی روابط میان تشکل‌ های عضو بود که توسط کمیسیون تشکل‌ها انجام شد.

شاکری بر افزایش همگرایی میان تشکل‌ها برای ارتقاء جایگاه انجمن ملی و قدرت چانه زنی هرچه بیشتر برای دفاع از منافع و حقوق این صنعت تاکید کرد.

در ادامه جلسه، دکتر سعید ترکمان، رئیس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران با اشاره به تغییرات اقتصادی و اجتماعی پیش رو خاطر نشان کرد: صنعتگران در خاکریز اول این تغییرات هستند و هرگونه فشار بیشتر در درجه اول این صنعت را تحت‌الشعاع قرار می دهد. بنابراین تشکل‌ها باید برای روزهای سخت خود برنامه داشته باشند چرا که دولت و حاکمیت برنامه خاصی برای صنعتگران ندارند.

وی همچنین به مساله این روزهای صایع پلیمری اشاره کرد و گفت: پتروشیمی طی 7 ماه حدود 3 الی 4 هزار تن مواد تولید کرده اما با بازی با اعداد، عرضه را 16 هزار تن کرده و مدعی است ما عرضه کرده ایم اما از ما خریداری نشد.

رئیس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران ادامه داد: در شرایطی که مدیر صنایع بالادستی… در رسانه ها به صورت علنی این موضوع را اعلام می کند، بدانیم که اگر ما صنعتگران و تولید کنندگان نتوانیم از منافع خود دفاع کنیم، حتما شرایط برای فعالیت ما سخت تر خواهد شد.

ترکمان با اشاره به شرایط تولید سرم، افزود: در حالی که پتروشیمی ها به فرافکنی و شانتاژ خبری در این خصوص می‌پردازند، ما حتی برای مدیر کل دفتر توسعه صنایع پایین دستی شرکت ملی پتروشیمی نیز مجبور به تهیه سرم از بازار آزاد و با روش ‌های سخت شدیم.

 

پس از آن، مهندس عباسعلی متوسلیان، رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی، ضمن تشکر از اقدامات انجمن ملی صنایع پلیمر ایران از نبود ساختار و سیستم منسجم برای مدیریت این صنعت و رفع مشکلات اشاره کرد و گفت: نبود یک ساختار هماهنگ و منسجم باعث شده ما مجبور باشیم هر روز برای مشکلات جدید خود چانه زنی کنیم.

وی همچنین به عدم عرضه پی وی سی به اندازه مقرر شده گلایه کرد که موجب ایجاد رقابت ها در بازار این محصولات شده و اتفاقاتی از این دست باعث می شود هر روز شاهد خروج تعدادی از فعالان از این صنعت باشیم.

متوسلیان به نحوه قیمت‌گذاری مواد اولیه انتقاد کرد و افزود: قیمت مواد اولیه در ایران حتی از بنادر چین بالاتر است و قیمت‌ها را نزدیک قیمت‌های هند و ترکیه که بالاترین قیمت را دارند، تعیین می کنند. به این ترتیب صنعتگران ایرانی حدود 300 الی 400 دلار بیشتر برای تهیه مواد پرداخت کنند و همچنین مسائلی مثل حمل و نقل و هزینه های آن نیز بر مشکلات ما می افزاید.

رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی ادامه داد: این در حالی است که ما دهمین سورس تولید جهان را در صنعت پی وی سی داریم و ظرفیت تولیدی ما بیشتر از ظرفیت مصرف ماست.

در ادامه مهندس مصطفی طالقانی، رئیس هیات مدیره جامعه مدیران و متخصصین صنعت کفش ایران نیز عارضه کلی صنایع پلیمر را نرسیدن مواد اولیه پتروشیمی به کلیه واحدهای صنایع تکمیلی دانست و گفت: قدرت صنایع پلیمری این است که انجمن کارفرمایی پتروشیمی را تشکیل دادند.

وی همچنین درخواست کرد جلساتی میان وزارت صمت، انجمن ملی، پتروشیمی ها و بورس کالا تشکیل شود تا بتوانیم مطالبه گری خود را از آن ها داشته باشیم و آن‌ها نیز مساله قیمت و تفاوت نرخ ها را برای کلیه صنایع تکمیلی شفاف کنند تا این مسائل برطرف شود.

طالقانی تاکید کرد: باید این مطالبه گری را به صورت جدی هم از وزارت صمت داشته باشیم و هم از ریاست جمهوری پیگیری کنیم.

این پیشکسوت صنعت پلیمر گفت: پتروشیمی ها به صنایع تکمیلی ظلم می کنند و این ظلم به مردم منتقل می شود چرا که ما تولیدکنندگان نمی توانیم کالاهای خود را با قیمت مناسبت به مردم برسانیم و نتیجه این می شود که مجبور می شوند ماسک را 50 هزار تومان خریداری کنند. بنابراین این مطالبه‌گری حتی از طرف کلیه پرسنل و کارگران نیز بیان می شود.

طالقانی هشدار داد: این شرایط در آینده به تعطیلی واحدهای تولیدی منجر می شود و باید تبعات این اقدامات را به گوش رئیس جمهوری برسانیم.

وی افزود: سودی که پتروشیمی ها به صورت ناعادلانه کسب می کنند باید در صنایع تکمیلی نیز توزیع شود تا جنس ارزان به دست مصرف کننده و مردم برسد.

در ادامه مهندس حمید صمدی، رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف توضیح داد: باید از کار بنگاهی به سمت کار تشکلی برویم و هم تشکل ها باید پشتوانه قوی تری برای انجمن باشند و هم انجمن به صورت جدی تر و تند تر برای تشکل‌های عضو مطالبه گری کند.

همچنین مهندس بابک شایسته، رئیس هیات مدیره انجمن تخصصی همگن صنایع پلاستیک استان کرمان، با بیان اینکه همه گریدها دارای التهاب نیست، گفت: با وجود این، ما مشاهده می کنیم حتی در کالاهایی هم که دچار التهاب نشده اند به صورت هرمی و مهندسی شده اتفاقاتی رخ می دهد که باعث نوسانات بازار می شود و صنایع تکمیلی را دچار مشکل می کند.

وی همچنین تاکید کرد: باید همگرایی میان تشکل ها و انجمن ملی تقویت شود.

در ادامه این جلسه مهندس مسعود مهدوی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن با بیان اینکه فعالیت های انجمن ملی قابل تقدیر است، گفت: موضوع عرضه پتروشیمی ها با مهندسی عرضه چشمگیری همراه است و آنقدر ظرافت دارد که به سختی می توان به آن اعتراض کرد، همچنین نقدینگی پتروشیمی ها به شدت کم شده است.

وی افزود: امیدواریم انجمن بتواند از طریق دولت و مسولان حاکمیتی خواسته های صنایع پایین دستی را دنبال کند.

همچنین مهندس سعید زمان زاده، نائب رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران  و رئیس کمیسیون بازرگانی این انجمن گفت: ما اکنون در آستانه سیاست‌گذاری ها هستیم و خلا تصمیم گیری و اطلاعات نیز موجود است اما در نقطه عطفی قرار داریم که باید با اطلاع رسانی درست از این فرصت استفاده کنیم.

مهندس اکبر اخوت، نایب رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چرم مصنوعی ایران خاطر نشان کرد: همه ما درد و ریشه مشکلات را می شناسیم اما بازهم همواره از سبد منابع واحدهای تکمیلی به نفع گروه های قوی تر و صنایع بالادستی برداشته می شود.

وی افزود: اتحادیه ما 52 عضو دارد که همه آن ها در گیر مشکلات مواد اولیه و نقدینگی شده اند، چون قیمت موادی که باید بخرند افزایش چشمگیری یافته و فروش آن ها به صورت اعتباری بوده و هیچ گاه نتوانسته اند تامین عاجلی داشته باشند.

اخوت ادامه داد: همانطور که اشاره شد مهندسی عرضه مواد اولیه بسیار برنامه ریزی شده است و این مشکلات باعث مهاجرت تولید کنندگان از صنایع تکمیلی پتروشیمی شده است و انجمن باید با رایزنی قوی، سیاست های اتخاذ شده برای این صنعت را اصلاح کند.

 

مهندس کریمی، عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن گرانول سازان قم نیز با اشاره به مهندسی عرضه ها و ایجاد رقابت حتی در گریدهایی که هیچ مشکلی نداشتند، بر چانه زنی و پیگیری با قدرت تاکید و از خدمات انجمن ملی صنایع پلیمر ایران تشکر کرد.

در ادامه مهندس علی لشکری، عضو هیات مدیره جامعه مدیران و متخصصین صنعت کفش ایران در خصوص موضوع دی اوپین و الکل گفت: یک شرکت انحصار مواد اولیه را دارد و یک زمانی بر مبنای یک تقاضایی ساختار تولید را تعریف کردند آن تقاضا در زمانی دچار افزایش شده و دیگر تولید قبلی پاسخگو نیست. حالا باید پرسید تکلیف این همه کارخانه ای که مجوز تولید دارند و وابسته به دیوپین هستند، چه می شود؟ فرمول این است که یا باید بخش خصوصی وارد کند یا پتروشیمی اراک تولید کند یا طرح توسعه دهند، هربار هم بخش خصوصی خواسته به واردات بپردازد با مخالفت های شدید مواجه شده است.

وی ادامه داد‌: صنعتگران ما درگیر جنگ 3 ساله بوده اند و دیگر توان مبارزه ندارند، اولین وظیفه دولت ایجاد آرامش برای این صنعت است و همزمان باید قدرت خرید مصرف کننده ها را نیز افزایش دهد.

همچنین مهندس علیرضا ترک، عضو هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران، توضیح داد: با توجه به اینکه فصل مشترک مشکلات مطرح شده توسط همه تشکل ها، مهندسی عرضه و تبعات و مشکلات ناشی از آن بود، من درخواست می‌کنم راهکارها و پیشنهادهایی هم ارائه کنیم.

وی خاطر نشان کرد: واحد مطالعات و رصد بازار در انجمن ملی توسط کمیسیون بازرگانی ایجاد شده است و کارشناسان هر هفته اطلاعات بازار را رصد می کنند و گزارش های تحلیلی ارائه می شود و تشکل ها می توانند از ظرفیت این واحد جدید بیشتر استفاده کنند.

ترک همچنین پیشنهاد کرد: کمیسیون های بازرگانی تشکل ها اگر فعال هستند با کمیسیون بازرگانی انجمن ملی ارتباط بیشتری بگیرند تا بتوانند عکس العمل های به موقع و سریع انجام دهند.

 

مهندس امید کوشکی رئیس هیات مدیره انجمن تولید کنندگان مستربچ و آمیزه های پلیمری ایران نیز در این جلسه گفت: اخیرا تقاضا کردیم معاونتی در ریاست جمهوری برای حمایت از صنایع تکمیلی تشکیل شود اما به ما توصیه کردند که باید به اندازه پتروشیمی ها قوی شوید و از قدرت خرید 3 میلیون تنی خود استفاده کنید.

وی ادامه داد: جدیدا تعاونی نیاز فرا استانی آمیزه های پلیمری ایران نیز ثبت شد و معتقدم باید از این مسیری که باز شده، واردات انجام داد. از همه دوستانی که تجربه تعاونی دارند و حتی در صنوف دیگر فعالیت دارند تقاضا دارم عضو این تعاونی شوند و به ما کمک کنند.

کوشکی خاطر نشان کرد: اگر انجمن ملی بتواند در قدرتمند کردن بخش خرید بیشتر تمرکز کند و راهکار ارائه دهد تا برای پتروشیمی ها رقیب ارائه کند، بهتر است و شاید از این طریق به نتایج بهتری برسیم.