مهندس زکایی: پلاستیک و پلیمر می‌تواند به حفظ محیط زیست کمک کند

به گزارش اینپیا، دومین جلسه هم اندیشی ،1۹۳۱  تیرماه 11روز دوشنبه  در خصوص کاهش مصرف پلاستیک جهت ارتقای کیفیت محیط زیست با حضور نمایندگانی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای شامل یاران دریان، روسای اتحادیه صنف دارنداگان رستوران، سلف سرویس‌های تهران، صنف اغذیه فروشان و مواد غذایی، انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران، مرکز مطالعات‌و‌برنامه ریزی شهرداری، سازمان زیبا سازی و شهر سازی شهرداری، اداره محیط زیست استان تهران، اداره سلامت، مرکز محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و وزارت بهداشت برگزار شد.

در ابتدای جلسه، خانم دکتر امینی، دبیر کمیته سلامت، چکیده‌ای از وضعیت جهانی مصرف پلاستیک و چالش‌های موجود ارائه دادند. طبق این گزارش 13 میلیون تن پلاستیک در سطح اقیانوس‌ها وجود دارد که تا سال ۲۰۲۵ تا سه برابر افزایش خواهد داشت. همچنین در ایران به دلیل قیمت پایین تولید کیسه پلاستیکی 500 هزار تن پلاستیک تولید می‌شود که درصد بسیر کمی از آن قابل بازیافت است. چالش جهانی امروز مبارزه با ورود میکروپلاستیک‌ها در چرخه آب، هوا، غذا و خاک است که متاسفانه می‌تواند منجر به بیماری‌های تنفسی، سرطان یا غیره شود. به دلیل اهمیت موضوع امسال روز جهانی محیط زیست با شعار «نه به کیسه پلاستیکی» و «نه به غیر قابل بازیافت» مطرح شد.

حاضرین جلسه پس از معرفی  کوتاه به بیان دیدگاه‌ها، چالش‌ها و پیشنهادات خود جهت کاهش مصرف پلاستیک و به خصوص کیسه های پلاستیکی در خانواده‌های ایرانی  پرداختند.

مهندس سعید زکایی، عضو هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر نیز در این جلسه ضمن تاکید بر اهمیت دغدغه‌های محیط زیستی بیان کرد: در نگاه اول موضع‌گیری و نگاهی منفی به صنعت پلاستیک در افکار عمومی وجود دارد اما صنعت پلاستیک به چندین دلیل می‌تواند به نفع محیط زیست عمل کند. رئیس کمیسیون فنی انجمن ملی در ادامه ضمن ارائه چند گزارش در مورد فوائد این صنعت برای محیط زیست، ادامه داد: در صنایعی مانند خودرو، ساختمان، ظروف بسته‌بندی و… ما شاهد این هستیم که پلاستیک‌ها و پلیمر‌ها در جهت حفظ محیط زیست عمل می‌کنند. برای مثال در صنعت خودرو، استفاده از مواد پلیمری و قطعات پلاستیکی سبب کاهش وزن خودروها و در ادامه، کاهش مصرف سوخت آنها شده است، در صنعت ساختمان‌‌ عایق‌های حرارتی پلیمری باعث کاستن از گازهای گلخانه‌ای، جلوگیری از اتلاف انرژی و کاهش مصرف انرژی شده است و همچنین در صنعت بسته‌بندی وقتی از پوشش‌های مناسب پلاستیکی استفاده می‌شود این ظروف سرعت فاسدشدن خوراکی‌ها را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود که ۷۰ واحد گاز co2 کمتری در هوا منتشر ‌شود، در صورتی که برای تولید ظروف پلاستیکی تنها ۵ واحد گاز co2 تولید می‌شود.

مهندس زکایی در ادامه تاکید کرد: این نگاه که صنعت پلاستیک سبب آسیب به محیط زیست است کاملا نگاه اشتباهی است. آنچه که باعث آسیب و تخریب محیط زیست می‌شود «فرهنگ» استفاده بی‌رویه از مواد پلاستیکی و ظروف یکبارمصرف و همچنین رها شدن آنها در محیط زیست است. می‌توان به جای استفاده بی‌رویه از پلاستیک‌ها از یک کیسه پلاستیکی، چندبار استفاده کنیم و همچنین آنها را در طبیعت رها نکنیم. مساله دیگر نیز بحث بازیافت است که نیاز به زیرساخت‌های فنی و فرهنگی دارد. ابزار و ماشین‌آلات بازیافت مواد پلاستیکی جزو زیرساخت‌های فنی و تفکیک زباله‌های قابل بازیافت نیز مربوط به زیرساخت‌های فرهنگی است. بنابراین صنعت پلاستیک نه تنها مخرب محیط زیست نیست بلکه در جهت حفظ محیط زیست کارایی‌های بسیار بالایی دارد.

در ادامه این جلسه با توضیحات مهندس زکایی، حضار و سخنرانان قانع شدند که وقتی بحث از «نه به پلاستیک» می‌شود این «نه» به صنعت پلاستیک نیست و درواقع به شیوه استفاده و فرهنگ استفاده ‌کنندگان آن است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *