مواد اولیه 180 کارخانه تولیدی در اثر قطعی برق از بین رفت

معاون کسب و کار اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه از میان 500 بنگاه اقتصادی مستقر در شهرک های صنعتی، مواد اولیه 180 کارخانه تولیدی در اثر قطعی برق از بین رفته است، گفت: متوسط خسارت وارده به تولیدکنندگان 500 میلیون تومان است. به گزارش اینپیا به نقل از اکسپورتنا هومن حاجی پور با بیان اینکه فعالان […]

معاون کسب و کار اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه از میان 500 بنگاه اقتصادی مستقر در شهرک های صنعتی، مواد اولیه 180 کارخانه تولیدی در اثر قطعی برق از بین رفته است، گفت: متوسط خسارت وارده به تولیدکنندگان 500 میلیون تومان است.

به گزارش اینپیا به نقل از اکسپورتنا هومن حاجی پور با بیان اینکه فعالان اقتصادی و واحدهای تولیدی از جدول اعلامی وزارت نیرو در حوزه خاموشی‌ها رضایت کمی دارند، گفت: متاسفانه هم اکنون 82 درصد از بنگاههای اقتصادی فاقد زیرساخت جایگزین تامین انرژی هستند که ریسک عملیاتی آنها را به شدت افزایش داده است.

معاون کسب و کار اتاق بازرگانی تهران افزود: بیکاری نیروی انسانی در ساعات کاری و کاهش بهره‌وری، معیوب شدن دستگاهها و تجهیزات تولید و تاخیر در امورات اداری و دولتی از جمله تاثیرگذارترین عواقب بحران قطعی برق به شمار می‌روند که در نتیجه مطالعات صورت گرفته از سوی اتاق تهران، احصا شده‌اند.

وی تصریح کرد: طبق نظرسنجی‌های انجام شده، میزان کلی خسارت وارده به بنگاههای مورد ارزیابی بین 100 تا 500 میلیون تومان برآورد می‌گردد.

حاجی‌پور با بیان اینکه با توجه به قطعی‌های گسترده برق و مشکلات عدیده ایجاد شده برای بنگاههای اقتصادی عضو اتاق بازرگانی تهران، معاونت کسب و کار بر مبنای داده‌های موجود در دیتابیس اعضای فعال اتاق تهران تماس تلفی با 500 فعال اقتصادی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی برقرار کرده است گفت: بر این اساس از میان 450 بنگاه اقتصادی که به پرسش‌ها پاسخ داده‌اند، 309 بنگاه از زمان بندی اعلامی از سوی وزارت نیرو ابراز نارضایتی نموده و تنها 96 بنگاه از این موضوع رضایت داشتند؛ ضمن اینکه 45 بنگاه اقتصادی نیز از جدول زمان بندی اطلاع دقیقی نداشتند.

وی اظهار داشت: از مجموع 450 بنگاهی که مورد پایش قرار گرفتند، 370 بنگاه فاقد روش جایگزین برای تامین برق بوده و تنها 80 بنگاه روش جایگزین داشتند؛ ضمن اینکه از مجموع 80 بنگاه که دارای روش جایگزین بودند نیز، 53 بنگاه از ژنراتور، 18 بنگاه از موتور برق و 9 بنگاه از یو پی اس استفاده می کنند.

معاون کسب و کار اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: همچنین 291 بنگاه به واسطه قطعی برق آسیب های جدی را در رابطه با دستگاهها و تجهیزات خود تجربه کردند و مواد اولیه 180 بنگاه به واسطه قطعی برق از بین رفته است.

حاجی پور در ادامه به موضوع بیکاری نیروی انسانی در ساعات کاری و کاهش بهره وری واحدهای تولیدی اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه 327 بنگاه از 500 بنگاه پایش شده در شهرک ها و نواحی صنعتی، با مشکل بیکاری نیروی انسانی در ساعات کاری و کاهش بهره وری مواجه شده اند که این امری اسف بار است؛ ضمن اینکه به موازات 274 بنگاه نیز با مشکل تاخیر در سفارشات مواجه شده اند.

وی افزود: در عین حال بررسی های  اتاق بازرگانی تهران حکایت از آن دارد که متاسفانه 283 بنگاه با مشکل تاخیر در امورات اداری و دولتی با موضوع عدم تکمیل به موقع اظهارنامه مالیاتی و ارایه لیست حق بیمه مواجه شده اند.

حاجی پور تاکید کرد: بر این اساس عمده خسارت های وارده به بنگاههای تولیدی در این حوزه، در محدوده 500 میلیون تومان بوده است.