مواد پلاستیکی، پیشتاز اقلام صادراتی به ترکیه در سال ٢٠٢٠

به گزارش اینپیا، اما نکته قابل توجه آن است که ارزش صادرات پلاستیک و اجزای آن از  172 میلیون دلار در سال 2019 به 152 میلیون دلار در سال 2020 رسیده و جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است.

 

جدول موجود فهرست ۱۰ قلم نخست صادراتی ایران به ترکیه طی ٨ ماهه ۲۰۲۰ را نشان می‌دهد.

 

این ۱۰ قلم سهم ٩٠.۵ درصدی از ارزش کل صادرات ایران به این کشور را طی بازه زمانی مورد بررسی دارند که از تنوع پایین اقلام صادراتی ایران حکایت دارد.

 

در میان اقلام صادراتی ایران به ترکیه، فصل ۳۹ (پلاستیک و اجزای آن) بیشترین سهم معادل ۲۵٪ را از ارزش کل صادرات ایران به ترکیه طی هشت ماهه ۲۰۲۰ به خود اختصاص داده است.

 

پس از آن، فصل ۳۱ (كود)، فصل ۷۴ (مس و مصنوعات مس) و فصل ۷۹ (روی و مصنوعات از روی) به ترتیب با سهم های ۱۴ درصد، ۱۴ درصد و ۱۲ درصد در جایگاه های دوم تا چهارم فصول عمده صادراتی ایران به ترکیه قرار دارند.

 

این چهار قلم در حالی در صدر فهرست فصول عمده صادراتی ایران به ترکیه قرار گرفته اند که ارزش صادرات آنها نسبت به هشت ماهه ۲۰۱۹ با افت همراه است.

 

دلیل عمده افزایش سهم این چهار قلم عمده صادراتی از کل صادرات، به رغم کاهش ارزش صادرات آنها، افت قابل توجه صادرات اقلام نفتی به ترکیه بوده است.

 

طی هشت ماهه ۲۰۱۹، فصل ۲۷ (سوخت های معدنی، روغن های معدنی و محصولات حاصل از تقطير آن، مواد قیری، موم های معدنی) حدود ۷۲ درصد از ارزش کل صادرات ایران به ترکیه را تشکیل داده بود؛ این در حالی است که در هشت ماهه سال جاری، ارزش صادرات این محصول کاهش ۹۹ درصدی را تجربه کرده و سهم آن به تنها ۵ درصد از ارزش کل صادرات تقلیل یافته است.

 

حدود ٧١.۵ واحد درصد از افت ۷۹ درصدی ارزش کل صادرات ایران به ترکیه در هشت ماهه ۲۰۲۰ نیز ناشی از افت صادرات اقلام این فصل تعرفه است.

 

در میان فصول عمده صادراتی، ارزش صادرات فصل ۷۱ (سنگهای قیمتی، فلزات گرانبها، مرواریدها و کالاهای آن) حدودة ۴ برابر شده و از ۸ میلیون دلار در هشت ماهه ۲۰۱۹ به ۳۲ میلیون دلار در هشت ماهه ۲۰۲۰ رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *