نظر تشکل‌های صنعت پلیمر درباره طرح‌های جدید وزارت صمت برای مدیریت بازار پتروشمی چیست؟

تشکل های صنعت پلیمر طی جلسه ای که به همت انجمن ملی صنایع پلیمر ایران برگزار شد گرد هم آمدند و در خصوص طرح های جدید وزارت صمت با موضوع توقف سهمیه بندی محصولات پتروشیمی و حذف دلار از مبنای قیمت گذاری این محصولات تبادل نظر و گفت و گو کردند. به گزارش اینپیا، این […]

تشکل های صنعت پلیمر طی جلسه ای که به همت انجمن ملی صنایع پلیمر ایران برگزار شد گرد هم آمدند و در خصوص طرح های جدید وزارت صمت با موضوع توقف سهمیه بندی محصولات پتروشیمی و حذف دلار از مبنای قیمت گذاری این محصولات تبادل نظر و گفت و گو کردند.

به گزارش اینپیا، این جلسه با حضور انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن، انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی، انجمن تولیدکنندگان کامپاند و آمیزه های پلیمری، اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان چرم مصنوعی ایران، انجمن تولیدکنندگان در و پنجره ایران، جامعه مدیران و متخصصین صنعت کفش ایران، انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف ایران، جامعه قالبسازان ایران، انجمن تخصصی صنایع همگن گرانول سازان قم، انجمن صنفی صنایع کفش ماشینی استان قم، انجمن مهندسین پلیمر و شیمی، انجمن صنایع پلیمری استان اصفهان، انجمن همگن صنایع پلاستیک استان البرز، انجمن صنایع پلیمری و شیمیایی استان خوزستان، انجمن همگن پلاستک کرمان، انجمن همگن پلاستک سمنان، خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران، انجمن صنفی کارفرمایی ماشین سازان و تولیدکنندگان تجهیزات پلیمری، انجمن صنایع نساجی ایران، اتحادیه سراسری تعاونی های تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی، انجمن همگن پلاستیک تهران، انجمن تولیدکنندگان پلی یورتان ایران، انجمن تولیدکنندگان روغن DOP، انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران، اتحادیه صنایع بازیافت ایران، انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی، انجمن همگن قطعه سازان کشور و نماینده بورس کالای ایران برگزار شد.

 

بی احترامی به صنعت‌گران با تصمیم‌گیری در پشت درهای بسته درباره تغییر شیوه قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی

 

دکتر سعید ترکمان، رئیس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در این جلسه گفت:

این جلسه برای تصمیم گیری در خصوص تغییر شیوه قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی تشکیل شده است و از آنجایی که ابهامات زیادی در این طرح قیمت گذاری وجود دارد، ما نگران تبعات این تصمیم گیری در پشت درهای بسته ایم که نوعی بی احترامی به صنعت است.

بسیاری از مسولین و تولید کنندگان از جزئیات این تصمیم گیری بی اطلاع بودند.

با صحبتی که با رئیس جمهور محترم داشتیم، تصمیم گرفته شد با حضور تشکل‌های صنایع پلیمر جلساتی در این خصوص برگزار شود.

 

اجرای مکانیزم های جدید بازار محصولات پتروشیمی مستلزم اصلاح عرضه است

 

مهندس عباسعلی متوسلیان، رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی در جلسه مشترک انجمن ملی با تشکل های صنعت پلیمر:

صنعتگران در خصوص شیوه جدید قیمت گذاری محصولات پتروشیمی و حذف سهمیه ها نگرانی هایی جدی دارند.

در معاملات اخیر بورس کالا همچنان برای گرید پی وی سی رقابت وجود دارد، از این رو باید میزان عرضه مشخص و اصلاح شود تا این مکانیزم های جدید کارآمد باشند.

قیمت پی وی سی اس۵۷ حدود ۱۸۰ دلار از جهان و اس۶۵ حدود ۲۰۰ دلار از چین گران تر است.

قیمت پی وی سی در ایران نزدیک بنادر هند است و این در حالی است که ایران به عنوان دهمین تولیدکننده پی وی سی جهان شناخته می شود.

این معضلاتی که وجود دارد موجب شده است که صنعتگران به وعده های دولت اعتماد نداشته باشند.

طرحی که تا این حد تاثیرگذار است باید با همکاری فعالان صنعتی اجرا می شد؛ چرا که مشورت با بخش خصوصی مطابق با قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار الزامی است.

 

صنعت پلیمر نباید از فضای تصمیم گیری دولتی دور باشد

 

مهندس ملک پور، رئیس هیات مدیره اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان چرم مصنوعی ایران در جلسه مشترک انجمن ملی باتشکل های صنعت پلیمر:

مشکلات از جایی شروع شد که پتروشیمی ها خصولتی شدند. طرح های متعددی برای سهمیه بندی ها اجرا شد و طی آنها اعلام شد که چندین نفر از بورس خریداری کردند که هیچ گاه اقدام به تولید نکرده بودند.

بنابر آماری که وجود دارد بسیاری از کسانی که هیچ ارتباطی با تولید پی وی سی امولسیون نداشت، خریدهای بالای هزار تنی انجام داده بودند.

زمانی که با وجود طرح افق و سامانه جامع تجارت، وضعیت تولیدکنندگان رفته رفته به سوی بهبود بود؛ چرا اکنون باید سهمیه ها حذف شود؟

 

عدم شفافیت در مالیات مانع اجرای طرح های جدید وزارت صمت برای مدیریت بازار

 

مهندس سعید زکایی، عضو هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در جلسه مشترک انجمن ملی با تشکل های صنعت پلیمر:

طرح موجود می تواند طرح خوبی باشد، اما از آنجایی که سیستم های مالیات از شفافیت چندانی برخوردار نیستند، ممکن است که اجرای آن با موانعی مواجه شود.

چالش هایی که پیش از این نیز وجود داشت این بود که هنوز شیوه قیمت گذاری برای صنایع تکمیلی شفاف نشده است.

در خصوص این طرح نیز ابهاماتی وجود دارد که موجب نگرانی هایی در صنعت پلیمر شده است.

در بازارهای آزاد مکانیزم های پلاس و ماینس وجود دارد با این وجود در بورس کالا تنها برای رقابت و افزایش قیمت بستر وجود دارد.

 

ضرورت رفع نارسایی‌‌های اجرایی برای  طرح‌های جدید وزارت صمت

 

دکتر برمک قنبرپور، عضو هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در جلسه با تشکل‌های صنعت پلیمر:

در سال ۹۸ طرح افق روی کار آمد و مقرر شد که اقتصاد صنعت به سمت شفافیت حرکت کند، اما به دلیل برخی نارسایی ها شاهد آن هستیم که انتظارات موجود محقق نشد.

با این وجود صنعتگران نسبت به طرح های جدید وزارت صمت خوشبین هستند، اما به آن شرط که نارسایی های موجود در طرح های گذشته تکرار نشود.

تا زمانی که سامانه جامع تجارت به سامانه های مالیاتی متصل نشود، نمی توان انتظار داشت که زنجیره تولید، توزیع و مصرف شفاف شود.

مساله دیگری که وجود دارد، سهولت قاچاق محصولات پلیمری است.

زمانی هم که اختلاف قیمت رسمی و قیمت سوداگری افزایش پیدا کند، زمینه قاچاق ایجاد خواهد شد.

موضوع دیگر این است که اگر هم پتروشیمی ها ملزم به واردات مواد اولیه ملتهب شود و حتی اراده جدی نیز وجود داشته باشد، در ماه هایی که از تصمیم تا اجرای واردات طول می کشد، رقابت ها بدون شک تشدید خواهند شد.

 

وزارت صمت در اجرای طرح‌های خود باید طبق قانون عمل کرده و نظر بخش خصوصی را اعمال کند

 

دکتر مسعود جمالی، رئیس هیات مدیره انجمن صنایع پلیمری استان اصفهان و عضو هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در جلسه مشترک انجمن ملی با تشکل های صنعت پلیمر:

نکته اول درباره طرح‌های دولت این است که باید حراست از قانون توسط دولت به صورت جدی انجام شود.

در قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، فعالان بخش خصوصی مشخص شده اند و گرچه در این طرح با بدنه ستادی وزارت صمت مشورت نشده است اما دولت مکلف است که با بخش خصوصی مشورت کند.

بخش خصوصی ثابت کرده است که دنبال رانت جویی نیست و به دنبال منافع ملی است.

از این‌ رو وزارت صمت باید به قانون ارجاع کرده و نظرات بخش خصوصی را در طرح ها اعمال کند و در نهایت نیز ضمانت اجرایی جدی برای این طرح ایجاد شود.

زمانی که تقاضای کاذب وارد بازار شود، شاهد آن خواهیم بود که مدیریت بازار ممکن نیست و برای این طرح باید چنین موضوعاتی به صورت جدی کارشناسی شود‌.

 

بی توجهی دولت به جلسات با بخش خصوصی

 

مهندس حسین در، رئیس اتحادیه سراسری تعاونی های تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی در جلسه مشترک انجمن ملی با تشکل های صنعت پلیمر:

تا کنون اقدامات زیادی برای این که واردات مواد اولیه ای که کمبود آن وجود دارد تسهیل شود، انجام شده، اما وعده های دولت در حال خصوص اجرایی نشده است.

در خصوص طرح تغییر شیوه قیمت گذاری مواد پتروشیمی اطلاع رسانی نشده است و اگر هم در این راستا جلسه ای برگزار شود، به نظر نمی رسد کارساز باشد و پیشنهادات بخش خصوصی اجرا شود.

این در حالی است که ریاست جمهوری نیز با توسعه صادرات صنایع تکمیلی موافق است و باید در این راستا پیشنهادات و دستورالعمل های کارشناسی ارائه شود.

 

ارزآوری الزامی پتروشیمی با تامین تولیدکنندگان صنایع تکمیلی داخلی همسو نیست

 

مهندس مواسات، عضو هیات مدیره انجمن پلی یورتان ایران در جلسه مشترک انجمن ملی با تشکل های صنعت پلیمر:

پتروشیمی ها به صادرات و آوردن ارز الزام دارند. این موضوع با تامین بازار داخلی و پشتیبانی تولیدکنندگان همسو نیست.

از این رو باید سیاست دولت به سمت پشتیبانی از تولید سوق پیدا کند و از تامین ارز توسط خام فروشی دست بردارد.

دولت باید یک سیاست مشخص داشته باشد و هر یک از این گزینه ها را انتخاب کند باید به صنعتگران نیز به صورت شفاف اطلاع داده شود.

 

نگرانی صنعت پلیمر از خدشه دار شدن مقوله شفافیت

 

مهندس علیرضا صحاف امین، عضو انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن در جلسه مشترک انجمن ملی با تشکل های صنعت:

واقعیت این است که در صنایع تکمیلی، بسیار به مقوله شفافیت در قیمت گذاری پرداخته شد و در ماه های اخیر به اهداف این مقوله نزدیک شده بودیم.

نگرانی صنعت گران این است که با توجه به تلاش های بسیاری که برای شفافیت قیمت گذاری صورت گرفته بود، اکنون با شیوه جدید قیمت گذاری به چه سرنوشتی برای قیمت محصولات پتروشیمی ایجاد خواهد شد.

بسیاری از گریدها وجود دارند که از التهاب بالایی برخوردار هستند و مشخص نیست که با طرح جدید چگونه مدیریت خواهند شد.

 

ضرورت توجه به نقاط مثبت طرح های وزارت صمت برای مدیریت بازار محصولات پتروشیمی

 

مهندس امید کوشکی، رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان کامپاند و آمیزه های پلیمری در جلسه مشترک انجمن ملی با تشکل های صنعت پلیمر:

طرح هایی که از سوی وزارت صمت ارائه شده اند می توانند پیامدهای مطلوبی برای صنعت پلیمر داشته باشند.

برای مثال، آزاد شدن بخش تقاضا در گریدهایی که تولیدشان بیش از نیاز است، می‌تواند مواد اولیه را آسان تر به دست‌ تولیدکنندگان برساند و منجر به رشد صنعت پلیمر شود.

علاوه بر این نقطه قوت دیگر این است که حذف دلار از شیوه قیمت گذاری می تواند خرید مواد اولیه با قیمت های صادراتی را متوقف کند.

پیشنهاد می شود که نقاط قوت بیشتر مورد توجه قرار گیرد و با انجام کار کارشناسی و اعمال نظر بخش خصوصی طرح ها به سمت بهبود سوق پیدا کنند.

 

پتروشیمی تلاشی برای واردات نمی‌کند؛ چرا که از محل رقابت‌ها سودی کلان به دست می‌آورد

 

دکتر شاهین کاظمی، عضو هیات مدیره انجمن صنایع نساجی ایران در جلسه مشترک انجمن ملی با تشکل های صنعت پلیمر:

سودهای کلانی به واسطه رقابت های موجود در بازار در سال‌های اخیر به جیب پتروشیمی ها رفته است.

از این رو پتروشیمی ها هیچ وقت تلاشی برای واردات و تامین به موقع مواد برای بازار داخلی نخواهند کرد.

بارها شاهد آن بوده ایم که پتروشیمی اقدام به تولید با تمام ظرفیت خود نمی کند؛ چرا که این کار عرضه را در بازار کاهش داده و منجر به افزایش رقابت‌ها و رشد سودآوری پتروشیمی‌ها می شود.

از این رو باید نظارت جدی تری بر عرضه پتروشیمی ها صورت گیرد تا صنایع بتوانند از ظرفیت های موجود در کشور استفاده کنند‌.

 

بخش خصوصی نباید هزینه ریسک طرح‌های دولت را بپردازد

 

مهندس علی لشگری، عضو هیات مدیره جامعه مدیران و متخصصین صنعت کفش ایران در جلسه مشترک انجمن ملی با تشکل های صنعت پلیمر:

طرح های مطرح شده از سوی وزارت صمت ابعاد مختلفی دارد و هزینه ریسک این طرح ها و آزمون و خطا ها را نباید بخش خصوصی بپردازد.

دولت باید برای اجرای این طرح ها از نظرات بخش خصوصی و تشکل ها استفاده کند‌.

برخی محصولات پتروشیمی به صورت انحصاری تولید می شوند و این موضوع می تواند با وارداتی که بر مبنای طرح‌های جدید وزارت صمت تسهیل می شود، رفع خواهد شد.

ضمانت اجرایی می تواند حساس ترین بخش این طرح های جدید باشد و دولت باید این موضوع را به صورت جدی پیگیری کند.

مهم ترین خواسته تشکل های صنعت پلیمر این است که تامین مواد اولیه واحدهای صنایع تکمیلی به موقع انجام شود.

زمانی که مواد اولیه به موقع تامین شود، نیازی به دستورالعمل های جدید نیست.

 

طرح های وزارت صمت باید با ضمانت اجرایی صحیی اجرا شوند

 

مهندس ایرانی، رئیس هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن گرانول سازان قم، در جلسه مشترک انجمن ملی با تشکل های صنعت پلیمر:

موضوع شفافیت باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد. زمانی که پتروشیمی در هفته های مختلف به صورت مهندسی عرضه انجام می دهد، نمی توان به شفافیت های بخش دولتی امید داشت.

از این رو طرح هایی که وجود دارد با ضمانت اجرایی صحیح باید اجرا شوند.

در سال های اخیر که قیمت ها به صورت دستوری تعیین شده اند، شاهد آن بوده ایم که صنعت رشد نکرده است.

در بخش خصوصی، مشکلات به صورت داخلی حل می شود؛ اما در بخش دولتی نمی توان از ضمانت های اجرایی اطمینان داشت.

این موضوع از آنجایی مشخص است که شیوه قیمت گذاری هیچ وقت شفاف نشد و بسیاری از پتروشیمی ها کف عرضه را رعایت نکردند.

 

رقابت‌های موجود در بورس کالا برای محصولات پتروشیمی باید خرج توسعه شود، نه سود پتروشیمی‌ها

 

مهندس محمدرضا داورپناه، عضو هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در جلسه مشترک انجمن ملی با تشکل های صنعت پلیمر:

تا زمانی که مساله رقابت برای محصولات پتروشیمی در بورس کالا وجود دارد، روش هایی نیز برای افزایش آن وجود خواهد داشت.

آمار نشان می دهد که پتروشیمی ها در سال های اخیر سودهای کلانی از رقابت های ایجاد شده در بورس برده اند.

از این رو باید درآمدهای رقابت به عنوان سود پتروشیمی ها شناخته نشود و این درآمدها برای توسعه صنعت پتروشیمی هزینه شود.

این موضوع هم به تولیدکنندگان اطمینان می دهد که هزینه رقابت به جیب پتروشیمی ها نمی رود و هم این که پتروشیمی ها نیز برای رقابت اقدام به لابی گری نمی کنند. در نهایت نیز بستر تولید محصولات متنوع پتروشیمی ایجاد خواهد شد.

 

حمایت دولت از افزایش قیمت محصولات پتروشیمی

 

مهندس صادقی نکو، رئیس هیات مدیره، انمن همگن پلاستیک تهران در جلسه مشترک انجمن ملی با تشکل های صنعت پلیمر:

این طرح عواقبی خواهد داشت که می تواند به ضرر تولیدکنندگان صنایع تکمیلی باشد.

از آنجایی که دولت، بورس و پتروشیمی منافعی در گران فروشی دارند، هر طرحی که موجب افزایش قیمت شود، توسط این نهادها حمایت خواهد شد.

 

یک نهاد واحد باید رگولاتور بازار پتروشیمی باشد

 

مهندس علیراضا میربلوک، دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران در جلسه مشترک انجمن ملی با تشکل های صنعت پلیمر:

مشکل صنعت این است که خود صنعت پتروشیمی به عنوان فروشنده برای مواد تولیدی خود قیمت می گذارد.

از این رو باید یک تصمیم گیرنده واحد برای چرخه قیمت گذاری و تصمیم های مختلف این بخش وجود داشته باشد.

بزرگترین خواسته ای که می توان از دولت داشت این است که یک نهاد مستقل و واحد برای رگولاتوری بازار محصولات پتروشیمی ایجاد شود.

 

ضرورت افزایش اختیارات نهادهای دولتی استانی

 

مهندس شریفی، رئیس هیات مدیره انجمن همگن صنایع پلاستیک استان البرز در جلسه مشترک انجمن ملی با تشکل های صنعت پلیمر:

بسیاری از تولیدکنندگان استانی با این مشکلات روبه رو هستند که باید مسائل خود را از ادارات دولتی در تهران برطرف کنند.

از این رو پیشنهاد می شود که اختیارات استانی برای تعیین سهمیه ها افزایش پیدا کند تا تولیدکنندگان بتوانند این مسائل را بدون صرف هزینه و وقت زیاد رفع کنند.

 

تلاش بخش خصوصی برای اجرای صحیح طرح های دولت

 

در پایان این جلسه نیز دکتر سعید ترکمان، رئیس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران ضمن تشکر از حاضرین این جلسه گفت: مهم ترین نکته ای که می تواند از این جلسه برداشت شود، این است که طرح های جدید وزارت صمت هنوز به مرحله اجرای کانمل نرسیده است و باید برای اعمال نظر بخش خصوصی در این طرح ها تلاش کرد تا دولت بتواند با استفاده از نظرات تولیدکنندگان بهترین تصمیم را بگیرند.