گفتگو با علیرضا ترک بازرس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران

نقش تشکل ها در برگزاری ایران پلاست / قطعی برق صنایع پلاستیک چه می شود ؟

گفتگو اختصاصی بسپار با علیرضا ترک، بازرس انجمن ملی صنایع پلیمر/ آیا بالاخره نقش تشکل ها در برگزاری ایران پلاست نهادینه می شود؟/ قطعی برق چه بر سر صنایع پلاستیک می آورد؟ چندی پیش برگزاری جلسات هم اندیشی و شورای سیاستگذاری نمایشگاه هفدهم ایران پلاست با حضور چهار تشکل موثر منتشر شد. در همین راستا […]

گفتگو اختصاصی بسپار با علیرضا ترک، بازرس انجمن ملی صنایع پلیمر/ آیا بالاخره نقش تشکل ها در برگزاری ایران پلاست نهادینه می شود؟/ قطعی برق چه بر سر صنایع پلاستیک می آورد؟

چندی پیش برگزاری جلسات هم اندیشی و شورای سیاستگذاری نمایشگاه هفدهم ایران پلاست با حضور چهار تشکل موثر منتشر شد. در همین راستا گفت و گوهایی داشتیم با نمایندگان تشکل ها برای اطلاع از کم و کیف جلسات برگزار شده. ما هم مثل تشکل ها معتقدیم که متاسفانه عدم وجود یک دبیرخانه دایمی و برنامه ریزی بلندمدت و واگذار شدن همه چیز به یکی دو ماه قبل از تاریخ برگزاری نمایشگاه، به اقتدار ایران پلاست در منطقه ضربه می زند، چنانکه در سالهای اخیر به شدت در مقایسه با سایر نمایشگاه های تخصصی منطقه ای شاهد آن بوده ایم. در واقع همه چیز برای یک نمایشگاه تعداد مشارکت کنندگان نیست!

علیرضا ترک، بازرس و نماینده انجمن ملی صنایع پلیمر در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پلیمر درخصوص روند تشکیل جلسات شورای سیاست گذاری تا امروز گفت: همانطور که مطلع هستید، تشکل ها و انجمن ها در این سالها همیشه به دنبال نقش موثر و مفید در شوارای سیاستگذاری نمایشگاه ایران پلاست بوده اند. در دوره قبل مصوبه ای داشتیم که شورای سیاستگذاری پس از پایان دوره شانزدهم، به شکل سیستماتیک برگزار و برنامه ریزی بلندمدت تر را در دستور کار خود قرار دهد. ما هم در انجمن ملی پیگیری مستمر و جدی برای این موضوع داشتیم.

متاسفانه تغییر مدیریت روابط عمومی NPC این روند را به تاخیر انداخت. مدیریت جدید برای آشنایی با فضا و شناخت تشکل ها نیاز به زمان داشت و در ابتدا هم به نظر می رسید اعتقادی به برگزاری شورای سیاستگذاری وجود ندارد و حتی چندین جلسه با عنوان هم اندیشی برگزار شد. ولی در نهایت با تلاش های زیاد تشکل ها و هماهنگی سازمان توسعه تجارت موفق شدیم شورای سیاست گذاری را تشکیل بدهیم. در اولین جلسه هم فضا بسیار خوب و مثبت بود.

 

NPC با نماینده ویژه مدیرعامل حضور داشت و فضا تغییر کرد و امیدواری برای برگزاری ایران پلاستی بهتر و پررنگ شدن نقش تشکل ها قوت گرفت. البته باز هم متاسفانه آنقدر این اتفاق دیر به سرانجام رسید که عملا خیلی کار جدی در این دوره قابل انجام نیست ولی اگر روند موجود و تعامل تشکل ها با برگزار کننده حفظ بشود می توانیم اطمینان داشته باشیم که در ادوار آینده ایران پلاست و سال به سال بهبود چشمگیری را شاهد باشیم.

ایران پلیمر- ویژگی های این دوره ایران پلاست چیست؟ برنامه های انجمن ملی صنایع پلیمر برای این دوره چه خواهد بود؟ در بعد ملی و فراملی؟

ترک: ایران پلاست متقاضی خیلی زیادی دارد. همین حالا حدودا چند ده هزار متر مربع پیش ثبت نام انجام شده در حالیکه کل فضای مفید در اختیار نمایشگاه، 30 هزار متر مربع است. البته حجم قابل توجهی از درخواست ها مربوط به مصنوعات پلاستیکی است که باید مدیریت شود. اولویت در مشارکت نمایشگاه ایران پلاست باید با ذینفعان اصلی یعنی تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند و ماشین سازان این صنعت باشد.

دنبال این هستیم که با تدوین یک متدولوژی و روش هایی برای جانمایی، میزان نارضایتی اعضا از مشارکت در نمایشگاه را به حداقل برسانیم. وقتی معیارهای جانمایی مشخصی وجود داشته باشد، طبیعی است که اعضا هم خود را با آن تطبیق می دهند و حجم نارضایتی نه صفر، بلکه بسیار کاهش پیدا می کند.

یک موضوع دیگر این است که روی دعوت از هیات های تجاری بهتر و موثرتر در این دوره تمرکز کرده ایم تا مشارکت کنندگان بتوانند بهره مندی بیشترو مناسب تری از این رویداد نمایشگاهی داشته باشند. هر چند فاصله بسیار کوتاهی تا نمایشگاه داریم و کار سخت خواهد بود، اما تلاش می کنیم که محقق شود.

حضور خارجی ها هم در این دوره حتما پررنگ تر از دوره های قبل است. چرا که در چین سیاست کووید صفر برچیده شده و حضور چینی ها در نمایشگاه خیلی پررنگ خواهد بود.

انجمن مثل دوره قبل دوره های آموزشی در خلال برگزاری نمایشگاه برگزار خواهد کرد. بحث بازیافت را به طور جدی دنبال می کنیم. سالهای قبل به طور نمادین در خصوص فرهنگ سازی بحث بازیافت پلیمرها فعالیت کردیم و امسال برنامه های بیشتری خواهیم داشت.

دعوت از مسوولین بلندپایه و تاثیر گذار و حضور آنها در غرفه انجمن ملی در دستور کار بعدی ماست. امیدوارم غرفه انجمن محلی برای طرح مستقیم و رودر روی مسایل و مشکلات صنعت و تولید با سیاست گذاران باشد و بتوانیم قول های مثبتی برای رفع برخی مشکلات بگیریم.

فعالیتی را از سال قبل در ایران پلاست آغاز کردیم و این دوره هم آن را توسعه خواهیم داد، ایجاد میز خدمات سازمان های مختلف با حضور کارشناسان آنها که مسایل اعضا در آن طرح و با حمایت انجمن و سازمان های دولتی و … در مسیر رفع اقدام کنیم.

 

علیرضا ترک در خصوص نمایشگاه های تخصصی استانی هم گفت: انجمن ملی صنایع پلیمر در مواردی حمایت معنوی از این نمایشگاه ها داشته و حتی مواردی حضور و مشارکت مستقیم را هم تجربه کرده است. هر کجا تقاضایی وجود دارد و برای صنف مفید است و به توسعه کسب و کار اعضا می انجامد مورد حمایت ما خواهد بود.

 

ایران پلیمر- در خصوص معضل این روزهای صنعت و تولید یعنی قطعی برق، انجمن برای دفاع از حقوق اعضا یا اگاهی رسانی برای مدیریت شرایط موجود چه فعالیت هایی داشته است؟ترک: در مورد قطعی برق … مستحضرید این یک مشکل ملی است. کشور با کمبود برق به شکل جدی مواجه است. سیاست حکومت هم این است که به دلایل امنیتی برق بخش خانگی را قطع نکند. این تصمیم در رده های بالای کشور گرفته شده و انجمن ملی هر چه قدر هم تلاش کند شاید نتواند تغییری در آن ایجاد کند. هر چند که از سال قبل مکاتباتی با کمک خانه صمت داشته ایم و کمترین خواسته بخش صنعت این بوده که برنامه خاموشی ها به صورت شفاف اعلام و طبق آن اجرا شود.

رصد و پایش ما نشان می دهد نه به طور مطلق ولی به طور نسبی در این مورد شرایط بهتر از سال های گذشته است. ما به طور مستمر با اعضا در شهرک های صنعتی برای پایش این وضعیت در تماس هستیم.

همانطور که می دانید صنعت پلیمر آسیب پذیری بیشتری نسبت به برخی صنایع دیگر در صورت قطعی برق دارد ولی از آنجایی که چشم انداز و دورنمای وضعیت انرژی در کشور رو به بهبود نیست، باید راهکارهایی پیدا کرد تا با ظرفیت سازی در کلان، بتوانیم شرایط را در وضعیت ثبات فعلی نگهداریم و وضع از این که هست بدتر نشود. محدودیت های دولت هم با نرخی که در حال حاضر وجود دارد، زیاد است و عملا در بخش خصوصی هم رغبتی برای سرمایه گذاری در تولید انرژی وجود ندارد.