نیاز 4 میلیون تنی پ‌پ در برابر تولید 830 هزار تنی

به گزارش اینپیا، در این راستا انجمن ملی صنایع پلیمر ایران قصد دارد موضوع مطالبه گری احداث و راه اندازی واحدهای جدید و متمرکز سازی تولید در گریدهای مورد نیاز صنایع تکمیلی را به صورت جدی در راستای رفع موانع تولید دنبال کند.   این در حالی است که به گفته مهندس محسن صفدری، مدیرکل دفتر صنایع غیرفلزی […]

به گزارش اینپیا، در این راستا انجمن ملی صنایع پلیمر ایران قصد دارد موضوع مطالبه گری احداث و راه اندازی واحدهای جدید و متمرکز سازی تولید در گریدهای مورد نیاز صنایع تکمیلی را به صورت جدی در راستای رفع موانع تولید دنبال کند.

 

این در حالی است که به گفته مهندس محسن صفدری، مدیرکل دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صمت، در برنامه گفت و گوی ویژه خبری، با توجه به پروانه های بهره برداری صادر شده، نیاز صنایع تکمیلی به پلی پروپیلن به بالای 4 میلیون تن خواهد رسید. در عین حال تولید پ پ هم اکنون رقمی در حدود 830 هزار تن در سال است.

 

اعداد و ارقام ذکر شده نشان از آن دارند که نیاز صنایع تکمیلی به مواد اولیه در آستانه ورود به مراحل بحرانی قرار دارد و ممکن است به زودی واحدهای جدید بدون مواد اولیه بمانند و این مساله از ضرورت هر چه بیشتر احداث واحدهای جدید و تمرکز تولید برای تامین این نیاز مهم کشور حکایت دارد.

 

این در حالی است که به دلیل همین کمبود ذکر شده و رقابت های شدید صورت گرفته در بورس کالا سال گذشته صنایع تکمیلی به طور میانگین پ پ را 26 درصد گران تر در بورس خریداری کرده اند. در این بین افرادی که خرید پ پ را از بازار آزاد نیز خریداری کرده اند، مجبور به پرداخت قیمت هایی نجومی بوده اند و به طور میانگین این مواد را 32 درصد گران تر از نرخ های جهانی خریده اند.

 

از این رو یکی از مطالبات صنایع پایین دست در راستای رفع موانع تولید این است که پتروشیمی ها طرح های آتی خود را در راستای تامین دقیق نیاز صنایع پایین دستی تعریف کرده و به بهره‌برداری برسانند. چرا که یکی از اصلی ترین موانع تولید برای صنایع تکمیلی عدم برنامه ریزی در توسعه هماهنگ پتروشیمی با نیاز کشور به مواد اولیه بوده است.