واردات «دی اتیل هگزانول» مشکل صنایع تکمیلی را برطرف می‌کند/صادرات پتروشیمی مصداق بارز خام‌فروشی است

یک عضو هیات مدیره جامعه مدیران و متخصصین صنعت کفش ایران با گلایه از خام فروشی در صنعت پتروشیمی، در خصوص کمبود عرضه «دی اتیل هگزانول» گفت: سال‌هاست تولیدکنندگان این دغدغه را دارند و بخاطر کمبود مواد و یا قیمت بالا متضرر شده اند که راهکار آن واردات و فروش مواد اولیه وارداتی در بورس […]

یک عضو هیات مدیره جامعه مدیران و متخصصین صنعت کفش ایران با گلایه از خام فروشی در صنعت پتروشیمی، در خصوص کمبود عرضه «دی اتیل هگزانول» گفت: سال‌هاست تولیدکنندگان این دغدغه را دارند و بخاطر کمبود مواد و یا قیمت بالا متضرر شده اند که راهکار آن واردات و فروش مواد اولیه وارداتی در بورس کالاست.

مهندس محمد عرب در گفت و گو با اینپیا در مورد دلایل کمبود عرضه «دی اتیل هگزانول» و راهکارهای آن اظهار کرد: پتروشیمی ها به طور متوسط 8 میلیون تن مواد شیمیایی تولید می کنند که حدود 3 میلیون و 800 هزار تن از این میزان برای تامین داخل عرضه و به فروش می رسد و سایر تولیدات به صورت خام صادر می شوند که مصداق بارز خام فروشی است.

این فعال صنعت پلیمر بر ضرورت ممنوعیت صادرات مواد خام در صنعت پتروشیمی تاکید کرد و افزود: تا زمانی که در داخل کشور تولیدکنندگان ایرانی نیاز به مواد اولیه دارند، نباید اجازه هرگونه صادرات مواد خام و نیمه خام داده شود مگر آنکه نیاز داخلی به طور کامل تامین شده باشد.

وی با اشاره به مضرات خام فروشی برای کشور گفت: به نفع اقتصاد کشور است که بجای صادرات مواد خام و نیمه خام، این مواد در صنایع تکمیلی دارای ارزش افزوده شده و محصول نهایی با ارزش افزوده بیشتر و قیمت بالاتر صادر شود که هم در داخل کشور اشتغال ایجاد کنیم و هم ارزآوری بیشتری به واسطه فروش با قیمت های بالاتر داشته باشیم.

عرب در خصوص کاهش عرضه «دی اتیل هگزانول» توسط پتروشیمی شازند توضیح داد: این پتروشیمی تنها پتروشیمی تولید کننده گرید «دی اتیل هگزانول» طی سال‌های متمادی بوده است و بدیهی است که با ایجاد هر گونه مشکل فنی اعم از تعمیر، جایگزینی خطوط تولید، اورهال و… عرضه این مواد نیز مختل شود.

وی افزود: با توجه به اینکه این گرید در صنایع متعدد و گسترده ای از جمله صنعت کفش، پی وی سی، رنگ و… استفاده می شود و کمبود آن بسیار آسیب زاست بنابراین باید در خصوص محصولاتی که دارای رقابت های سنگین هستند، از جمله «دی اتیل هگزانول»، پتروشیمی های مشابه ایجاد شود چرا که برنامه تولید و امکانات ساختاری و تکنولوژی آن را دارند و شرایط ایجاد پتروشیمی مشابه وجود دارد.

این فعال صنعت کفش ادامه داد: از طرفی باید امکان واردات «دی اتیل هگزانول» نیز فراهم شود ولی در حال حاضر اگر شرکتی اقدام به واردات کند، به دلیل قیمت پایین تر محصول داخلی در ایران، وارد کننده متضرر می شود.

وی گفت: بنابراین باید شرایط عرضه و فروش محصول وارداتی در بورس کالا ایجاد شود و در این صورت قطعا کمبود عرضه و به دنبال آن رقابت های بالا و قیمت های گران نخواهیم داشت.

عرب تاکید کرد: اگر واردات این محصول انجام شود، اختلاف قیمت نهایتا 5 الی 10 درصد با قیمت محصول داخلی خواهد بود اما کمبود عرضه مواد داخلی در ماههای اخیر موجب شده تولید کنندگان با 20 الی 30 درصد رقابت، آن را خریداری کنند و متضرر شوند.