وزیر صمت: با قید و بندهای وضع شده برای صادرات مخالفم/ سال آینده نباید تعهد ارزی داشته باشیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به قید و بندهای وضع شده در سال 97 برای صادرات کشور گفت: اولین مخالف قید و بندهای صادراتی هستم ،تلاش شده در مصوبه اخیر ابلاغ شده توسط معاون رئیس جمهور، بخش قابل توجهی از این قیدها رابرداریم و باید حداکثر تا پایان امسال از این قید و […]

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به قید و بندهای وضع شده در سال 97 برای صادرات کشور گفت: اولین مخالف قید و بندهای صادراتی هستم ،تلاش شده در مصوبه اخیر ابلاغ شده توسط معاون رئیس جمهور، بخش قابل توجهی از این قیدها رابرداریم و باید حداکثر تا پایان امسال از این قید و بندها عبور کنیم.

به گزارش اینپیا سید رضا فاطمی امین در نشست هم اندیشی روسای اتاق های بازرگانی و جمعی از صادرکنندگان و آیین بازگشایی مجازی پاویون ج.ا.ایران در اکسپو ۲۰۲۰ خاطر نشان کرد: بسیاری از تولیدات کشور به اندازه کافی تقاضای داخلی ندارند و ما باید با لوکوموتیو صادرات اقتصاد کشور را به حرکت در بیاوریم.

وی افزود: تقاضای خارجی باید برای بخش از تولیدات وارد شود و چرخه اقتصاد را کامل کند.

فاطمی امین 4 نقش اساسی برای دولت در خصوص صادرات ذکر کرد و گفت: هدفگذاری، تنظیم گری، تسهیل گری و نظارت 4 وظیفه اصلی دولت در امر صادرات است و بجز این نباید کار دیگری انجام دهد.

وی مصوبه اخیر ابلاغ شده توسط معاون رئیس جمهور را بسیارکارگشا دانست و افزود: سال 97 وارد یک دوره شوک ارزی ناشی از تحریم ها شدیم و قید و بندهایی برای صادرات وضع شد اما باید حداکثر طی یک سال خود را بازیابی کرده و به وضعیت عادی بر می گشتیم.

وزیر صمت تاکید کرد: سال آینده نباید تعهد ارزی داشته باشیم و این کار بخش خصوصی است و باید صادرات غیر نفتی ما توسعه یابد.

وی در خصوص رتبه بندی صادرکنندگان اظهار کرد: هرگز نباید میزان صادرات را تنها امتیاز برای صادرکننده نمونه ببینیم بلکه مهم است که چه چیزی صادر کرده است.

وزیر صمت اظهار کرد: صادرکنندگان بر اساس ارزش افزوده کالاهای صادراتی خود رتبه بندی می شوند و قول می دهم پاسخ تلفن کسانی که رتبه اول شوند را حداکثر ظرف ٢۴ ساعت بدهم.

فاطمی امین گفت: تنظیم تراز تجاری کشور. بیش از اینکه به عهده بانک مرکزی و وزارت نفت باشد به عهده صادرکنندگان است. ما ۴ سال است که تورم بالای ٢۵ درصد داشتیم؛ پس مردم قدرت خرید ندارند و باید تقاضای خارجی را وارد کرد تا بخشی از تقاضای داخلی را به حرکت درآورد و ارزآوری کند.

وی افزود: نقش دولت، اولویت گذاری، تنظیم گری، تسهیل گری و نظارت که باید به خوبی ایفای نقش نماید؛ البته باید در نیمه دوم سال جاری ۵ میلیارد دلار بیش از سال قبل صادرات داشته باشیم؛ اما صادرکنندگان نقش آفرینان اصلی هستند؛ اما باید توجه داشته باشیم ١۴ میلیارد دلار صادرات مواد خام پتروشیمی و ١٠ میلیارد دلار فلزات اساسی در این رقم صادراتی کنونی گنجانده شده است؛ در حالیکه این قابل افتخار نیست.

فاطمی امین گفت: باید دید چقدر در قالب این کالاها آب یا فناوری صادر می کنیم؛ بر این مبنا از این پس صرفا میزان کالاها و ارزش آنها مهم نیستند؛ بر این اساس صادرات را اولویت گذاری کنیم و با توجه به تنوع مبادی و مقاصد صادراتی کار را پیش بریم.

وی افزود: درخواست ما این است که مقاصد صادراتی را متنوع کنیم.

فاطمی امین گفت: امروز مصوبه ای داریم که از سوی معاون اقتصادی رییس جمهور ابلاغ شده است که در شرایط کنونی راهگشا است؛ البته در دوران گذار بخشی از این محدودیت‌ها را بخواهیم داشت ضمن اینکه باید صادرکنندگان را رتبه بندی کنیم و البته ترکیب صادرات هم در این موضوع مهم است که باید کالای ارزش افزوده را رتبه بالاتری داد.

وی افزود: صادرکنندگان نمونه را بر مبنای این انتخاب می کنیم که چقدر کالای با ارزش افزوده صادرات شده است.اگر صادرکنندگان نمونه شوند کمتر از ٢۴  ساعت پاسخ تلفن وی را خواهم داد و افرادی که در رتبه های بعدی باشند حداکثر ظرف یک هفته پاسخ تلفن او را خواهم داد.

وی افزود: امید تا شش ماه پایان سال لیست مسایل را حل خواهیم کرد تا در سال آینده دچار مشکل نشویم؛ رییس جمهور تاکید بر دیپلماسی تجاری دارد و تیم اقتصادی دولت هم کاملا هماهنگ است.