پروژه درج قیمت تولیدکننده به صورت آزمایشی در ۱۲ گروه کالایی اجرا می‌شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: درج قیمت تولید کننده یک تجربه جهانی است و در بسیاری از کشور‌ها درج قیمت مصرف کننده ممنوع و تخلف است بنابراین پروژه درج قیمت تولیدکننده به صورت پایلوت و آزمایشی در ۱۲ گروه کالایی با هزارو ۲۰۰ تولیدکننده انجام می‌شود. به گزارش اینپیا به نقل از شاتا، سیدرضا […]

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: درج قیمت تولید کننده یک تجربه جهانی است و در بسیاری از کشور‌ها درج قیمت مصرف کننده ممنوع و تخلف است بنابراین پروژه درج قیمت تولیدکننده به صورت پایلوت و آزمایشی در ۱۲ گروه کالایی با هزارو ۲۰۰ تولیدکننده انجام می‌شود.

به گزارش اینپیا به نقل از شاتا، سیدرضا فاطمی امین در نشست هم اندیشی با فعالان اقتصادی صنایع سلولزی، نوشت افزار، غذا، دارو و لوازم خانگی گفت: در سه سال گذشته درباره اصلاح نظام توزیع مطالعات گسترده‌ای انجام شده، جلسات خوبی با تشکل‌ها و انجمن‌ها داشتیم که خروجی آن‌ها منجر به پروژه درج قیمت تولیدکننده شده است.

وی با بیان اینکه پروژه درج قیمت تولیدکننده به صورت پایلوت و آزمایشی در ۱۲ گروه کالایی با هزارو ۲۰۰ تولیدکننده انجام می‌شود، ادامه داد: این پروژه همزمان به نفع تولیدکننده، مصرف کننده و توزیع کننده است چرا که شفافیت به وجود می‌آورد.

برای قاچاق کالا در ابعاد مختلف پروژه ویژه‌ای داریم

وزیر صمت با اعلام اینکه برای قاچاق کالا در ابعاد مختلف پروژه ویژه‌ای داریم که به زودی نهایی می‌شود، گفت: این پروژه با اولویت بندی کالایی جلو می‌رود و کار را با هماهنگی انجمن‌ها انجام می‌دهیم.

اصلاح ساختار بازار کالا‌های پایه در دستور کار است

فاطمی امین با اعلام اینکه در اصلاح ساختار بازار کالا‌های پایه عمدتاً مواد اولیه واحد‌ها را در دستور کار داریم، اضافه کرد: در بورس کالا در زمینه سیمان و فولاد بازار باثباتی درست شد، علی‌رغم نوسان دلار قیمت‌ها متعادل بود.

یکپارچه سازی سامانه‌های الکترونیکی را دنبال می‌کنیم

وی همچنین بیان کرد: یکپارچه سازی سامانه‌های الکترونیکی و ایجاد پنجره واحد را تا پایان سال عملیاتی می‌کنیم.

وزیر صمت در ادامه گفت: طرح تامین مالی زنجیره‌ای و پروژه جریان شفاف کالا، ظرفیت‌های مناسبی برای فعالان تولیدی ایجاد می‌کند.

زیر ساخت تامین مالی زنجیره ای؛ ثبت فاکتور در سامانه جامع تجارت

وی با بیان اینکه تامین مالی زنجیره‌ای در فاز اول با تفاهم نامه با هفت بانک عامل کشور اجرایی شد و این روش گسترش خواهد یافت، اضافه کرد: با اجرای تامین مالی زنجیره‌ای حداقل ۳۰ درصد منابع موجود بهتر و بهینه استفاده می‌شود؛ زیرساخت تامین مالی زنجیره ای، ثبت فاکتور در سامانه جامع تجارت است.

پرداخت تسهیلات؛ مبتنی بر ثبت فاکتور در سامانه جامع تجارت

وزیر صمت یکی از مزایای ثبت فاکتور در سامانه جامع تجارت را جلوگیری از انحراف منابع دانست و ادامه داد: ثبت فاکتور‌ها مبنای مالیات و ارایه پرداخت‌های بانکی است و بانک مرکزی تسهیلات پرداختی را مبتنی بر ثبت فاکتور در سامانه جامع تجارت کرده است.

فاطمی امین در پایان گفت: هر سه ماه یک بار مسایل رشته فعالیت‌ها در نشست هم اندیشی با فعالان آن حوزه بررسی و تحلیل می‌شود.