پلی‌پروپیلن در باتلاق رقابتی

گریدهای شیمیایی امروز هم با رقابت بالا و سنگین معامله شد، رقابتی که به مرز 130 درصدی هم رسید، تا همچنان فضای معاملات پ پ را بحرانی پیش ببرد. به گزارش گروه تحلیل اینپیا؛ معاملات محصولات گریدهای مختلف پلی‌پروپیلن چه در گروه‌های شیمیایی و چه در نساجی و فیلم از هفته انتهایی شهریورماه روند متفاوتی […]

گریدهای شیمیایی امروز هم با رقابت بالا و سنگین معامله شد، رقابتی که به مرز 130 درصدی هم رسید، تا همچنان فضای معاملات پ پ را بحرانی پیش ببرد.

به گزارش گروه تحلیل اینپیا؛ معاملات محصولات گریدهای مختلف پلی‌پروپیلن چه در گروه‌های شیمیایی و چه در نساجی و فیلم از هفته انتهایی شهریورماه روند متفاوتی را نسبت به‌ ۶ ماه نخست سال و حتی سال گذشته به خود دیده است.
بررسی وضعیت موجود نشان می‌دهد، روند رقابت‌های بسیار بالا در مهرماه، ناشی از شرایط نابه‌سامان کشور، عدم اطلاع‌رسانی درست و حتی از دسترس خارج‌شدن سامانه بهین‌یاب شکل گرفته است و ابطال نشدن رقابت‌های بالای 80 درصدی هم به نحوی مخاطبان و خریداران را به این میزان رقابت عادت داد اما این در حالی است که نگاهی به معاملات نیمه اول سال به‌خصوص در گریدهای نساجی نشان از آن دارد که در بسیاری از هفته‌ها، رقابتی در معامله گریدها صورت نپذیرفته و آرامش نسبی بر معاملات همراه بوده است. گریدهای شیمیایی هم اگرچه همواره با رقابت نسبی در گریدهای جذاب معامله می‌شود اما هیچگاه این رقابت‌ها از مرز 40-50 درصدی تجاوز نکرده بود. درهرصورت در آن برهه بیشترین دلایل حول همین محور اطلاع‌رسانی ضعیف و چشم‌انداز منفی اهالی بازار می‌چرخید که پیش‌بینی از آینده حتی کوتاه‌مدت نداشتند و تنها ترجیح می‌دادند در شرایطی که قیمت‌های پایه به جهت افت نرخ‌های جهانی با کاهش همراه است، به خرید بیشتر و پذیرش رقابت‌های بالا دست زنند.
نکته قابل توجه اینکه روند بازارهای جهانی پلی‌پروپیلن در این مدت با کاهش جدی تقاضا همراه بوده است و به جهت ادامه‌دار بودن سخت‌گیری‌های چین در سیاست کووید صفر تداوم داشت و این مسیر به دیگر نقاط جهان هم رسید. در ترکیه هم که از منبع‌های اصلی قیمت‌گذاری داخلی ما محسوب می‌شود، شرایط بد اقتصادی و البته افت ارزش لیر علاوه بر کاهش شدید پیشنهادها در این منطقه؛ افت نرخ محسوسی را به همراه داشت که همچنان هم ادامه داشته و پیش‌بینی می‌شود تا ابتدای سال آتی هم این روند کاهشی پیش رود.
از سوی دیگر اروپا هم که با فشار مضاعف ناشی از نرسیدن مواد اولیه روسی و جنگ اکراین دست به گریبان است، از قائله دیگر نقاط جهان مستثنی نبوده است. به‌هرحال این کاهش جهانی و البته رشد محدود دلار نیمایی؛ فرصتی را در اختیار خریداران قرار داد و تب بازار داخلی را داغ کرد.
در شرایط فعلی که در دوهفته گذشته، مهم‌ترین اتفاق اقتصادی کشور رشد بهای ارز بوده است؛ مجدداً هم بازی عرضه ادامه داشته و هم ثبت رقابت‌های بسیار بالا از سوی خریداران رخ داد چرا که دلار تا لمس کانال 37 هزارتومانی و رکوردشکنی‌های پی‌درپی پیش رفت و ذهنیت افزایشی را در میان اهالی بازار تقویت کرد. در این شرایطی فاصله بین دلار نیمایی و بازار آزاد هم به حدود 30 درصد رسیده است تا از دیدگاه مخاطبان افزایش رقابت‌ها هم منطقی به نظر برسد. در این میان و در ادامه این وضعیت، معاملات این هفته با رقابت‌های بسیاری سنگین و غیر منطقی به خصوص در گریدهای شیمیایی همراه شد. در همین راستا حجم عرضه گریدهای شیمیایی در مجموع با کاهش بیش از 300 تنی همراه بود که ناشی از غیبت دو گرید شازند و نوید بود و توانست، تقویتی در جهت فضای رقابتی هم باشد. در پایان باید گفت، افزایش رقابت، ثمره‌ای جز تحمیل تورم تهاجمی بر مصرف‌کننده نهایی ندارد و درعین‌حال شرایط را برای کاهش تقاضا در محصولات نهایی فراهم می‌سازد که در کل زنجیره تولید امتداد پیدا خواهد کرد.